Ćwiczenia ABS na brzuch – co to jest? Jakie są efekty treningu na mięśnie brzucha? 

Fot: oneinchpunch / fotolia.com

Trening ABS jest zestawem ćwiczeń na rozbudowę i wyrzeźbienie dolnych i górnych partii mięśni brzucha. Treningi ABS charakteryzują się dużą intensywnością, ale wykonywane regularnie pozwalają dostrzec pierwsze efekty już po kilku tygodniach. 

Osoby początkujące, które nie znają potocznej terminologii dotyczącej treningów siłowych zazwyczaj nie wiedzą, czym jest ABS i od czego się wywodzi. Na forach internetowych często można znaleźć takie posty, jak: „ABS co to znaczy”, których autorami są zazwyczaj właśnie osoby niedoświadczone. ABS jest skrótem od angielskiego Abdominal Body System. Nazwa tej formy treningu pochodzi od nazw planów treningowych: ABS i ABS II.

ABS na brzuch: jak ćwiczyć?

Należy zacząć od tego, że mięśnie brzucha, które da się dostrzec gołym okiem, można podzielić na trzy sektory. Mowa o mięśniach bocznych, górnej części mięśni prostych i dolnej części mięśni prostych. Warto o tym wiedzieć, ponieważ w przypadku treningu mięśni brzucha duże znaczenie ma kolejność wykonywanych ćwiczeń na poszczególne partie. Trening powinien zawierać ćwiczenia w następującym schemacie:

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: Dzień Dobry TVN

  • ćwiczenia na dolne mięśnie brzucha,
  • ćwiczenia na boczne mięśnie brzucha,
  • ćwiczenia na górne proste mięśnie brzucha.

Wykonując zestawy ćwiczeń z uwzględnieniem powyższego schematu, można przyspieszyć osiągnięcie widocznych efektów nawet o kilka tygodni. Wszystko rozbija się o pracę poszczególnych partii mięśni. Podczas ćwiczeń dolnych rejonów brzucha mięśnie boczne i górne stają się swego rodzaju stabilizatorami.

ABS: efekty, jakie można osiągnąć

Początkujące osoby często zastanawiają się nad tym, jaką formę treningu na brzuch wybrać. Oprócz ABS sporą popularnością cieszy się m.in. aerobiczna szóstka Weidera, czyli zestaw ćwiczeń, który zakłada 6-tygodniowy trening doprowadzający trenującego do osiągnięcia płaskiego brzucha. Trzeba jednak zaznaczyć, że obie formy treningowe znacząco się od siebie różnią. W przypadku szóstki Weidera ćwiczenia należy wykonywać z bardzo dużą intensywnością, niewielką ilością przerw i według stałego, określonego zestawu. Z racji tego, że jedna jednostka treningowa Szóstki Weidera trwa około 40 minut, organizm spala kalorie i redukuje tkankę tłuszczową. Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku treningu ABS, który wykonuje się zazwyczaj tylko 8 minut. W tym czasie organizm nie zdąży spalić tkanki tłuszczowej.

Jak ćwiczyć, aby mieć mocne mięśnie brzucha? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: 36,6.

Treningi ABS są polecane osobom, które nie mają nadwagi i którym nie zależy na redukcji tkanki tłuszczowej. ABS to zajęcia nastawione wyłącznie na rozbudowę i wyrzeźbienie mięśni brzucha. Jeżeli komuś zależy na wykonywaniu treningów ABS i jednocześnie na zrzuceniu kilogramów, to powinien jednocześnie wykonywać trening typu cardio. Wykonując treningi po trzy razy w tygodniu, pierwsze efekty w postaci rysujących się mięśni brzucha można zauważyć już po dwóch tygodniach!

ABS trening: zestaw ćwiczeń na 8 minut

Dużą popularnością wśród osób wykonujących treningi na mięśnie brzucha jest zestaw ćwiczeń, który zakłada 8-minutowy trening. Jest on bardzo wymagający, ponieważ ćwiczenia powinny być wykonywane jedno po drugim bez przerwy. Trening ABS w 8 minut składa się z takich ćwiczeń, jak:

Zobacz film: Jak powinien wyglądać trening? Źródło: Stylowy Magazyn.

  • klasyczne brzuszki – leżąc na plecach, kolana powinny być ugięte, a dłonie ułożone za głową. W takiej pozycji należy oderwać od podłoża górną część pleców i starać się utrzymać je przez około 5-6 sekund lub do momentu uczucia napinającego się brzucha. Później następuje powrót do pozycji wyjściowej. Wskazane jest wykonywanie 20 powtórzeń;
  • rowerek – będąc w pozycji leżącej z kolanami ugiętymi pod kątem 90 stopni, należy wykonywać ruchy nogami przypominające jazdę na rowerze. To ćwiczenie powinno trwać 60 sekund;
  • przybliżanie kolan do klatki piersiowej – leżąc na plecach z rękami wyprostowanymi wzdłuż ciała i lekko ugiętymi nogami należy wykonywać ruchy przybliżające kolana do klatki piersiowej, a następnie wracać do wyjściowej pozycji. Wskazana liczba powtórzeń wynosi 10;
  • wypchnięcia nóg w leżeniu – będąc na plecach, należy podłożyć pięści pod pośladki i podeprzeć nimi biodra. Następnie trzeba unieść głowę i barki do takiego momentu, w którym wyczuwalne będzie napięcie brzucha. Kolejnym krokiem jest unoszenie nóg ze stopami skierowanymi do sufitu. Należy wykonać 10 powtórzeń;
  • brzuszki ze skrętem tułowia – leżąc na plecach, należy ugiąć nogi w kolanach, a następnie położyć lewą piętę na prawym kolanie. Ćwiczenie polega na próbie dotykania prawym łokciem lewego kolana. Po 10 powtórzeniach zmiana;
  • wznosy zgiętych kolan w zwisie – do tego ćwiczenia potrzebny jest drążek na którym należy wykonywać ćwiczenie. Dłonie na drążku powinny być rozstawione na szerokość barków. Ćwiczenie polega na unoszeniu kolan i opuszczaniu ich – 10 powtórzeń.

Przed rozpoczęciem właściwego treningu ABS należy pamiętać o kilkuminutowej rozgrzewce. Powinna ona przygotować do wzmożonego wysiłku mięśnie całego ciała, nie tylko mięśnie brzucha. 

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? - Brzuszki. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej