Dieta dr Dąbrowskiej - hit czy mit? Ekspert mówi: "to nie jest szybki sposób na odchudzanie"
Getty Images
Dieta dr Dąbrowskiej to bardzo popularne rozwiązanie, gdy ktoś chce szybko zrzucić zbędne kilogramy. Czy jest jednak ona bezpieczna dla naszego zdrowia? Zadaliśmy to pytanie dietetykowi.
Dieta dr Dąbrowskiej – czy jest zdrowa?
W ostatnim czasie wielką popularnością cieszy się dieta dr Dąbrowskiej. Zresztą nic dziwnego, ponieważ serwując sobie przez kilkanaście dni wyłącznie warzywa i owoce, trudno by nie było widocznego efektu. Niemniej wokół diety tej krąży wiele negatywnych opinii. Szybki efekt – owszem, ale czy w osiągnięty w zdrowy sposób? Niekoniecznie. Co na ten temat sądzi dietetyk?
Sama dieta Dąbrowskiej tak naprawdę w prawidłowym nazewnictwie nie powinna być nazywana dietą, tylko postem leczniczym doktor Dąbrowskiej. Rzeczywiście spotykam się z tym, że wiele osób przechodzi na post, który jest bardzo restrykcyjny i polega na jedzeniu praktycznie samych warzyw i dosłownie dwóch rodzajów owoców w bardzo ograniczonych ilościach i to wszystko w ograniczeniu do 600 kalorii dziennie, więc mało. Wiele osób, nie mając kompletnie świadomości, na czym ten post polega, zaczyna go stosować wyłącznie w celu szybkiego schudnięcia. Taka osoba może sobie bardzo zaszkodzić, ponieważ nie przeprowadzony dobrze post może siać wiele spustoszeń w organizmie – tłumaczy Marta Jachym, dietetyk.
Czy to oznacza, że post ten jest niedobrym rozwiązaniem? Jak twierdzi nasza ekspertka – zdecydowanie nie, ale musi on być stosowany w odpowiednim celu. Co to znaczy? Chodzi o leczenie na przykład chorób autoimmunologicznych, problemów skórnych czy niektórych schorzeń ginekologicznych. Przy takich jednostkach chorobowych można liczyć, że post przyniesie świetne rezultaty.
Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?