Częstoskurcz komorowy - objawy, leczenie, a migotanie komór

Częstoskurcz komorowy jest zaburzeniem rytmu serca, w którym najważniejszy mięsień naszego organizmu bije nawet do 200 razy na minutę. Źródło tej przyspieszonej akcji serca znajduje się w mięśniu komór.

Przyczyną częstoskurczu komorowego może być uszkodzenie mięśnia komór serca, do którego dochodzi w wyniku wielu chorób tego mięśnia. Najczęściej częstoskurcz komorowy jest spowodowany chorobą niedokrwienną serca, chorobą wieńcową, kardiomiopatiami lub wrodzonymi zaburzeniami kanałów jonowych (znanymi jako kanałopatie). Częstotliwość częstoskurczu komorowego nie jest określona - może to być zarówno jednorazowy napad, jak i ustawiczna arytmia pracy serca

Częstoskurcz komorowy - przyczyny

Najczęstszymi przyczynami częstoskurczu są wspomniane: choroba niedokrwienna serca, która jest następstwem zawału, choroba wieńcowa, kardiomiopatie i wrodzone "kanałopatie" (zwykle nie udaje się ustalić ich bezpośredniego źródła), do których należą: zespół wydłużonego odstępu QT, zespół Brugadów, katecholaminozależny różnokształtny częstoskurcz komorowy oraz idiopatyczny częstoskurcz komorowy. 

Innymi chorobami prowadzącymi do częstoskurczu są: choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia hormonalne, metaboliczne i elektrolitowe. Należy również uważać na leki przeciw arytmii serca oraz glikozydy nasercowe, gdyż częstoskurcz komorowy może być ich efektem ubocznym lub skutkiem przedawkowania.

Częstoskurcz komorowy - objawy

Objawy częstoskurczu komorowego są zależne od kilku czynników, takich jak:

  • jego częstotliwość (jednorazowy epizod lub ustawiczne przyspieszenia akcji serca),
  • czas trwania (nieutrwalony - poniżej 30 sekund, lub utrwalony - powyżej 30 sekund),
  • przyczyna częstoskurczu,
  • stan serca.

Krótsze i rzadsze częstoskurcze są w niektórych przypadkach bezobjawowe, jednak najczęściej objawiają się uczuciem szybkiego, silnego i regularnego bicia (zwanego kołataniem) serca, osłabieniem, zmęczeniem, dusznościami, obrzękiem płuc, zawrotami głowy, mroczkami przed oczami oraz omdleniami. 

Zdarzają się częstoskurcze komorowe prowadzące do wstrząsu kardiogennego, a nawet zatrzymania akcji serca i śmierci. Ustawiczne częstoskurcze komorowe mogą doprowadzić do rozwoju niewydolności serca.

Zobacz film: Jak dbać o serce? Źródło: 36,6

Częstoskurcz komorowy - diagnozowanie

Elektrokardiografia (EKG) jest badaniem stosowanym do rozpoznania częstoskurczu komorowego. Polega ono na elektrycznej rejestracji czynności mięśnia sercowego za pomocą specjalnych elektrod umieszczonych we wskazanych miejscach ciała. 

Przez to badanie dowiadujemy się o potencjałach elektrycznych, jakie wytwarzają się na powierzchni naszego ciała pod wpływem prądu elektrycznego powstającego i rozchodzącego się w komórkach serca. Wyniki EKG pojawiają się w postaci widocznej na monitorze i zapisanej na papierze krzywej EKG - wszystko zapisuje urządzenie zwane elektrokardiografem.

Jeżeli częstoskurcze komorowe są epizodyczne i trudno przewidzieć czas ich wystąpienia, lekarz zleca badanie holterowskie EKG, które polega na podłączeniu do ciała elektrod na 24 godziny, co pozwala sporządzić bardziej szczegółową analizę czynności mięśnia sercowego. 

Ze względu na to, że kardiolog musi znać też przyczynę częstoskurczu komorowego, zleca serię innych badań stanu serca: echokardiografię - tzw. echo serca, podczas którego wykorzystuje się zjawisko echa ultradźwięków (USG); koronarografię, która polega na podaniu do tętnic wieńcowych kontrastu, co pozwala na ich rejestrację przez prześwietlenie rentgenowskie; badania krwi. Zdarzają się przypadki, w których do rozpoznania częstoskurczu komorowego stosuje się inwazyjne badanie elektrofizjologiczne, tj. wprowadzenie do organizmu wewnątrzsercowych elektrod diagnostycznych poprzez żyły obwodowe (zazwyczaj żyłę udową, szyjną lub podobojczykową).

Zobacz także:

Częstoskurcz nadkomorowy - leczenie, przyczyny, czy bywa groźny?

Tachykardia - przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie częstoskurczu mięśnia sercowego

Choroby serca – rodzaje i przyczyny schorzeń u dorosłych i u dzieci

Częstoskurcz komorowy - leczenie

Częstoskurcz komorowy jest stanem, który bezpośrednio zagraża naszemu życiu, tak więc jakiekolwiek przesłanki świadczące o nim wymagają niezwłocznego działania. Może zostać powstrzymany farmakologicznie - najczęściej podaje się leki przeciwko arytmii serca. W przypadku braku reakcji organizmu niezbędne jest przeprowadzenie ablacji przezskórnej. Jest to zabieg kardiologiczny mający na celu zniszczenie za pomocą energii termicznej ogniska arytmogennego - obszaru serca, który jest anatomicznym podłożem częstoskurczu komorowego. Zdarzają się przypadki, w których należy przeprowadzić kardiowersję elektryczną - zabieg polegający na przyłożeniu do skóry elektrod i przepuszczeniu między nimi krótkotrwałego impulsu prądu elektrycznego o dużym napięciu. Kardiowersja jest też przeprowadzana u osób z migotaniem przedsionków serca. Innymi metodami stosowanymi w leczeniu częstoskurczu komorowego są: rewaskularyzacja mięśnia serca (angioplastyka wieńcowa, by-passy), korekcja wady serca i wszczepienie do organizmu kardiowertera-defibrylatora.

Zobacz film: Rekonstrukcja zastawki serca z użyciem tkanki z jelita świńskiego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 12.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej