Ćwiczenia po operacji stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego. Jak wygląda rehabilitacja?

Fot: stevecoleimages / gettyimages.com

Operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego oznacza, że kręgosłup lędźwiowy ma mocno zaburzone stosunki przestrzenne w stawach. Niestabilność kręgosłupa lędźwiowego jest na tyle rozwinięta, że rehabilitacja i stabilizator na kręgosłup lędźwiowy nie wystarczą.

Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego zespala ze sobą sąsiednie kręgi, aby doszło do zrostu kostnego. Powrót do zdrowia jest niezbędny bez operacji, ale i rehabilitacji. Rehabilitacja to nieodłączny element powrotu do zdrowia.

Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego - rehabilitacja

Najważniejsze po stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego jest powrót do pełnej sprawności i prowadzonego życia sprzed operacji.

Rehabilitacja po zabiegu zaczyna się już następnego dnia w asyście lekarza i fizjoterapeuty. Aktywność zwiększana jest powoli, ale mobilizacje do ruchu wprowadza się jak najszybciej.

Rozpoczyna się od nauki siadania i wstawania przy łóżku, a następnie chodzenie z pomocami ortopedycznymi i samodzielnie. Ważnym elementem rehabilitacji są ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg i obręczy barkowej oraz ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia wzmacniające odcinek lędźwiowy wprowadzane są stopniowo w zależności od zrostów kostnych.

Rehabilitacja ruchowa uzupełniana jest o zabiegi fizykoterapeutyczne, np. pole magnetyczne, ultradźwięki i prąd wysokoenergetyczny.

Pacjent edukowany jest na temat zachowań i postawy ciała, udzielane są wskazówki dotyczące kontynuacji ćwiczeń ruchowych i wizyt lekarskich kontrolnych.

Rehabilitacja przed operacją

Przed operacją warto przygotować dom, aby swobodnie się po nim poruszać po zabiegu, kiedy ruchomość organizmu będzie ograniczona. Najpotrzebniejsze rzeczy, np. produkty w lodówce, ubrania w szafie czy kosmetyki w łazience, warto umieścić w miejscach na wysokości umożliwiającej sięganie, w zasięgu rąk w pozycji stojącej, pozycji niewymagającej schylania się.

Warto usunąć przedmioty mogące spowodować utratę równowagi i upadek, jak dywaniki i listwy progowe. Zalecana jest instalacja mat antypoślizgowych w toalecie i łazience oraz poręcze pod prysznicem lub przy wannie.

Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego - rehabilitacja poszpitalna

Kiedy powrót do domu wydaje się niepewny, bo nie będzie w asyście lekarza, warto wiedzieć jakich sytuacji unikać, jak się schylać, jak wstawać z łóżka czy oglądać ulubiony serial w ukochanym fotelu.

Po pierwsze: higiena opatrunku. Należy utrzymywać czystość i suchość opatrunku, w przypadku zaobserwowania zmian, skontaktować się z lekarzem.

Należy unikać pozycji związanych ze skręcaniem i zginaniem kręgosłupa. Warto podpierać kończyny poduszkami lub ortopedycznymi wałkami dla komfortowego ułożenia w trakcie snu oraz nie dopuścić do zwisania kończyn dolnych poza materac. Unikać garbienia się i odpoczynku w miękkich fotelach oraz zalegania na sofie godzinami.

Odradza się jazdę samochodem jako kierowca przez co najmniej 12 tygodni oraz podnoszenia i dźwigania obciążenia.

Jak wstawać z łóżka, a jak siedzieć na krześle?

Bez względu na rodzaj operacji: stabilizacja transpedikularna kręgosłupa lędźwiowego czy mikrodiscektomia, stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego polega na obracaniu się całym ciałem. Barki, miednica i kończyny powinny podążać równocześnie w jednym kierunku. Takie obracanie polega na przetoczeniu się na bok, spuszczeniu stóp za łóżko, podparciu rękoma z tyłu i przygotowania się do wstania. Kręgosłup jest stabilny, stopy na podłodze i organizm przygotowany do chodzenia.

Kiedy pacjent chce się położyć, musi postępować adekwatnie do wstawania, tylko odwrotnie.

Jeśli chodzi o siadanie, kręgosłup musi być wyprostowany i mieć podparcie w okolicy kręgosłupa lędźwiowego w formie wałka, twarde siedzisko i oparcie.

Kiedy sytuacja wymaga schylania, należy utrzymać proste plecy i pracować nogami. Zgiąć w stawach biodrowych, przykucnąć i przedmiot trzymać blisko ciała. W trakcie pierwszych 3 miesięcy, nie wolno dźwigać więcej niż 5 kg.

Jak dbać o kręgosłup? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film:Dbaj o swój kręgosłup. Źródło: 36,6.

Kontrolne wizyty

Kontrolne wizyty u lekarza i fizjoterapeuty są ważnym elementem usprawniania. Zbadanie kondycji, pozwoli zmodyfikować zestaw ćwiczeń i poszerzyć zakres wskazówek dotyczących zaawansowania wykonywania czynności, np. jazdy samochodem, powrotu do pracy, zabawy z dziećmi czy treningu na siłowni.

Ćwiczenia fizyczne

Najważniejsze jest świadome poruszanie się i oszczędny dla kręgosłupa tryb życia. Ćwiczenia należy wykonywać zgodnie ze wskazówkami lekarza. Samodzielna kreatywność może doprowadzić do przeciążeń i bólu. Rehabilitacja ruchowa wymaga pełnego zaangażowania, a powrót do pracy nastąpi po kilku tygodniach od operacji. Należy jednak pamiętać o zachowaniu równowagi między wysiłkiem i odpoczynkiem. Oprócz ćwiczeń zalecane są spacery na świeżym powietrzu.

Rehabilitacja dobierana jest indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta, a powrót do pełnej aktywności fizycznej, zazwyczaj nie przekracza 6 miesięcy.

Warto kontynuować ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie kręgosłupa i całego ciała, utrwalać trening postawy i stabilizacji kręgosłupa.

Data aktualizacji: 28.12.2018,
Opublikowano: 28.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej