Czy dieta ma wpływ na pracę nerek? Czego unikać, aby nerki działały jak należy?

Zobacz film: Czego nie powinniśmy jeść, aby mieć zdrowe nerki? Źródło: 36,6.

Nerki to naturalny filtr ludzkiego organizmu. Odpowiadają za właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową, usuwają produkty przemiany materii, a także zapewniają równowagą hormonalną. Jak o nie dbać, żeby działały prawidłowo? 

Nerki ważą zaledwie 300 gramów. Choć są nieduże to ich rola w organizmie jest niezwykle ważna. Utrzymują równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową. Do ich zadań należy też regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej, humoralnej (rodzaj odporności) i hormonalnej. Dodatkowo filtrują krew, która zapewnia właściwe ukrwienie wszystkich pozostałych narządów.

Kiedy zaczynają chorować – wszystko zależy jednak od rodzaju schorzenia – bardzo długo nie dają żadnych objawów. Spora grupa pacjentów o dysfunkcji nerek dowiaduje przypadkiem, podczas diagnozowani innego schorzenia.

Jak dbać o nerki?

To, co najbardziej szkodzi nerkom to wysoko przetworzone jedzenie z dużą zawartością sztucznych dodatków, konserwantów oraz sól, której spożywamy zdecydowanie za dużo. Warto pamiętać, że jej nadmiar odbija się także na układzie krążenia, sprzyja przybieraniu na wadze i otyłości.

A czego potrzebują nerki? Przede wszystkim zdrowej i zbilansowanej diety. Bogatej w warzywa i owoce, a ubogiej w czerwone mięso. Nie może w niej zabraknąć potasu, który odpowiada za prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych. Trzeba pamiętać o wapniu (ogranicza odkładanie się szczawianów, z których bardzo często tworzą się kamienie nerkowe) oraz wypijaniu odpowiedniej ilości wody, bez której oczyszczanie ani filtracja nie mogłyby przebiegać prawidłowo.

Kiedy nerki chorują

Chore nerki można leczyć na wiele sposobów. W przypadku niektórych schorzeń rozwiązaniem może być leczenie farmakologicznie lub po prostu zmiana diety. Są jednak sytuacje kiedy to zdecydowanie za mało. Aby organizm mógł działać prawidłowo, mimo dysfunkcji nerek chorzy poddawani są dializą. Kilka razy w tygodniu podłączani są do specjalnej aparatury, która filtruje krew. Po oczyszczeniu ponownie trafia ona do organizmu.

Tego rodzaju zabiegi to jedyna szansa dla tych pacjentów, których nerki przestały działać i potrzebują przeszczepu narządu. A tych w Polsce ciągle wykonuje się zbyt mało. Ogromna większość przeszczepianych narządów pochodzi od osób zmarłych. Przeszczepy rodzinne zdarzają rzadko. Dlaczego tak się dzieje? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Przeszczep nerki - kiedy zabieg jest konieczny? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 04.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej