Cystografia mikcyjna – wskazania do wykonania badania u dzieci

Fot: David Leahy / gettyimages.com

Nawracające infekcje układu moczowego stanowią wskazanie do wykonanie dodatkowych badań obrazowych. Zalicza się do nich cystografię mikcyjną. Badanie to jest rzadko wykonywane u niemowląt, częściej u dzieci starszych.

Cystografia jest badaniem pęcherza moczowego za pomocą aparatu rentgenowskiego. Pozwala ocenić wielkość, wypełnienie, kształt pęcherza moczowego. U dzieci pomaga zdiagnozować wady układu moczowego i jest badaniem dodatkowym w nawracających infekcjach układu moczowego. Dzięki niej, poprzez ocenę wydolności zastawek moczowodowo-pęcherzowych, można wykryć np. refluks pęcherzowo-moczowodowy.

Cystografia mikcyjna u dzieci – przebieg badania

Badanie wykonuje się na opróżnionym pęcherzu. Wprowadza się odpowiedni cewnik do pęcherza moczowego i wstrzykuje środek cieniujący. Sama cystografia to zdjęcia rentgenowskie pęcherza wypełnionego środkiem cieniującym. Natomiast cystografia mikcyjna oznacza dodatkowe ilustrowanie opróżniania się pęcherza moczowego. Bardzo możliwe jest uczucie pieczenia w trakcie mikcji bądź po niej.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

U kogo wykonuje się cystografię i cystografię mikcyjną?

Cystografia pozwala na uwidocznienie wszelkich guzów czy zmian w obrębie pęcherza moczowego, ponieważ wtedy pęcherz nie wypełnia się równomiernie. Jest pomocna w diagnostyce wszelkich wad układu moczowego obejmujących pęcherz moczowy. Jest to doskonałe badanie dla postawienia rozpoznania refluksu pęcherzowo-moczowodowego. Ze względu na współpracę najlepiej badanie to wykonuje się dorosłym. U dzieci starszych również często jest przeprowadzane, choć objawy i wstępne rozpoznania w tych dwóch grupach wiekowych mogą się różnić. Badanie jest rzadko wykonywane u niemowląt. Wynika to z kryteriów określających wskazania do niego. U dzieci cystografia mikcyjna wykonywana jest przy nawracających infekcjach układu moczowego. Dlatego też rzadko zdarza się, by już u niemowląt występowała konieczność jej przeprowadzenia.

Systematyzując wskazania do wykonania cystografii, należy wymienić:

  • podejrzenie guzów pęcherza moczowego,
  • urazy miednicy mniejszej,
  • moczenie nocne u dzieci,
  • podejrzenie przeszkody w odpływie moczu,
  • podejrzenie wad wrodzonych układu moczowego,
  • podejrzenie wstecznego odpływu moczu z pęcherza do moczowodów.

Przygotowanie do cystografii mikcyjnej

Przed badaniem należy opróżnić pęcherz. Ilość przyjmowanych płynów, leki i dieta bezpośrednio przed badaniem nie powinny odbiegać od codziennych zwyczajów. Konieczne jest udzielenie lekarzowi informacji na temat ciąży, uczulenia na środki cieniujące, objawów niepokojących.

Przeciwwskazania i powikłania cystografii mikcyjnej

Przeciwwskazaniami do wykonania cystografii są przede wszystkim alergia na środki cieniujące, ciąża, a także ostre zakażenie układu moczowego. Badanie należy do bezpiecznych, choć jest nieprzyjemne. Powikłania występują bardzo rzadko, a zalicza się do ich zakażenie układu moczowego, urazy cewki moczowej. Po badaniu chory odczuwa pieczenie i dyskomfort w obrębie ujścia cewki. Mocz może być różowy. Do objawów niepokojących, które wymagają pilnej konsultacji lekarskiej, należy wystąpienie po badaniu gorączki, problemów z oddawaniem moczu, krwiomoczu, skrzepów w moczu.

Wynik cystografii i jego interpretacja

Zdjęcia prezentują pęcherz moczowy – jego kształt, ściany, położenie, zarys, wielkość, nieprawidłowości anatomiczne. W przypadku zaburzeń w zakresie tych cech wypełnienie pęcherza jest nierówne. Jeśli dochodzi do refluksu pęcherzowo-moczowodowego, badanie pozwala na uwidocznienie cofania się kontrastu z pęcherza moczowego. Cystografia mikcyjna, czyli zdjęcia wykonywane podczas oddawania moczu, pozwalają na ocenę, czy pęcherz opróżnia się całkowicie, czy mocz nie zalega, czy wypływa równomiernie przez cewkę moczową.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 21.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej