Drastyczny spadek zachorowań na grypę. Czy koronawirus wyparł wirusa grypy?

Fot: dragana991 / gettyimages.com

Liczba zachorowań na grypę na całym świecie zmniejszyła się aż o 98 proc.  - wynika z danych zebranych przez Public Health England. Czy to oznacza, że nowy koronawirus całkowicie wyparł wirusa grypy? Niekoniecznie.

Znaczny spadek zachorowań na grypę odnotowała także Światowa Organizacja Zdrowia. Mimo że pacjencji z objawami sugerującymi grypę są badani w jej kierunku, to i tak nowych przypadków jest wyjątkowo mało. W Australii, gdzie sezon grypowy przypada na miesiące letnie, odnotowano zaledwie 14 przypadków, dla porównania w 2019 roku było ich blisko 400! Podobnie sytuacja wygląda w Chile. Od kwietnia do października grypę rozpoznano u 12 osób, w minionym roku w tym samym okresie chorych było 7 tysięcy.

Czy koronawirus wyparł grypę?

To zdaniem badaczy za daleko idące stwierdzenie. Zatem, co się stało z grypą?

Koronawirus SARS-CoV-2 jest dużo bardziej zajadły niż wirus grypy. Fakt, że pacjentów z klasyczną grypą jest w tym roku znacznie mniej może być wynikiem tzw. interferencji wirusowej. Dr Elisabett Groppelli, wirusolożka i wykładowczyni na Uniwersytecie Londyńskim tłumaczy, że wirusy zachowują się jak pasożyty.

Wirus, który już znajduje się w organizmie, nie chce mieć konkurencji i zrobi wszystko, aby zniszczyć inny patogen. W praktyce oznacza to, że jeśli wystarczająca liczba ludzi ma jednego wirusa (w tym przypadku SARS-CoV-2), inne wirusy (np. grypy) będą miały ograniczoną możliwość rozprzestrzeniania się.

Co ciekawe, taki sam mechanizm zaobserwowano w przypadku tzw. świńskiej grypy (A/H1N1) oraz wirusów SARS i MERS. W pierwszym przypadku badacze z Uniwersytetu z Yale dowiedli, że rynowirusy - odpowiedzialne za zwykłe przeziębienie - chroniły ludzi przez zakażeniem wirusem A/H1N1. Czy tak samo zadzieje się w przypadku koronawirusa i grypy? W ocenie dr Groppelli odpowiedzi na to pytanie będzie można udzielić dopiero zimą.

Dlaczego zachorowań na grypę jest mniej?

Wirus grypy, podobnie, jak nowy koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Oba wirusy mogą też osiadać na różnych powierzchniach, możemy je mieć także na dłoniach. Pandemia sprawiła, że dużo bardziej przestrzegamy podstawowych zasad higieny. Częściej myjemy i dezynfekujemy ręce, zwłaszcza po przyjściu do pracy, powrocie do domu czy skorzystaniu z komunikacji miejskiej.

Dodatkowo unikamy kontaktów z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich. Nosimy także maseczki i trzymany dystans społeczny, a to najlepsze metody na przerwanie transmisji wirusa.

Grypa w Polsce

Mniejszą liczbę zachorowań na grypę zarejestrowano także w Polsce. Państwowy Zakład Higieny poinformował, że od 16 do 22 października 2020 roku w Polsce zarejestrowano 66 tys. 68 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W roku poprzednim w tym samym okresie było ich było 112 tys. 264 zachorowania.

Jeszcze grypy nie ma. Grypa dopiero będzie. Mamy na razie paragrypę. Leczone przypadki, które są podawane opinii publicznej przez Państwowy Zakład Higieny, to są przypadki grypy i paragrypy, więc samej grypy jeszcze nie ma

- podkreślił dr Michał Sutkowski w rozmowie w PAP-em.

Specjalista pokreślił, że nasilenia grypy możemy spodziewać się "pod koniec grudnia, a szczytu w pierwszej dekadzie lutego". Być może dzięki pandemii "nauczmy się dystansować, nie wchodzić komuś na głowę przy kasie w supermarkecie, nie kasłać na kogoś, może nauczymy się myć ręce i kichać nie w przestrzeń publiczną, tylko w chusteczkę", a tym samym zatrzymać transmisje wirusa.

Mimo że zachorowań na grypę w tym sezonie jest wyraźnie mniej, to nie można zapominać o szczepieniu. To wciąż najlepsza forma ochrony nie tylko przed samą grypą, ale również przed nowym koronawirusem.

Źródło: dailymail.co.uk / PAP

Dlaczego warto się zaszczepić? Odpowiedź znajdziecie w filmie:

Zobacz film: Szczepienia - dlaczego warto zaszczepić się na grypę? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 27.10.2020,
Opublikowano: 27.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej