Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?

Fot: Malkovstock / gettyimages.com

Krosty w gardle mogą mieć różne przyczyny. Mogą mieć etiologię wirusową, jak również bakteryjną. Białe krosty w gardle są często powikłaniem paciorkowcowego zapalenia gardła. Czerwone krostki też towarzyszą infekcjom, jednak wynikają z powiększenia grudek chłonnych, czyli skupisk tkanki limfatycznej.

Ściany gardła i migdałków pokryte są gładką błoną śluzową. Zdarza się jednak, że na skutek infekcji wirusowych błona śluzowa ulega przebudowie. Sprzyja temu również zła higiena jamy ustnej. Kiedy błona śluzowa gardła i migdałków przestaje być gładka, stanowi miejsce gromadzenia się patogenów, będących źródłem zakażeń jamy ustnej, próchnicy i innych schorzeń.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Czerwone krostki w gardle

Najczęściej czerwone krostki w gardle to po prostu powiększone grudki chłonne. Mogą towarzyszyć infekcjom wirusowym bądź bakteryjnym. Grudki chłonne to bardzo drobny, właściwie niedostrzegalny gołym okiem, element układu limfatycznego, czyli odpornościowego. Powiększenie grudek w czasie infekcji może powodować, że wyglądają jak czerwone krostki. Błona śluzowa dodatkowo jest przekrwiona i obrzęknięta. Grudki nie wymagają leczenia, znikają samoistnie po ustąpieniu infekcji.

Białe krosty w gardle

Białe krosty w gardle powstają na skutek połączenia wydzieliny dróg oddechowych z grzybami i bakteriami. Do powstawania białych krost w gardle przyczyniają się nawracające infekcje zatok, ponieważ spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Dużą skłonność do tworzenia się białych krost w gardle mają osoby palące papierosy. Ważnym czynnikiem ryzyka jest ponadto przewlekła antybiotykoterapia niszcząca naturalną mikroflorę jamy ustnej. Krosty w gardle mogą być pojedyncze lub bardzo liczne. Różna też jest ich wielkość. W zależności od liczebności i wielkości, dają adekwatne objawy kliniczne.

Zobacz film: Angina wirusowa i bakteryjna - jak rozpoznać? Źródło: 36,6.

Czasami wystarczy jeden incydent ropnej anginy o ciężkim przebiegu, by powstały krosty w gardle. Angina, czyli zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, ma najczęściej przyczyny wirusowe, ale może być też wywołana przez paciorkowce i inne bakterie. Głównie na skutek nawracających infekcji dochodzi do przebudowy migdałków gardłowych. Tworzą się w nich różnego rodzaju krypty i kanały sprzyjające retencji wydzieliny i drobnoustrojów. Migdałki zmieniają się trwale, czyli nie powracają do pierwotnej struktury. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka w postaci leczenia antybiotykami w przypadku anginy o podłożu paciorkowcowym. Dolegliwości związane z obecnością krost w gardle to uczucie ciała obcego w gardle, drapanie i kłucie w gardle, kaszel, problemy z połykaniem. Często towarzyszy im nieprzyjemny zapach z ust.

Inne przyczyny krost w gardle

Niektóre choroby wirusowe mogą powodować zmiany w gardle o charakterze krost. Czasami niektórym chorobom skóry o etiologii wirusowej również towarzyszą zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej i gardła.

Zobacz film: Kiedy trzeba wyciąć migdałki? Źródło: 36,6.




Data aktualizacji: 13.04.2018,
Opublikowano: 13.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej