Skolioza - ćwiczenia rehabilitacyjne i korekcyjne. Jak wykonywać?

Fot: GettyImages-Aj Watt

Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna i niewłaściwa postawa to główne przyczyny kłopotów z kręgosłupem. Skrzywienie boczne, nazywane też skoliozą, uznane zostało za chorobę cywilizacyjną, z którą zmagają się nawet najmłodsi. Najskuteczniejszą terapią są ćwiczenia na skoliozę.

Niewłaściwe ułożenie kręgosłupa podczas codziennych czynności powoduje powstawanie skrzywień bocznych – skoliozy prawo- lub lewostronnej. Najlepszą profilaktyką i metodą leczenia jest odpowiednia aktywność fizyczna. 

Najważniejsze ćwiczenia na skoliozę to rozciąganie i likwidowanie przykurczów mięśni, które w dużej mierze odpowiedzialne są za powstawanie wad postawy.

Skrzywienie boczne kręgosłupa w początkowym stadium często nie daje żadnych objawów. Można je jednak wykryć poprzez proste badanie, tzw. test Adamsa, polegający na wykonaniu skłonu – w takiej pozycji widoczna staje się niemal każda nieprawidłowość.

Ćwiczenia przy skoliozie – czy warto je wykonywać?

Uważa się, że dzienna dawka ruchu, uprawianie sportu znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania skrzywień kręgosłupa. Siedzący tryb życia natomiast zwiększa ryzyko rozwoju skoliozy. Aby ustrzec się przed problemami z kręgosłupem, warto wykonywać odpowiednie ćwiczenia, głównie rozciągające i zapobiegające powstawaniu przykurczów. 

W przypadku wykrycia nieprawidłowości w postaci skrzywienia bocznego należy rozpocząć rehabilitację. Problemy tego typu powinno się skonsultować ze specjalistą (ortopedą), który potwierdzi bądź wykluczy skoliozę i zaproponuje najlepszy rodzaj treningu. 

Niezwykle ważna jest diagnostyka dzieci, gdyż kłopoty z kręgosłupem pojawiają się nawet u najmłodszych. Ćwiczenia przy skrzywieniu bocznym nie są skomplikowane. Warto wykonywać je regularnie, ponieważ poprawiają postawę ciała, a przy okazji modelują sylwetkę. Skoliozę u dzieci w wieku szkolnym można leczyć na zajęciach korekcyjnych, które często organizowane są w placówkach szkolnych. 

Jakie treningi są najskuteczniejsze w walce o proste plecy? 

W pierwszej kolejności należy wymienić te rozciągające, które odgrywają niezwykle ważną rolę w niwelowaniu skutków skrzywień kręgosłupa. Ćwiczenia na skoliozę u dzieci i dorosłych powinny być zawsze dobierane indywidualnie, w zależności od rodzaju wady, wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Nieodpowiednie lub źle wykonywane mogą jedynie zaszkodzić, pogłębiając i utrwalając skrzywienie boczne. 

Największych rezultatów ćwiczeń na skoliozę prawostronną lub lewostronną należy spodziewać się w przypadku dzieci i młodzieży. Dorośli mogą liczyć jedynie na poprawę i zmniejszenie dolegliwości, a nie na zupełne wyleczenie wady. Warto też pamiętać, że im wcześniejsze stadium skoliozy, tym większe szanse na powodzenie terapii.

Sprawdź jakie ćwiczenia wykonywać na ból kręgosłupa lędźwiowego:

Zobacz film: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego. Źródło: Dzień dobry TVN

Skolioza: ćwiczenia rehabilitacyjne

Wyleczenie skoliozy w wielu przypadkach nie jest możliwe, zwłaszcza jeśli została zauważona późno, nie pomaga także leczenie farmakologiczne. Skrzywienie kręgosłupa może początkowo nie dawać żadnych objawów. Dopiero w starszym wieku pojawiają się dolegliwości. 

Tabletki przeciwbólowe pomagają jedynie doraźnie, dlatego należy pomyśleć o odpowiedniej rehabilitacji – warto w tym celu zasięgnąć porady ortopedy i fizjoterapeuty. Treningi wykonywane na skrzywienie boczne kręgosłupa mają wydłużyć, uelastycznić i wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe oraz zachować ruchomość kręgów (ćwiczenia asymetryczne i symetryczne). 

Oprócz zalecanych przez fizjoterapeutę ćwiczeń korzystny wpływ na kondycję kręgosłupa mają też zajęcia na basenie oraz uprawianie różnego rodzaju sportów. Przykładowe aktywności fizyczne to zwisy na drabinkach, skłony w przód, pionowe nożyce nogami i rękami w pozycji na brzuchu. 

Doskonale sprawdza się również ćwiczenie zwane deską, polegające na ustawieniu ciała w linii poziomej (podparcie na ramionach i stopach) i naprzemiennym wyciąganiu rąk do przodu. Innym popularnym i prostym treningiem dla osób ze skoliozą jest żabka – w pozycji leżącej na brzuchu należy podnosić ręce i zataczać nimi kręgi, podobnie jak podczas pływania.

Ćwiczenia na skoliozę u dzieci, dorosłych – jak wykonywać?

Ćwiczenia na skoliozę u dzieci warto wykonywać zarówno w domu, jak i na specjalnych zajęciach korekcyjnych. Im więcej ruchu i aktywności zapewni się najmłodszym, tym lepiej. Ważne, aby treningi były wykonywane systematycznie, najlepiej codziennie przez około 45 minut. Plan tych zajęć powinien ustalić fizjoterapeuta, dostosowując go do potrzeb i możliwości pacjenta. 

Ćwiczenia na skoliozę prawostronną i lewostronną polegają na wzmacnianiu prostownika grzbietu, a także na wyginaniu kręgosłupa w przeciwną do skrzywienia stronę. Niektóre z elementów treningu warto wykonywać pod okiem specjalisty, aby nie pogłębić wady.

Data aktualizacji: 27.11.2019,
Opublikowano: 27.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej