Czy elektrowstrząsy mogą wyleczyć depresję?

Fot.: Kittiphan / stock.adobe.com

Depresja to choroba, która może pojawić się niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Niestety wielu pacjentów wstydzi się swojej choroby i nie chce poszukać pomocy u specjalisty. Nie potrafimy sobie poradzić także z depresją sezonową, która najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Czy każdą depresję można pokonać? Dowiecie się tego z najnowszego sezonu programu 36,6 °C, który startuje 2 marca.

Eksperci od dłuższego czasu alarmują, że chorych na depresję przybywa. Jedną z przyczyn wzrostu zachorowań jest styl życia. Ciągła gonitwa i stres sprawiają, że żyjemy w dużym napięciu, którego wielu z nas nie potrafi zniwelować. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to wszystko przekłada się na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Przyczyną spadku nastroju jest też niezdrowa dieta. Serotonina, czyli hormon szczęścia, w 90 proc. wytwarzana jest w jelitach. Aby jej stężenie było prawidłowe flora bakteryjna w jelitach musi być jak najbardziej zróżnicowana. Jeśli jednak odżywiamy się źle, często sięgamy po wysoko przetworzone jedzenie lub jemy w pośpiechu, ten mechanizm może zostać zaburzony.

Depresja sezonowa – jak skutecznie z nią walczyć?

Przyczyną osłabionego nastroju może być także brak dostatecznej ilości światła. Organizm potrzebuje go nie tylko do syntezy witaminy D, ale także produkcji wspomnianej już serotoniny. Taki okresowy spadek nastroju nazywany jest depresją sezonową. Choroba daje o sobie znać najczęściej na przełomie kwietnia i października. Do najbardziej charakterystycznych objawów depresji sezonowej należą: obniżenie nastroju, spowolnienie, większy apetyt na węglowodany, zaburzenia snu.

Zobacz film i dowiedz się o czym będzie mowa w premierowym odcinku programu 36,6°C:

Zobacz film: O czym będzie mowa w premierowym odcinku programu 36,6? Źródło: 36,6.

Jak z nią walczyć? Rozwiązaniem może być światłoterapia zwana też fototerapią, czyli leczenie światłem. Terapię z użyciem specjalnych lamp z dużym powodzeniem stosuje się w np. w Skandynawii czy w Niemczech. Jak wybrać taką lampę? Czy można z nich korzystać w domowym zaciszu? Jak robić to bezpiecznie? Tego wszystkiego dowiecie z najnowszego sezonu programu 36,6 °C. Emisja pierwszego odcinka piątego sezonu odbędzie się 2 marca, w sobotę, o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN.

Elektrowstrząsy – czy mogą wyleczyć depresję?

Fototerapia sprawdza się przede wszystkim w leczeniu depresji sezonowej. W cięższych przypadkach konieczne może być wprowadzenie farmakoterapii. Niestety są przypadki, gdy podanie leków nie jest możliwe lub po prostu nie działają. W takich przypadkach stosuje się elektrowstrząsy. Mimo że mogą się bardzo źle kojarzyć, to uchodzą za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia depresji. Elektrowstrząsy polecane są kobietom w ciąży, które zmagają się z depresją oraz osobom chorującym na schizofrenię lekooporną. Wskazane są także u chorych z ciężką odmianą katatonii. Czy stosowanie elektrowstrząsów jest bezpieczne? Kiedy jeszcze są stosowane? Odpowiedzi na te pytania poznacie oglądając najnowszy sezon programu 36,6 °C. Premierowy odcinek zostanie wyemitowany 2 marca, w sobotę, o godzinie 18.00.

Chcesz już dziś dowiedzieć się więcej o elektrowstrząsach? Zobacz film, w którym prof. Łukasz Święcicki, psychiatra opowiada o ich działaniu:

Zobacz film: Jak działają elektrowstrząsy? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 27.02.2019,
Opublikowano: 18.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej