Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi

Fot: Kadr z programu Dzień Dobry TVN

Cukrzyca typu 1 wymaga od pacjentów ciągłego kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Do tej pory chorzy musieli korzystać z klasycznych glukometrów. Teraz z pomocą przychodzi im nowoczesna technologia. Jak działa nowoczesny sensor do mierzenia poziomu cukru we krwi?

U osób z cukrzycą typu 1 dochodzi do uszkodzenia trzustki. Jej podstawowym zadaniem jest wydzielanie insuliny, która reguluje stężenie glukozy we krwi. Ponieważ organizm nie może wytworzyć jej samodzielnie, chory zmuszony jest ją sobie aplikować. Dawka leku zależy od aktualnego stężenia glukozy we krwi. Dlatego chorzy muszą regularnie kontrolować jego poziom. Do tej pory pacjenci mogli korzystać jedynie z glukomterów. Używanie ich wymaga zakupu specjalnych pasków, na których umieszcza się kroplę krwi z nakłutego palca. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest system ciągłego monitorowania glikemii Eversense XL.

To, co zasługuje na uwagę to fakt, że urządzenie cały czas dokonuje pomiarów. Dodatkowo jest ono połączone ze smartfonem, dzięki czemu jest możliwość prezentacji tych wyników nie tylko dla pacjenta, ale lekarza, dla opiekuna, co jest szczególnie ważne właśnie dla opiekunów dzieci czy osób starszych, które nie mogą sprawować nad sobą kontroli – mówi dr n. med. Arkadiusz Krakowiecki, diabetolog, który współpracuje z Roche Diabetes Care Sp z. o. o.

Jak to działa?

System ciągłego monitorowania glikemii Eversense XL składa się z niewielkiego sensora umieszczonego całkowicie pod skóra, lekkiego nadajnika noszonego na ramieniu oraz aplikacji na smartfona.

Sensor mierzy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym do 180 dni. Nadajnik noszony na ramieniu zasila bezprzewodowo sensor co kilka minut, energia aktywuje sensor, który wysyła sygnał świetlny z diody LED. Światło następuje pobudzenie fluorescencyjnej powłoki polimerowej znajdującej się na sensorze.

Obecna w płynie śródtkankowym glukoza przyłącza się w sposób odwracalny do powłoki polimerowej, a ilość światła emitowanego przez powłokę zmienia się w zależności od ilości glukozy.

Poziom wyemitowanego światła mierzony jest przez fotodetektor znajdujący się na zewnątrz sensora, a specjalnie zaprojektowany układ elektroniczny przekształca sygnał świetlny w cyfrowy i przesyła go z powrotem do nadajnika.

Nadajnik otrzymuje dane i na ich podstawie oblicza stężenie glukozy. Następnie są one przesyłane poprzez bluetooth do urządzenia mobilnego z zainstalowaną aplikacją Eversense CGM.

Nadajnik to inteligentne urządzenie wyposażone w alarm wibracyjny. Informuje on o niskim lub wysokim stężeniu glukozy wytwarzając wibracje odczuwane na ramieniu.

Aplikacja Eversense CGM umożliwia przesyłanie danych na skrzynkę poczty elektronicznej lub do aplikacji znajdującej się w chmurze internetowej Eversensedms.

Dane z nadajnika można sczytać na komputer za pomocą interfejsu USB i udostępnić je lekarzowi.

Nowa funkcja zdalnego monitorowania glikemii, aplikacja Eversense Now, wymaga połączenia Wi Fi lub transmisji danych. Pozwala automatycznie i bezprzewodowo wysyłać dane do 5 osób. 

Więcej o nowoczesnym sensorze dowiesz się z filmu:

Zobacz film: Nowoczesne metody kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Źródło: Dzień Dobry TVN.


Data aktualizacji: 15.11.2018,
Opublikowano: 14.11.2018 r.

Komentarze (8)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

hanna 03.12.2018r.

Jestem cukrzykiem od 15 lat i zawsze miałam tendencje do zbyt niskich cukrów przez aktywny tryb życia. W Polsce lekarze niewiele potrafili na to poradzić poza zmianą stylu życia co negatywnie wpływało na jego jakość i moje samopoczucie. Od trzech lat miszkam w UK i tu moja nowa lekarka już po kilku wizytach zaproponowała mi używanie sensorów. To znacznie ułatwiło mi życie i funkcjonowanie muszę także dodać że są one całkowicie refundowanie. Moja siostra która także choruje lecz mieszka w Polsce także ich używa niestety musi pokrywać wszystkie koszty nawet gdy starała się o dziecko, a sensory trzeba przyznać tanie nie są. Czy naprawdę w Polsce nie da się nic zrobić z refundacjami dla takich ludzi jak ja czy każydy inny curzyk.....? Jak rząd dba o swoich obywateli to bardzo smutne......

Anowi 23.11.2018r.

A gdzie mogę sobie sprawić takie urządzenie.Czy lekarz wypisuje i mocuje?

Patryk87 21.11.2018r.

Heh lepiej późno niż w cale. Sam korzystam z podobnych sensorow pomiaru juz ponad 2 lata to żadna nowość sc no ale...

Basia z Kielc 21.11.2018r.

Bardzo ciekawy artykuł.

Nuta 19.11.2018r.

Za mało info

Wl 18.11.2018r.

Pięknie opisane. Dzieki. Brak jednego ceny? Na dzień dzisiejszy kiedy ludzi chorzy ledwie wiążą koniec z koncem nic nie jest napisane co ile kosztuje . Dlaczego tak jest ?

Anais 17.11.2018r.

Niestety ten system jest tak drogi, że mało kogo będzie na niego stać niestety.

M.S. 17.11.2018r.

Czy dostępne w Polsce? O cenie nie wspomnę

Zobacz wszystkie 8 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej