Czy glejaka można zoperować w całkowitej ciemności? Odpowiedź znajdziecie w programie 36,6°C!

Fot: 36,6

Czy medycyna chińska naprawdę leczy? Czy glejaka da się zoperować w całkowitej ciemności? To tylko cześć tematów, które zostaną poruszone w najnowszym odcinku programu 36,6°C. O czym jeszcze będą rozmawiali z Ewą Drzyzgą zaproszeni do studia goście?

Program 36,6°C to najzdrowszy program w polskiej telewizji. Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek co tydzień prezentują garść nowości ze świata medycyny. W programie możecie zobaczyć, jak od kuchni wyglądają najbardziej skomplikowane operacje, a także poznać skuteczne sposoby leczenia różnych schorzeń. Już w sobotę, 9 listopada, prowadzący program przyjrzą się rwie kulszowej oraz nowoczesnej metodzie operowania glejaków. O czym jeszcze będzie mowa w programie?

Jak operuje się po ciemku?

Glejaki, czyli nowotwory mózgu dają złe rokowania i są wielkim wyzwaniem dla neurochirurgów. W trakcie operacji, niezmiernie trudno jest usunąć całego guza nie uszkadzając pozostałych struktur mózgu. Tu każdy milimetr zdrowej tkanki jest na wagę złota, bo uszkodzenie delikatnej struktury mózgu może się skończyć np. utratą wzroku, słuchu, niedowładami, czy zanikami pamięci. Jednak jeżeli w trakcie zabiegu lekarze nie usuną całej, zmienionej nowotworowo tkanki - guz odrośnie. Neurochirurdzy znaleźli rozwiązanie tego problemu – pewna liczba glejaków kwalifikuje się do wycięcia z zastosowaniem kwasu ALA-5, który w promieniowaniu UV podświetla się na różowo. Dzięki temu, lekarz może dokładnie usunąć zmianę zwiększając w ten sposób skuteczność zabiegu. Jak wygląda taka operacja? Dowiecie się tego już w sobotę, 9 listopada, o godzinie 18.00!

Czy medycyna chińska naprawdę leczy?

Światowa Organizacja Zdrowia uznała medycynę chińską za jedną z form leczenia. Oznacza to, że WHO w ciągu najbliższych lat zamierza wziąć pod lupę tradycyjne chińskie metody lecznicza i sprawdzić, które z nich mogą mieć rzeczywiście terapeutyczny skutek, które dają co najwyżej efekt placebo, a które mogą okazać się wręcz szkodliwe. Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek przyjrzeli się temu zagadnieniu. Zaprosili do rozmowy lekarza medycyny, który od 15 lat zajmuje się medycyną chińską. Z jego pomocą, porównali sposoby stawiania diagnozy, metody leczenia, a także profilaktykę w wydaniu dobrze znanej nam zachodniej medycyny - z medycyną chińską. Czy warto udać się do lekarza medycyny chińskiej? Kiedy absolutnie nie powinniśmy tego robić? Odpowiedź poznacie już w sobotę o 18.00! 

Dlaczego warto chodzić na masaż?

Osoby, które większą cześć dnia spędzają przy biurku, często skarżą się na bóle pleców. Ratunkiem dla nich może być masaż, który można wykonać samemu. Zaproszony przez Ewę Drzyzgę fizjoterapeuta i trener pokaże jak wykonać automasaż relaksacyjny. Z programu dowiecie się jak w ciągu kilku minut przynieść sobie ulgę, odstresować, a nawet pozbyć się migreny!

Zobacz zapowiedź najnowszego odcinka programu 36,6°C!

Zobacz film: Zobacz zapowiedź nowego sezonu programu 36,6! Źródło: 36,6

Skąd się bierze rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to bardzo bolesna dolegliwość. Zaproszony do studia  neurochirurg specjalizujący się w małoinwazyjnych operacjach kręgosłupa, wyjaśni co przyczynia się do rozwoju rwy kulszowej i jak rozpoznać pierwsze objawy choroby. Z programu dowiecie się także, kiedy u pacjentów z rwą kulszową wystarczy leczenie farmakologiczne i fizjoterapia, a kiedy konieczny jest zabieg operacyjny. U pacjentów w bardzo ciężkim stanie wykonuje się zabieg, który trwa zaledwie 20 minut i pozwala chorym bardzo szybko stanąć na nogi. Jak wygląda taka operacja? Odpowiedź poznacie już w najbliższą sobotę, 9 listopada, o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN!

Wielki kinderbal na zakończenie akcji #jembozdrowe!

W ramach cyklu #jembozdrowe Ewa Drzyzga zorganizowała kinderbal! Smaczne, ale przede wszystkim zdrowe dania na przyjęcie przygotowali Daria Ładocha i Mateusz Gessler. Jakie potrawy znalazły się na stole? Jak dzieciaki bawiły się na przyjęciu? Dowiecie się tego już w najbliższą sobotę, 9 listopada, o godzinie 18.00! 

Data aktualizacji: 08.11.2019,
Opublikowano: 05.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej