Czy brzmienie kaszlu wystarczy, aby rozpoznać COVID-19?

Zobacz film: Aplikacja, która rozpozna zakażenie koronawirusem Źródło: 36,6

Badacze z całego świata starają się znaleźć sposób na zatrzymanie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge opracowuje aplikację, która na podstawie analizy dźwięku może potwierdzić lub wykluczyć zakażenie groźnym patogenem. Jak to możliwe?

W ostatnim czasie powstało wiele aplikacji, które mają ocenić czy jesteśmy w grupie ryzyka oraz wskazywać liczbę osób zakażonych w regionie, w którym mieszkamy. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge pracują nad aplikacją, która w oparciu o wydawane przez użytkownika dźwięki potrafi rozpoznać zakażenie koronawirusem. Twórcy chcą, aby stworzona przez nich aplikacja ułatwiła stawianie diagnozy.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jakie dźwięki ma koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Wraz z rozwojem infekcji pojawia się kaszel, zmienia się także głos chorego. Na tej podstawie - zdaniem twórców aplikacji - można stwierdzić, czy ktoś jest zakażony czy też nie.

Dr Cecilia Mascolo bada dźwięki, które wydaje nasze ciało i jak mogą się one przysłużyć do rozpoznawania różnych chorób.

Badanie koronawirusa na podstawie dźwięków wydawanych przez nas układ oddechowy i pozyskiwanie w ten sposób automatycznych algorytmów i - miejmy nadzieję - wykrywanie zakażeń koronawirusa może być dobrym pomysłem. Dlatego stworzyliśmy aplikację, która zbiera dźwięki naszego kaszlu, oddechu czy nawet mowy - mówi Dr Cecilia Mascolo.

Badaczka ma nadzieję, że uda się stworzyć narzędzie do automatycznego diagnozowania chorób lub przynajmniej do badania przesiewowego.

Jak działa aplikacja do badania dźwięku koronawirusa?

Zanim aplikacja zacznie nagrywanie i analizę dźwięków wydawanych przez organizm, należy wypełnić specjalną ankietę.

Użytkownik musi podać swój wiek, płeć, a także, czy ma jakieś objawy, które mogą sugerować, że choruje na COVID-19, a także czy miał wykonywany test w kierunku koronawirusa. Prosimy także, aby użytkownik oddychał przez usta do mikrofonu, zakaszlał trzy razy i przeczytali tekst wyświetlony na monitorze - to wszystko jest przesyłane na nasze serwery - mówi badaczka.

Badaczka podkreśliła, że w obecnej chwili najważniejsze jest zebranie, jak najwięcej danych. W ciągu zaledwie dziesięciu dni udało się pozyskać ponad 5 tysięcy użytkowników. Niestety ogromna większość z nich to osoby, które nie były diagnozowane w kierunku COVID-19, a to właśnie dane od samych pacjentów będą najcenniejsze.

Aplikacja, która w oparciu o analizę głosu rozpoznaje stan zdrowia

Lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z krakowską firmą informatyczną pracują nad aplikacją telefoniczną, która analizując nasze codzienne rozmowy oceni nasz stan zdrowia i wskaże do jakiego specjalisty powinniśmy się ewentualnie wybrać.

Robimy szereg badań, które analizują zależność pomiędzy głosem, a poszczególnymi chorobami. Badamy falę, jaką jest głos, ale również to, w jaki sposób on powstaje. Mamy choroby, które upośledzają przepływ powietrza w drogach oddechowych tak jak choroba obturacyjna płuc.

- mówi internista i kardiolog prof. Kamil Kamiński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Według badaczy aplikacja będzie mogła pomóc też w diagnozowaniu niedoczynności tarczycy i zespołu policystycznych jajników, przy których głos często staje się niższy. W jakim przypadku aplikacja może być jeszcze pomocna? Dowiesz się tego z filmu "36,6".

Zobacz film: Aplikacja, która w oparciu o analizę głosu rozpoznaje stan zdrowia

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 28.09.2020,
Opublikowano: 28.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

jan.ma 25.04.2020r.

Drzewo oskrzelowe i płucna są, podobnie jak zatoki przynosowe, pewnego rodzaju puszką rezonansową, w której roznosi się dźwięk. Jak mamy katar i obrzęk śluzówki obejmuje też zatoki, to nasz głos drastycznie zmienia się, Podobne zjawisko dotyczy drzewa oskrzelowo-płucnego, ale zmiany głosu są dyskretne. Masywna zatorowość płuc (zatory w dużych tętnicach płucnych) też zmienia sposób rozchodzenia się fal głosowych w klatce piersiowej. To schorzenie jest zagrożeniem życia i dlatego dziesiątki lat temu uczono studentów medycyny rozpoznawać pewien rodzaj kaszlu przy tej chorobie. Zapalenie płuc powoduje gromadzenie się płynu w pęcherzykach płucnych. W zapaleniu bakteryjnym tzw. naciek zapalny widoczny jest na zwykłych zdjęciach rtg, ale przy COVID-19 powstaje dyskretne, o róznej rozległości zajęcie pęcherzyków płucnych, ktore widoczne jest tylko na zdjęciach tomografii komputerowej i nazywane jest objawem mlecznego szkła. Wykrywalność w TK tych zmian ma dużą czułość, ale niestety niską specyficzność, bo może wystapić także w innych chorobach (np w alergicznym zapaleniu pęcherzyków). Nie sądzę, żeby badanie rodzaju kaszlu miało znaczące znaczenie w tej pendemii. W wielu krajach (w ktorych nie działa NFZ) przy podejrzeniu u pacjenta COVID-19 od razu wykonuje się TK płuc. Wykrycie mlecznego szkła jest potwierdzeniam obrazy klinicznego. Test ostatecznie potwierdza diagnozę. Nawet jeśli badania naukowe wykryją jakiś specyficzny kaszel przy COVID-19, to prawdopodobnie będzie on mozliwy do rozpoznania przy pomocy komputerowego analizatora (tak jak teraz analizuje się dźwięki serca), a więc: zbudowanie aparatury, wyprodukowanie odpowiedniej liczby, przeszkolenie personelu czyli w sumie, wg mnie, utopia.
TK jest, i długo będzie szybką metoda wykrywania objawu mlecznego szkła w płucach.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej