Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Polytechnic Institute of Coimbra w Portugalii i Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji. Do udziału w teście zaproszono 30 całkowicie zdrowe osoby w wieku między 18 a 27 lat. Uczestników badania podzielono na dwie grupy i poproszono, aby przez miesiąc jedli… czekoladę. Pierwsza została poproszona o zjadanie 20 g gorzkiej czekolady z 90 proc. zawartością kakao. Druga grupa miała jeść taką samą ilość czekolady, ale ze znacznie mniejszą zawartością kakao – na poziomie 55 proc.
Im więcej kakao, tym lepiej
Po upływie miesiąca okazało się, że ciśnienie krwi faktycznie było mniejsze w porównaniu z pomiarem wykonanym przez rozpoczęciem testu. Największą różnicę zaobserwowano w grupie osób, które jadły czekoladę z 90 proc. zawartością kakao. Ale zmianie uległo nie tylko samo ciśnienie. Ściany tętnic pacjentów z tej grupy stały się bardziej elastyczne, co może zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju chorób układu krążenia.
Jak leczy czekolada?
Zdaniem autorów badania spadek ciśnienia i wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych można zawdzięczać zawartej w czekoladzie epikatechinie. To bioaktywny związek, a liczne badania potwierdzają jego korzystny wpływ na działanie układu krążenia. Czy dodatkowo może przyczynić się do wyregulowania nadciśnienia tętniczego, z którym tylko w Polsce zmaga się niemal 10 milionów osób? Odpowiedź na to pytanie pewnie jeszcze długo zostanie bez odpowiedzi. W komentarzu do badania na stronie NHS – brytyjskiego odpowiednika Ministerstwa Zdrowia – czytamy, że badanie przeprowadzone na tak małej grupie osób jest niewystarczające, aby uznać gorzką czekoladę za skuteczny lek w walce z wysokim ciśnieniem.
Konieczne są dalsze badania. Należałoby przebadać nie tylko większą grupę pacjentów, ale same testy powinny trwać znacznie dłużej. Tym samym na potwierdzenie informacji, że gorzka czekolada może leczyć przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Czy warto jeść czekoladę? Dowiesz się tego z filmu:
Gorzka czekolada – jakie ma właściwości prozdrowotne?
Ziarna kakaowca, z których powstaje zawiera cenne tłuszcze, aminokwasy, węglowodany (głównie – cukrów złożonych i cennego błonnika). Gorzka czekolada dostarcza także:
- witamin z grupy B oraz A i E,
- minerałów (w szczególności – magnez, fosfor, cynk, żelazo, potas i wapń),
- alkaloidów (teobromina i kofeina)
- związków polifenolowych (flawanole, procyjanidyny).
A jak wpływa na układ krążenia? Zawarte w czekoladzie substancje wzmacniają mięsień sercowy, działają krwiotwórczo, rozszerzają i uszczelniają naczynia krwionośne. Zawarte w czekoladzie związki polifenolowe obniżają poziom złego cholesterolu i chronią przed tworzeniem się groźnych zakrzepów.
Źródło: Does eating a few squares of dark chocolate a day improve blood pressure?