Cynamon cejloński: czym się różni od innych gatunków cynamonu?

Fot.: Grafvision / stock.adobe.com

Cynamon cejloński uznawany jest za najlepszy gatunek cynamonu na świecie. Często zdarza się jednak, że bywa podrabiany, a na nasze stoły trafia chiński cynamon kasja, który ma zdecydowanie gorszy smak i właściwości prozdrowotne. Cynamon cejloński wyróżnia słodkawo-korzenny smak.

Cynamon cejloński jest przyprawą podawaną w formie zwiniętych rurek – laseczek cynamonu lub utartego proszku. Pochodzi od cynamonowca cejlońskiego, który występuje w krajach o tropikalnych klimacie: Indiach, Sri Lance oraz Birmie, choć jego introdukowane plantacje można znaleźć w niektórych państwach Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej.

Jak powstaje cynamon cejloński?

Cynamon cejloński jest korą cynamonowca cejlońskiego, drzewa zaliczanego do rodziny wawrzynowatych. Od tysięcy lat jest cenioną rośliną przyprawową. Korę cynamonowca pozyskuje się od 2 do 3 razy w roku, w czasie pory deszczowej. Aby wonna i smakowita przyprawa mogła trafić na stoły w niemal każdym zakątku świata, uprzednio pracownicy plantacji muszą ściąć pędy drzew, a także okorować świeżo ścięte gałęzie. Kora cynamonowca cejlońskiego poddawana jest krótkiej fermentacji, kiedy to oczyszcza się ją z zewnętrznej korowiny oraz wewnętrznych pozostałości po łyku. Następnie kroi się ją w podłużne paski, które przez dłuższy czas suszy się na słońcu. To właśnie na tym etapie przyprawa nabiera charakterystycznego żółtobrązowego koloru i zwija się, tworząc rurki. Dopiero tak przygotowany surowiec pochodzący z cynamonowca cejlońskiego można nazywać cynamonem cejlońskim.

Zobacz film: Cynamon - co o nim wiesz? Źródło: Dzień dobry TVN

Chiński cynamon kasja a cynamon cejloński – różnice

Jak informują eksperci, na świecie występuje ponad 250 gatunków cynamonowca, dlatego ten najbardziej ceniony i pożądany – cynamonowiec cejloński, bywa bardzo często podrabiany. Światowym producentem cynamonu na świecie są Chiny, Indonezja oraz Sri Lanka, gdzie wytwarza się blisko 90% światowej produkcji tej przyprawy. Na terenie Chin najczęściej występuje odmiana kasja (z łac. Cinnamomum cassia), który jest często określany mianem cynamonu wonnego. Z kolei największym producentem cynamonu cejlońskiego (z łac. Cinnamomum zeylanicum), nazywanego często także cynamonem właściwym, jest Indonezja.

Eksperci podpowiadają, jak odróżnić cynamon cejloński od cynamonu kasja. Jedna z różnic tkwi w wyglądzie laski cynamonu, czyli zwiniętej w rurkę kory cynamonowca. Chiński cynamon kasja, który jest o wiele mniej ceniony, zawsze naturalnie skręca się w pojedynczą, gładką laskę. Cynamon cejloński natomiast zwija się po obu stronach kory, przez co tworzy charakterystyczną „dwururkę”. W odróżnieniu od laseczek chińskiego cynamonu wonnego cynamon cejloński ma zazwyczaj chropowatą, niejednolitą teksturę. Przekrojem przypomina cygaro i można odnieść wrażenie, że pojedyncza laska cynamonu cejlońskiego jest złożona z cienkich listków.

Spora różnica tkwi również w kolorze zmielonej kory, czyli najczęstszej postaci tej przyprawy w polskiej kuchni. Cynamon kasja ma ciemniejszy kolor niż cynamon cejloński, niekiedy jest rdzawy, ceglasty lub czerwony. Z kolei sproszkowany cynamon cejloński ma jasną, żółtobrązową barwę. Zdaniem wielu osób, cynamon kasja jest piekący oraz cierpki i ma nieprzyjemny posmak, natomiast cynamon cejloński jest ceniony za lekko piekący, ale delikatny smak, jednocześnie nieco słodki, korzenny, z lekką cytrynową nutą. W przypadku mielenia lasek cynamonu chińska odmiana kasja jest dość ciężka w obróbce ze względu na twarde i grube laski. Kora cynamonu cejlońskiego jest o wiele bardziej delikatna i krucha, dlatego proces mielenia trwa stosunkowo krótko i jest prosty.

Właściwości cynamonu cejlońskiego

Cynamon był stosowany w tradycyjnej chińskiej medycynie od tysięcy lat. Ma silne działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Jak informują lekarze, ekstrakt z cynamonu cejlońskiego ma bardzo silne działanie bakteriobójcze wobec bakterii E. coli oraz salmonelli. Ponadto stosowanie cynamonu cejlońskiego hamuje wzrost pleśni i drożdżaków, które bardzo często atakują ludzi (szczególnie uporczywego grzyba z gatunku Candida). Cynamon cejloński ma także właściwości przeciwzapalne i jest cenionym afrodyzjakiem.

Cynamon cejloński znalazł zastosowanie w preparatach wspomagających odchudzanie. Jego spożywanie przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę nerek i poprawia proces trawienia. Regularne spożywanie cynamonu w niewielkich dawkach może przyczynić się do oczyszczenia organizmu i utraty nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dowiedziono, że cynamon obniża poziom cholesterolu we krwi, a także przyczynia się do metabolizmu glukozy oraz insuliny, przez co pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Stosowanie cynamonu jest pomocne w walce z wolnymi rodnikami, dzięki czemu opóźnia proces starzenia się organizmu. Zażywanie cynamonu w stanach migreny może znacząco obniżyć dolegliwości bólowe. Odmiana cejlońska przyprawy wspomaga krzepnięcie krwi, obniża ryzyko chorób serca, a także jest wykorzystywana w leczeniu chorób Alzheimera oraz Parkinsona. Ponadto uważa się, że cynamon cejloński ma właściwości antynowotworowe.

Zobacz film: Jak wybrać najlepszy cynamon? Źródło: Dzień dobry TVN, X-Bank Gallery

Data aktualizacji: 14.02.2018,
Opublikowano: 15.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej