Grypa zaatakowała w Polsce. Nie żyją cztery osoby z powodu powikłań po chorobie

Fot.: sturti / Getty Images

Grypa potrafi być bardzo niebezpieczna - szczególnie groźne dla zdrowia są powikłania po chorobie. To właśnie z ich powodu najwięcej osób trafia do szpitali. W Polsce, w okresie od 8 do 15 lutego 2018 r. zarejestrowano 271 777 zachorowań na grypę. Z powodu choroby zmarły cztery osoby.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny na bieżąco monitoruje sytuację zachorowań na grypę. Jak wynika z danych w okresie od 8 do 15 lutego 2018 r. zarejestrowano 271 777 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z powodu choroby i jej powikłań zmarły już cztery osoby: trzy w województwie śląskim, jedna w kujawsko-pomorskim. Warto zaznaczyć, że jedynym skutecznym środkiem profilaktycznym w walce z grypą są szczepienia ochronne.

Zobacz: Czy warto szczepić się przeciw grypie? Jakie skutki uboczne mogą się pojawić?

Zobacz film: Skąd się bierze wirus grypy i jak mutuje? Źródło: Discovery

Objawy grypy

Lekarze mają problemy w postawieniu szybkiej diagnozy w przypadku grypy. Jej objawy bardzo przypominają inne infekcje wirusowe, a nawet zwykłe przeziębienie. To, co wyróżnia grypę to bardzo wysoka gorączka, która pojawia się nagle. Podobnie, jak złe samopoczucie - dreszcze, bóle mięśni. Skuteczne w szybkiej diagnozie grypy są wymazy z gardła, które można wykonać w każdej przychodni.

Chorzy powinni położyć się do łóżka, bowiem grypa jest wysoce zaraźliwa. W Polsce liczba chorych rośnie, tylko w styczniu zarejestrowano 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Jest to jednak mniej, niż w ubiegłym roku, kiedy zachorowań było 885 tysięcy.

Leczenie grypy

Leczenie grypy jest głównie objawowe. Niestety antybiotyki są nieskuteczne w walce z wirusem. Stosuje się leki zbijające gorączkę, a także domowe sposoby do walki ze złym samopoczuciem.

Polecamy: Antybiotyk na grypę – fakty i mity o leczeniu sezonowego wirusa. Jakie leki wybrać?

Zobacz film: Grypa - objawy, leczenie i powikłania. Źródło: X-Bank Gallery

Grypa w ciąży

Wirus grypy jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i osób starszych, które mają osłabioną odporność (lub jeszcze jej nie mają, jak w przypadku maluchów), a także dla kobiet w ciąży. Zachorowanie na grypę wymaga konsultacji z lekarzem, ale miejsc, gdzie jest dużo chorych powinno się unikać. Ryzyko zarażenia grypą jest duże (wirus przenosi się drogą kropelkową). W przypadku ciężarnych choroba może wywołać poronienie lub wcześniejszy poród! Lekarze rekomendują ciężarnym szczepienie przeciwko grypie, które można wykonać w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Więcej na ten temat: Grypa w ciąży – jak ją leczyć? Czy szkodzi dziecku?

Wirus grypy mutuje

Wirus grypy dzieli się na trzy typy – A, B i C.  Typ A wykazuje największą zmienność i częstość mutacji. Wirusy typu B również mutują, ale z mniejszą częstotliwością, a wirusy typu C są najbardziej stabilne. W związku z ciągłą mutacją wirusów co roku rekomendowane są inne szczepienia ochronne.

Szczepienia na grypę

Jedynym skutecznym sposobem na uchronienie się przed grypą są szczepienia ochronne. Co roku powstaje nowa szczepionka, która zapewnia ochronę przed aktualnymi wirusami. Więcej na temat szczepień: Czy warto szczepić się przeciwko grypie?

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w sezonie epidemicznym 2015/2016 na grypę zaszczepiło się zaledwie 3,4% społeczeństwa polskiego.

Grypa atakuje w Polsce

W Polsce rośnie liczba chorych na grypę. W okresie od 8 do 15 lutego 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 271 777 zachorowań i podejrzeń zachorowań. Z powodu choroby do polskich szpitali trafiło 1,2 tys. osób.

Więcej na ten temat na TVN24.pl: Grypa w natarciu. Cztery osoby zmarły

Zobacz film: Wirus grypy - dlaczego jest taki niebezpieczny? Źródło: Discovery.

Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 20.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej