Czerwienica prawdziwa - objawy, leczenie i dieta w nadkrwistości

Fot: Pixabay / pixabay.com

Czerwienica prawdziwa to nowotwór mieloproliferacyjny. Najczęściej rozpoznawana jest przypadkowo podczas rutynowych badań morfologii krwi. Objawy choroby są bardzo zróżnicowane. Rokowanie jest zależne od wieku, w którym rozpoznano tę chorobę.

Erytrocyty, czyli czerwone krwinki, są wytwarzane w organizmie przez szpik kostny. Najpowszechniejszym zaburzeniem związanym tymi krwinkami jest niedokrwistość, tzw. anemia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ich nadmiar również stanowi poważną patologię i jest objawem groźnej dla życia choroby - czerwienicy prawdziwej.

Co to jest czerwienica prawdziwa?

Czerwienica prawdziwa to nowotwór mieloproliferacyjny, czyli dotyczący szpiku kostnego. Charakteryzuje się zwiększoną ilością erytrocytów, a przy okazji również białych krwinek (leukocytów) i płytek krwi. W szpiku kostnym wytwarzane są komórki macierzyste, różnicujące się w kolejne różne elementy morfotyczne krwi. Czerwienica prawdziwa powoduje, że w wyniku rozrostu nowotworowego dochodzi do nadmiernej proliferacji zmutowanego klonu wywodzącego się z tej wielopotencjalnej komórki krwiotwórczej szpiku kostnego.

Zobacz także: Transfuzja krwi – kiedy jest konieczna? Czy może pomóc w leczeniu anemii?

Objawy nadkrwistości

Stopień nasilenia objawów i ich charakter zależą od zaawansowania choroby, rzeczywistej ilości poszczególnych elementów morfotycznych krwi, a co się z tym wiąże - od obecności powikłań, takich jak powikłania zakrzepowo-zatorowe i krwotoczne.

Zobaczcie także, skąd bierze się zakrzepica:

Zobacz film: Skąd się bierze zakrzepica. Źródło: 36,6

Przez wiele lat choroba może nie dać żadnych symptomów

Pojawienie się pierwszych objawów związane jest z narastającą erytrocytozą, czyli wzrostem liczby erytrocytów we krwi obwodowej, a także wzrostem ilości krążących płytek krwi. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi ostatecznie do włóknienia szpiku, wyłączenia jego funkcji i sytuacji odwrotnej - ciężkiej niedokrwistości i małopłytkowości. U około 10% osób cierpiących na czerwienicę prawdziwą rozwija się ostra białaczka szpikowa lub zespół mielodysplastyczny.

Do głównych objawów zgłaszanych przez pacjenta należą:

1. Objawy związane z nadmierną lepkością krwi:

  • ból i zawroty głowy,
  • świąd skóry nasilający się szczególnie po gorącej kąpieli,
  • szum w uszach,
  • zaburzenia widzenia,
  • bolesny rumień kończyn.

2. Objawy choroby wrzodowej.

3. Objawy zakrzepicy.

4. Objawy skazy krwotocznej.

5. Inne nieswoiste objawy:
  • nadciśnienie tętnicze,
  • osłabienie,
  • utrata masy ciała,
  • uczucie pełności w jamie brzusznej,
  • ból brzucha.

Do objawów wybadanych przez lekarza:
  • powiększenie śledziony,
  • powiększenie wątroby,
  • przekrwienie śluzówek jamy ustnej i spojówek,
  • zaczerwienienie okolic rąk, stóp, małżowin usznych, twarzy.

Jak rozpoznać czerwienicę prawdziwą?

Przede wszystkim należy wykonać podstawowe badanie krwi -morfologię. Wykazuje ona zdecydowanie zwiększoną liczbę erytrocytów, wzrost stężenia hemoglobiny i hematokrytu. W czerwienicy prawdziwej często dochodzi do wzrostu wartości płytek krwi i leukocytów (głównie neutrofilów i bazofilów).

Ważnym elementem diagnostycznym jest biopsja szpiku kostnego. Wykonuje się biopsję aspiracyjną, w której uwidacznia się bogatokomórkowy szpik z nadmiernym rozrostem linii erytropoetycznej i leukocytarnej o nieprawidłowych kształtach i wielkości. Inną formą badania jest trepanobiopsja pozwalająca ujawnić dodatkowo cechy włóknienia szpiku kostnego.

Wiele osób cierpiących na czerwienicę prawdziwą ma mutację genu JAK-2.

Inne badania laboratoryjne są mało specyficzne dla tej jednostki chorobowej - spadek OB (odczyn Biernackiego), zmniejszenie stężenia erytropoetyny, wzrost kwasu moczowego w surowicy krwi.

Zobaczcie, czy istnieją wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka:

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Kryteria diagnostyczne czerwienicy prawdziwej

Wg wytycznych WHO (World Health Organnization) z 2008 r., celem rozpoznania czerwienicy prawdziwej konieczne jest spełnienie dwóch dużych i jednego małego kryterium lub jednego dużego i co najmniej dwóch małych kryteriów. A oto one:

Kryteria duże:

1. Obecność mutacji genu JAK-2.

2. Wzrost poziomu hemoglobiny:

  • 18,5 g/dl u mężczyzn,
  • 16,5 g/dl u kobiet

lub utrzymujący się wzrost o co najmniej 2 g/dl hemoglobiny, którego nie da się udokumentować żadną inną przyczyną.

Kryteria małe:

1. Spadek erytropoetyny w surowicy krwi.

2. Samoistny wzrost (bez wcześniejszej suplementacji erytropoetyną) linii erytroidalnej w warunkach in vitro.

3. Określenie w trepanobiopsji bogatokomórkowego szpiku z rozrostem linii erytropoetycznych, neutrofilopoetycznych i megakariopoetycznych.

Leczenie czerwienicy prawdziwej (nadkrwistości)

Metoda leczenia czerwienicy prawdziwej zależy przede wszystkim od występowania czynnika powikłań zakrzepowych.

Pierwszą linią leczenia są upusty krwi stosowane u wszystkich chorych, zwykle co 2-3 dni. Za każdym razem upuszcza się 200-500 ml krwi. U osób starszych stosuje się mniejsze upusty - 100-150 ml jednorazowo. Utrata każdych 500 ml krwi prowadzi do utraty ok. 200 mg żelaza. Jak wiadomo, żelazo pełni kluczową rolę w erytropoezie. Jeśli doprowadzi się do utraty zapasów żelaza z organizmu, zmniejsza się częstość i intensywność upustów.

U chorych z dużym ryzykiem powikłań stosuje się leczenie cytoredukcyjne. Podobnie u chorych źle tolerujących upusty jest to leczenie z wyboru. Można skorzystać wtedy z preparatów hydroksymocznika, interferonu alfa czy busulfanu.

Zalecane u wszystkich jest leczenie przeciwpłytkowe kwasem acetylosalicylowym. Ponadto leczy się objawowo świąd i prowadzi profilaktykę czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, czyli leczenie nadciśnienia tętniczego, rzucenie palenia, redukcję masy ciała czy zapobieganie hipercholesterolemii.

Jakie jest rokowanie w czerwienicy prawdziwej?

Przeżywalność chorych w starszym wieku cierpiących na nadkrwistość jest porównywalna ze zdrową populacją. Jeśli choroba dotyczy młodych osób, wzrasta ryzyko włóknienia szpiku i rozwoju ostrej białaczki szpikowej. Najczęstszą przyczyną zgonu jest powikłanie czerwienicy prawdziwej - zakrzepica.

Data aktualizacji: 15.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej