Ćwiczenia z taśmą – zastosowanie w treningu sportowym i rehabilitacji usprawniającej

AleksandarGeorgiev/getty images

Taśma do ćwiczeń to urządzenie treningowe pozwalające wykonywać wielowymiarowy i pełnowartościowy wysiłek fizyczny zarówno izolowanych partii ciała, jak i dużych zespołów mięśniowych. Taśma gimnastyczna to niezbędny gadżet domowej i profesjonalnej siłowni oraz sali rehabilitacyjnej.

Pasy do ćwiczeń są powszechnie wykorzystywane w profilaktyce zdrowotnej i rozwoju tężyzny fizycznej oraz w procesie powrotu do zdrowia chorób przewlekłych i stanów pourazowych. Występujące w różnych postaciach taśmy do treningu umożliwiają kompleksową aktywność całego ciała o charakterze siłowym, wydolnościowym, rozciągającym i ogólnousprawniającym.

Taśma treningowa

Taśma treningowa to wielofunkcyjne urządzenie do ćwiczeń fizycznych, pozwalające wykonać zarówno wzmacniający, jak i rozciągający trening ruchowy. Dzięki elastycznym właściwościom tego typu taśmy gimnastyczne z powodzeniem wykorzystywane są w domowych i profesjonalnych siłowniach oraz w klubach fitness, a także w salach i gabinetach rehabilitacyjnych. Ćwiczenia na taśmach mogą stanowić uzupełnienie sesji treningowej o charakterze siłowym i wytrzymałościowym doświadczonego sportowca i amatora aktywności fizycznej. Ponadto powszechnie stosowane są jako element procesu leczenia wielu przewlekłych chorób na tle neurologicznym, reumatologicznym czy kardiologicznym.

Taśmy do ćwiczeń polecane są również osobom, które pragną utrzymać sprawność motoryczną, wzmocnić ogólną kondycję i tężyznę fizyczną, poprawić gibkość i koordynację ruchową, a także elastyczność systemu więzadłowo-mięśniowego. Tego typu akcesoria stanowią optymalne rozwiązanie dla usprawniania górnych i dolnych partii ciała oraz klatki piersiowej i kręgosłupa. Taśma oporowa do ćwiczeń pozwala wykonywać zarówno izolowane ćwiczenia, jak i aktywizować duże grupy mięśniowe u osób w każdej grupie wiekowej.

Zobacz film: Katarzyna Wolska testuje kettlebells, TRX i pole dance

źródło: Dzień dobry TVN

Taśma rehabilitacyjna czy taśma fitness?

W zależności od planowanego efektu zdrowotnego wyróżnia się kilka rodzajów taśm do ćwiczeń, m.in.:

  • taśmy oporowe do ćwiczeń siłowych, wykorzystywane do wzmacniania i rozbudowy mięśni, charakteryzujące się małą rozciągliwością, występujące głównie w formie pętli;
  • taśmy do rozciągania, odpowiednie dla osób początkujących, powracających do ćwiczeń po długiej przerwie lub w trakcie rehabilitacji, charakteryzujące się niskim wskaźnikiem oporu;
  • taśmy elastyczne do ćwiczeń, polecane do treningów o średniej i wysokiej intensywności, np. w branży fitness.

Opór stawiany na mięśnie to najważniejszy parametr, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wybierania taśmy. Im jest ona szersza i grubsza, tym wykazuje większy opór na rozciąganie. Dla uzyskania optymalnych efektów zdrowotnych każdy trening z taśmą warto urozmaicić o kilka typów rozciągania. Przykładowo:

  • taśma do rehabilitacji wykorzystywana do wzmacniania osłabionych mięśni powinna wykazywać coraz mniejszą podatność na rozciąganie, czyli z biegiem czasu stawiać większy opór, z kolei dla poprawy pracy układu krążeniowo-oddechowego może pozostać przy niskich wartościach oporowych, ale należy zwiększyć długość sesji treningowej;
  • taśma oporowa do ćwiczeń fitness może stanowić alternatywę do siłowych treningów na maszynach, ale zarazem usprawniać i wzmacniać układu ruchu, np. taśma do podciągania na drążku efektywnie rozbuduje i wzmocni górne partie pleców i ramion niczym urządzenie typu atlas, z kolei ćwiczenia z taśmą na uda przyniosą efekty bliskie tym na maszynach leg press & extension.

Warto pamiętać, że producenci taśm treningowych stosują inną kolorystykę do każdego rodzaju produktu. Nie istnieje jednak ogólnie przyjęty kanon barw, w którym dany kolor przypisany jest do określonej wartości oporowej taśmy. Przy doborze urządzenia należy kierować się parametrami liczbowymi, a nie kolorystyką.

Jak ćwiczyć z taśmą?

Taśmy do ćwiczeń charakteryzują się zmiennością oporu w trakcie wykonywania danego ruchu, co odróżnia je od innych przyborów siłowych, np. hantli. Przykładowo podczas ćwiczeń z taśmą na ramiona jej opór wzrasta podczas całego ruchu, a nie utrzymuje się na równym poziomie. W praktyce oznacza to, że użytkownik może wykonać czynność w dowolnym zakresie ruchu ze wzrastającym obciążeniem, pozwalając danej grupie mięśni na stopniowe przystosowanie się do siłowej pracy i płynny powrót do pozycji wyjściowej oraz łagodne rozluźnienie włókien mięśniowych. Do grupy podstawowych ćwiczeń z taśmą na klatkę piersiową i plecy należy m.in.: chwyt taśmy na obu końcach, uniesienie ramion nad głowę i rozciągnięcie jej na szerokość barków, ściągnięcie łopatek, utrzymanie pozycji 15 sekund i powrót do pozycji wyjściowej. Obciążenie ćwiczenia reguluje się również węższym lub szerszym uchwytem taśmy. Podczas korzystania z taśmy do ćwiczeń rehabilitacyjnych czy fitnessowych należy pamiętać o zachowaniu prawidłowego oddechu, tzn. wdechu podczas rozciągania taśmy i wydechu przy rozluźnianiu.

Bibliografia:

1. Ratajczyk G., „Ćwiczenia z szarfą. Thera-Band: Od stóp do głów”, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa 2015.

2. Skubisz-Dąbrowska J., „Ćwiczenia z taśmą”, Skarbnica Wiedzy, Warszawa 2007.

Data aktualizacji: 24.08.2020,
Opublikowano: 24.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej