Cynamon cejloński jest przyprawą podawaną w formie zwiniętych rurek – laseczek cynamonu lub utartego proszku. Pochodzi od cynamonowca cejlońskiego, który występuje w krajach o tropikalnych klimacie: Indiach, Sri Lance oraz Birmie, choć jego introdukowane plantacje można znaleźć w niektórych państwach Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej.
Jak powstaje cynamon cejloński?
Cynamon cejloński jest korą cynamonowca cejlońskiego, drzewa zaliczanego do rodziny wawrzynowatych. Od tysięcy lat jest cenioną rośliną przyprawową. Korę cynamonowca pozyskuje się od 2 do 3 razy w roku, w czasie pory deszczowej. Aby wonna i smakowita przyprawa mogła trafić na stoły w niemal każdym zakątku świata, uprzednio pracownicy plantacji muszą ściąć pędy drzew, a także okorować świeżo ścięte gałęzie. Kora cynamonowca cejlońskiego poddawana jest krótkiej fermentacji, kiedy to oczyszcza się ją z zewnętrznej korowiny oraz wewnętrznych pozostałości po łyku. Następnie kroi się ją w podłużne paski, które przez dłuższy czas suszy się na słońcu. To właśnie na tym etapie przyprawa nabiera charakterystycznego żółtobrązowego koloru i zwija się, tworząc rurki. Dopiero tak przygotowany surowiec pochodzący z cynamonowca cejlońskiego można nazywać cynamonem cejlońskim.
Chiński cynamon kasja a cynamon cejloński – różnice
Jak informują eksperci, na świecie występuje ponad 250 gatunków cynamonowca, dlatego ten najbardziej ceniony i pożądany – cynamonowiec cejloński, bywa bardzo często podrabiany. Światowym producentem cynamonu na świecie są Chiny, Indonezja oraz Sri Lanka, gdzie wytwarza się blisko 90% światowej produkcji tej przyprawy. Na terenie Chin najczęściej występuje odmiana kasja (z łac. Cinnamomum cassia), który jest często określany mianem cynamonu wonnego. Z kolei największym producentem cynamonu cejlońskiego (z łac. Cinnamomum zeylanicum), nazywanego często także cynamonem właściwym, jest Indonezja.
Eksperci podpowiadają, jak odróżnić cynamon cejloński od cynamonu kasja. Jedna z różnic tkwi w wyglądzie laski cynamonu, czyli zwiniętej w rurkę kory cynamonowca. Chiński cynamon kasja, który jest o wiele mniej ceniony, zawsze naturalnie skręca się w pojedynczą, gładką laskę. Cynamon cejloński natomiast zwija się po obu stronach kory, przez co tworzy charakterystyczną „dwururkę”. W odróżnieniu od laseczek chińskiego cynamonu wonnego cynamon cejloński ma zazwyczaj chropowatą, niejednolitą teksturę. Przekrojem przypomina cygaro i można odnieść wrażenie, że pojedyncza laska cynamonu cejlońskiego jest złożona z cienkich listków.
Spora różnica tkwi również w kolorze zmielonej kory, czyli najczęstszej postaci tej przyprawy w polskiej kuchni. Cynamon kasja ma ciemniejszy kolor niż cynamon cejloński, niekiedy jest rdzawy, ceglasty lub czerwony. Z kolei sproszkowany cynamon cejloński ma jasną, żółtobrązową barwę. Zdaniem wielu osób, cynamon kasja jest piekący oraz cierpki i ma nieprzyjemny posmak, natomiast cynamon cejloński jest ceniony za lekko piekący, ale delikatny smak, jednocześnie nieco słodki, korzenny, z lekką cytrynową nutą. W przypadku mielenia lasek cynamonu chińska odmiana kasja jest dość ciężka w obróbce ze względu na twarde i grube laski. Kora cynamonu cejlońskiego jest o wiele bardziej delikatna i krucha, dlatego proces mielenia trwa stosunkowo krótko i jest prosty.
Właściwości cynamonu cejlońskiego
Cynamon był stosowany w tradycyjnej chińskiej medycynie od tysięcy lat. Ma silne działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Jak informują lekarze, ekstrakt z cynamonu cejlońskiego ma bardzo silne działanie bakteriobójcze wobec bakterii E. coli oraz salmonelli. Ponadto stosowanie cynamonu cejlońskiego hamuje wzrost pleśni i drożdżaków, które bardzo często atakują ludzi (szczególnie uporczywego grzyba z gatunku Candida). Cynamon cejloński ma także właściwości przeciwzapalne i jest cenionym afrodyzjakiem.
Cynamon cejloński znalazł zastosowanie w preparatach wspomagających odchudzanie. Jego spożywanie przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę nerek i poprawia proces trawienia. Regularne spożywanie cynamonu w niewielkich dawkach może przyczynić się do oczyszczenia organizmu i utraty nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dowiedziono, że cynamon obniża poziom cholesterolu we krwi, a także przyczynia się do metabolizmu glukozy oraz insuliny, przez co pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Stosowanie cynamonu jest pomocne w walce z wolnymi rodnikami, dzięki czemu opóźnia proces starzenia się organizmu. Zażywanie cynamonu w stanach migreny może znacząco obniżyć dolegliwości bólowe. Odmiana cejlońska przyprawy wspomaga krzepnięcie krwi, obniża ryzyko chorób serca, a także jest wykorzystywana w leczeniu chorób Alzheimera oraz Parkinsona. Ponadto uważa się, że cynamon cejloński ma właściwości antynowotworowe.