Czarna pasta wybielająca – czy rzeczywiście jest skuteczna?

Fot. efired / Getty Images

Węgiel aktywny to ta sama substancja, którą zażywa się w przypadku zatruć pokarmowych. Środek ten jest coraz popularniejszy i odkrywa się dla niego coraz więcej nowych zastosowań. Jednym z nich jest czarna pasta do zębów, której przypisuje się działanie silnie wybielające szkliwo zębów.

Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem. Niestety samo regularne mycie zębów zwykłą pastą nie sprawi, że staną się one bielsze. Dotychczas wymyślano różne, domowe sposoby na wybielanie. Testowano sodę, olej kokosowy lub skórkę od banana. Jedne ze sposobów mogą być skuteczne, inne nie – wszystko zależy od rodzaju przebarwień i dokładności codziennego mycia. Niezwykle ciekawym odkryciem jest czarna pasta wybielająca zęby. Głównym składnikiem tej pasty jest węgiel aktywowany – stąd właśnie czarny kolor pasty. Na bazie węgla zaczęto produkować również kremy, mydła, szampony, peelingi i żele do mycia twarzy. Wszystko to ze względu na silnie oczyszczające działanie węgla.

Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czarna pasta do zębów – właściwości węgla aktywowanego

Węgiel aktywny to substancja, która składa się z węgla pierwiastkowego w formie sadzy, drobnokrystalicznego grafitu i tlenków metali. Ma wysokie właściwości absorbujące, czyli przyciągające do siebie inne cząsteczki. Substancja ta nie zawiera toksyn, jej produkcja jest tania, a po zużyciu czarna pasta jest bardzo łatwa do zutylizowania. W medycynie węgiel aktywny służy do leczenia biegunek, wzdęć i niestrawności. Bardzo dobrze usuwa bakterie i toksyny po zatruciach pokarmowych. Ze względu na właściwości absorbujące, stosuje się go w filtrach uzdatniających wodę do picia, a także w akwarystyce. Zastosowań węgla aktywnego jest mnóstwo. Znajdą się one w przemyśle papierniczym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Węgiel jest również ważnym składnikiem służącym do wytwarzania energii.

Węgiel aktywowany dzięki oczyszczającym właściwościom święci triumfy w pielęgnacji. Idealnie nadaje się do cery trądzikowej i tłustej. Skutecznie oczyszcza pory i zwęża je. Pozostawia skórę odświeżoną i oczyszczoną. Jego działanie jest łagodne, więc nie pozostawia podrażnień. Świetnie sprawdzają się również węglowa, czarna pasta wybielająca, szampony, peelingi, żele pod prysznic i maseczki do twarzy.

Czarna pasta do wybielania zębów – czy działa?

Jakiś czas temu wiele internetowych influencerów zaczęło zachwalać skuteczność czarnej pasty do zębów z dodatkiem węgla aktywnego. Pojawiło się mnóstwo zdjęć ukazujących niesamowicie dobre efekty stosowania past z węglem aktywnym. Okazuje się, że wcale nie jest to zaplanowana akcja marketingowa. Czarna pasta do zębów przynosi naprawdę doskonałe efekty, nie uszkadzając przy tym szkliwa. Węgiel aktywowany ma zdolność absorbowania związków garbnikowych z powierzchni zębów. To właśnie one odpowiadają za ich żółtawy odcień i powstawanie przebarwień. Osiadają na zębach w czasie picia kawy i herbaty. Czarna pasta wybielająca zęby stopniowo „ściąga” przebarwienia z ich powierzchni. Już po kilku użyciach można zauważyć, że zęby są znacznie bielsze.

Czarna pasta do zębów – gdzie kupić?

Pastę z węglem aktywnym niestety trudno dostać w zwykłym sklepie wielobranżowym. Można ją znaleźć w sklepach z naturalnymi kosmetykami lub drogeriach online. Oferują ją również duże sieci drogerii. Czarna pasta do zębów wybielająca doskonale szkliwo może być kupiona również w aptece.

Zwolennicy w pełni naturalnych rozwiązań mogą sami sporządzić domową, czarną pastę do wybielania zębów. Wystarczy połączyć ze sobą kilka dużych łyżek oleju kokosowego, łyżeczkę sody i 2 łyżeczki węgla aktywnego w proszku. Składniki te mieszamy, aż się dobrze połączą. Zęby taką pastą można myć przez cały czas – dzięki temu uda się utrzymać biały uśmiech.

W przypadku węglowej pasty do zębów działa powiedzenie, że „przeciwieństwa się przyciągają” – w końcu: czarna pasta – białe zęby.

Data aktualizacji: 19.01.2019,
Opublikowano: 21.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej