Ćwiczenia po artroskopii kolana – jak je wykonywać?

Geber86/getty images

Ćwiczenia po artroskopii kolana rozpoczynają się jeszcze w trakcie hospitalizacji. Rehabilitacja na tym etapie obejmuje odciążenie stawu z jednoczesną aktywizacją mięśni nogi po operowanej stronie i mobilizacją rzepki. W dalszym etapie rozszerza się program ćwiczeń i wprowadza naukę chodu.

Ćwiczenia po artroskopii stawu kolanowego oraz czas trwania rehabilitacji uzależnione są od wielu czynników, m.in. od wieku i kondycji fizycznej sprzed zabiegu czy charakteru i rozległości operowanego urazu. Niemałe znaczenie dla rekonwalescencji mają jakość i systematyka wykonywanych ćwiczeń. Odpowiednia technika treningu sprzyja odzyskaniu prawidłowej biomechaniki kolana.

Zobacz też:

Ćwiczenia po artroskopii kolana

Ćwiczenia po artroskopii stawu kolanowego stanowią niezbędne narzędzie przywracające prawidłową biomechanikę operowanego odcinka kończyny, a także odwracające zaburzony wzorzec chodu powstały na skutek uszkodzeń struktur stawowych. Pozabiegowa rehabilitacja ruchowa rozpoczyna się jeszcze w trakcie hospitalizacji. Skupia się przede wszystkim na ochronie kolana, głównie poprzez stabilizację stawu i odciążenie w trakcie ćwiczeń. Aktywizacja uwzględnia mobilizację rzepki i trening wzmacniający udo i pośladek. Aby maksymalnie oszczędzić na tym etapie staw kolanowy, praca mięśni operowanej kończyny wykorzystuje głównie ćwiczenia izometryczne, czyli takie, w którym dochodzi do napięcia mięśnia bez skracania jego długości. Uzupełnieniem tego typu zajęć jest kinezyterapia bierna.

Ćwiczenia bez czynnego udziału układu mięśniowego pacjenta prowadzone są przez fizjoterapeutę lub wykonywane za pomocą szyny CPM, czyli elektronicznego urządzenia zapewniającego trójzgięcie kończyny dolnej z możliwością regulacji tempa pracy i zakresów ruchu zgięcia w stawie skokowym, kolanowym i biodrowym. Uzupełnienie ćwiczeń w odciążeniu stanowi także system bloczkowy, tzw. UGUL, lub środowisko wodne. Ponadto wczesna faza usprawniania uwzględnia ćwiczenia synergistyczne i czynne odcinków nieobjętych unieruchomieniem.

Pierwsze ćwiczenia z obciążeniem rozpoczynają się po blisko 3 miesiącach od operacji. W dalszym etapie program usprawniania kolana jest rozszerzany o dynamiczną aktywność fizyczną i doskonalenie chodu. Po operacji, jaką jest artroskopia kolana, ćwiczenia powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami specjalisty. Nie poleca się wzbogacania treningów w celu przyspieszenia procesu zdrowienia bez zgody lekarza. Czas trwania rehabilitacji warunkuje kilka czynników, m.in.: charakter i rozległość urazu, wiek, kondycja fizyczna sprzed operacji. Niemałe znaczenie mają kompleksowość rehabilitacji, opieka medyczna, zaangażowanie pacjenta w jakość wykonywanych ćwiczeń, a także przestrzeganie dodatkowych zaleceń lekarskich.

Jakie ćwiczenia wykonywać po artroskopii kolana?

Ćwiczenia po artroskopii kolana wymagają staranności. Do grupy ćwiczeń wczesnego etapu rehabilitacji należą m.in.:

  • leżenie tyłem, kolana w niewielkim zgięciu; dociskanie pięty do maty lub materaca łóżka; utrzymanie napięcia przez 7 s; 10 razy po 2 serie;
  • leżenie tyłem, nogi proste; zgięcie grzbietowe stopy; utrzymanie pozycji przez 7 s; 10 razy po 2 serie;
  • leżenie tyłem, kolana w niewielkim zgięciu; napinanie pośladków przez 7 s; 10 razy po 2 serie;
  • leżenie przodem; wałek pod stopą; dociskanie stopy na wałek; utrzymanie pozycji przez 7 s; 10 razy po 2 serie.

Kolejny zestaw proponuje kontynuowanie poznanych ćwiczeń, rozbudowanie programu o aktywność czynną i z obciążeniem kolana oraz trening propriocepcji i równowagi. Przykładowe zadania od fizjoterapeuty:

  • leżenie tyłem, pod kolanem wałek; prostowanie kolana ze zgięciem grzbietowym stopy; utrzymanie pozycji przez 7 s; 10 razy po 2 serie;
  • stanie w rozkroku z podparciem o krzesło; lekki przysiad; powrót; 10 razy po 2 serie;
  • stanie w rozkroku z podparciem o ścianę; złapanie ręką kostki i zgięcie kolana z dotknięciem piętą w pośladek; 10 razy po 2 serie.

Ćwiczenia po artroskopii kolana na etapie zaawansowanym przygotowują pacjenta do codziennej aktywności. Usprawnianie kondycji stawu odbywa się poprzez m.in.:

  • stanie w rozkroku z podparciem o krzesło; przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę przy ugiętych kolanach; 10 razy po 2 serie;
  • stanie w rozkroku, przed stopami step; wchodzenie na step operowaną kończyną, dostawianie drugiej nogi; schodzenie noga operowaną; dostawianie drugiej;
  • stanie w rozkroku, step z boku po stronie chorej nogi; wchodzenie operowaną kończyną; dostawianie zdrowej; schodzenie zdrową; dostawianie chorej; 10 razy po 2 serie; zmiana strony ustawienia stepu i wykonanie analogicznego ćwiczenia na druga stronę 10 razy po 2 serie;
  • jazda rowerem stacjonarnym 20–25 min ze zwiększaniem czasu treningu o 2–3 min każdego dnia.

Jakie ćwiczenia należy wykonywać w ostatniej fazie terapii?

Ostatnia faza rehabilitacji ruchowej przewiduje ćwiczenia w pełni obciążające, jak wypady, przyklęki, klęki, kucanie na podłożu o różnym stopniu twardości oraz skoki jedno- i obunóż. Po 20. tygodniu od operacji pacjent zwykle powraca do optymalnej sprawności fizycznej. Rozpoczyna również stopniowe treningi ukierunkowane na dotychczasową dyscyplinę sportu.

Zobacz film: Nowa metoda leczenia stawu kolanowego

źródło: Dzień dobry TVN

Bibliografia:

1. Mosiczuk A., „Program postępowania rehabilitacyjnego po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego”, Vademecum Fizjoterapeuty 1/2012;

2. Widuchowski J., „Kolano – artroskopia diagnostyczna i operacyjna”, Sport & Med., Katowice 2002.

Data aktualizacji: 20.11.2020,
Opublikowano: 22.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej