Czy gorzka czekolada rozwiąże problem wysokiego ciśnienia zaledwie w miesiąc?

Fot: GMVozd / gettyimages.com

Czekolada, szczególnie ta gorzka, o wysokiej zawartości kakao, to zdecydowanie najzdrowsza odmiana czekolady. Zawiera sporo witamin i substancji odżywczych. Najnowsze badania pokazują także, że jedzenie kilku kostek gorzkiej czekolady pomaga wyregulować nadciśnienie. Efekty można zobaczyć już po miesiącu. Czy faktycznie czekolada okaże się remedium na problemy z ciśnieniem?

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Polytechnic Institute of Coimbra w Portugalii i Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji. Do udziału w teście zaproszono 30 całkowicie zdrowe osoby w wieku między 18 a 27 lat. Uczestników badania podzielono na dwie grupy i poproszono, aby przez miesiąc jedli… czekoladę. Pierwsza została poproszona o zjadanie 20 g gorzkiej czekolady z 90 proc. zawartością kakao. Druga grupa miała jeść taką samą ilość czekolady, ale ze znacznie mniejszą zawartością kakao – na poziomie 55 proc.

Im więcej kakao, tym lepiej

Po upływie miesiąca okazało się, że ciśnienie krwi faktycznie było mniejsze w porównaniu z pomiarem wykonanym przez rozpoczęciem testu. Największą różnicę zaobserwowano w grupie osób, które jadły czekoladę z 90 proc. zawartością kakao. Ale zmianie uległo nie tylko samo ciśnienie. Ściany tętnic pacjentów z tej grupy stały się bardziej elastyczne, co może zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju chorób układu krążenia.

Jak leczy czekolada?

Zdaniem autorów badania spadek ciśnienia i wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych można zawdzięczać zawartej w czekoladzie epikatechinie. To bioaktywny związek, a liczne badania potwierdzają jego korzystny wpływ na działanie układu krążenia. Czy dodatkowo może przyczynić się do wyregulowania nadciśnienia tętniczego, z którym tylko w Polsce zmaga się niemal 10 milionów osób? Odpowiedź na to pytanie pewnie jeszcze długo zostanie bez odpowiedzi. W komentarzu do badania na stronie NHS – brytyjskiego odpowiednika Ministerstwa Zdrowia – czytamy, że badanie przeprowadzone na tak małej grupie osób jest niewystarczające, aby uznać gorzką czekoladę za skuteczny lek w walce z wysokim ciśnieniem.

Konieczne są dalsze badania. Należałoby przebadać nie tylko większą grupę pacjentów, ale same testy powinny trwać znacznie dłużej. Tym samym na potwierdzenie informacji, że gorzka czekolada może leczyć przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Czy warto jeść czekoladę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy czekolada jest zdrowa? Źródło: Wiem co jem

Gorzka czekolada – jakie ma właściwości prozdrowotne?

Ziarna kakaowca, z których powstaje zawiera cenne tłuszcze, aminokwasy, węglowodany (głównie – cukrów złożonych i cennego błonnika). Gorzka czekolada dostarcza także:

  • witamin z grupy B oraz A i E,
  • minerałów (w szczególności – magnez, fosfor, cynk, żelazo, potas i wapń),
  • alkaloidów (teobromina i kofeina)
  • związków polifenolowych (flawanole, procyjanidyny).

A jak wpływa na układ krążenia? Zawarte w czekoladzie substancje  wzmacniają mięsień sercowy, działają krwiotwórczo, rozszerzają i uszczelniają naczynia krwionośne. Zawarte w czekoladzie związki polifenolowe obniżają poziom złego cholesterolu i chronią przed tworzeniem się groźnych zakrzepów.

Źródło: Does eating a few squares of dark chocolate a day improve blood pressure?

Data aktualizacji: 05.04.2019,
Opublikowano: 04.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej