Czy COVID-19 można leczyć lekiem tocilizumab? Wyniki badań są rokujące
Getty Images
Francuscy naukowcy badają zastosowania leku tocilizumab u pacjentów zarażonych koronawirusem. Wyniki? Ten środek immunosupresyjny znacznie zmniejszył liczbę przyjęć na intensywną terapię.
Badanie wprowadzenia leku tocilizumab do leczenia pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 sprawdzają lekarze z jednego z największych francuskich szpitali - Assistance Publique – Hôpitaux de Paris. Naukowcy podzielili się już ze światem pierwszymi wnioskami. Co z nich wynika? Stan osób z umiarkowanym lub ciężkim zapaleniem płuc wywołanym właśnie tym patogenem znacząco się poprawia. Eksperci dodają również, że koronawirus może powodować silne reakcje zapalne i jest to związane z wydzielaniem białek – cytokinów. W takich sytuacjach mogą mieć miejsce także burze cytokinowe. Wówczas organizm atakuje zarówno chore, jak i zdrowe tkanki.
Tocilizumab to środek immunosupresyjny, który stosuje się przeważnie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób autoimmunologicznych czy chorób zapalnych. Warto wiedzieć, że środek ten skutecznie tłumi burze cytokinowe. Lek ten jest powszechnie dostępny. Co istotne znane są także jego skutki uboczne.
A jak przebiegało badanie francuskich lekarzy? Do analizy wzięto 129 pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem. Ich stan był umiarkowany lub ciężki. 65 osób otrzymało lek tocilizumab, a 64 środki, które stosowano wcześniej. Naukowcy zaobserwowali, że przyjmowanie tego środka immunosupresyjnego zmniejszyło liczbę przyjęć na intensywną terapię.
Francuskie ministerstwo zdrowia nie wydało jeszcze zatwierdzenia dla tej formy terapii. Zazwyczaj jest to proces długotrwały, ale ze względu na pandemię, decyzja na pewno zostanie podjęta szybciej.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?