COVID-19. Jak wygląda leczenie chorych w pierwszej fazie choroby?

Fot: PixelsEffect / gettyimages.com

Mimo że medycyna cały czas uczy się nowego koronawirusa, to do pewnego stopnia potrafi nad nim zapanować. Dzięki rekomendacjom dotyczącym leczenia pacjentów z COVID-19 udaje się uratować tysiące pacjentów. Jak wygląda leczenie osób, u których choroba ma stosunkowo łagodny przebieg?

Naukowcy z całego świata szukają skutecznego leku lub szczepionki, która mogłaby powstrzymać pandemię. Dopóki nie uda się znaleźć remedium na COVID-19 lekarze zmuszeni są korzystać z tego, co mają i co już wiedzą o koronawirusie SARS-CoV-2. W oparciu o tę wiedzę Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych opracowało rekomendacje dotyczące leczenie pacjentów z COVID-19.

Zobacz także:

Szczepionka na COVID-19. Moderna ogłasza, że jej preparat ma 95 proc. skuteczność

Duszności przy COVID-19. Jak je złagodzić, zanim przybędzie pomoc? 

Rehabilitacja po COVID-19. Na czym polega i kto może z niej skorzystać?

Koronawirus. Czym charakteryzuje się pierwsza faza choroby?

Pierwsza faza COVID-19 zazwyczaj ma bardzo łagodny przebieg. Chorzy nie mają objawów w ogóle lub są one mało uciążliwe. Saturacja, czyli wysycenie krwi tlenem utrzymuje się u nich na bezpiecznym poziomie, tj. powyżej 95 proc.

Ci pacjenci z reguły nie wymagają hospitalizacji, pozostają zwykle pod opieką lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – mówi w rozmowie z PAP-em prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Koronawirus. Jak leczy się pacjentów w pierwszej fazie choroby?

Pierwsza faza COVID-19 nie wymaga żadnego specjalnego postępowania i pacjent może leczyć się sam w domu. W przypadku wysokiej gorączki zaleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych (najlepiej paracetamolu lub ibuprofenu). Schemat przyjmowania leków oraz inne metody na zbicie gorączki w przebiegu COVID-19 znajdziecie w naszym materiale: Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?

Dodatkowo pacjenci muszą pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów (najlepiej wody niegazowej lub delikatnie osolonej herbaty - pozwoli to zatrzymać wodę w organizmie i uchroni przed odwodnieniem). Niezwykle ważny są także odpoczynek i sen. Osoby, które leczą się w domu powinny także kontrolować saturację. Można to zrobić z pomocą pulsoksymetru, a uzyskany wynik - poprzez aplikację - należy przesłać lekarzowi rodzinnemu.

A czego nie podawać?

Nie zalecamy glikokortykosteroidów, w tym deksometazonu, gdyż w tej fazie choroby badania nie wykazały ich efektów - dodał specjalista.

Na tym etapie pacjentom nie podaje się antybiotyków oraz leków przeciwgrypowych. Jak tłumaczy prof. Flisiak po tego rodzaju środki można sięgnąć tylko wtedy, gdy występuje jednocześnie zakażenie bakteryjne lub grypowe. Jednak decyzję o ich wprowadzeniu powinien podjąć lekarz. W pierwszej fazie COVID-19 nie stosuje się witaminy D ani heparyny drobnocząsteczkowej (o działaniu przeciwzakrzepowym).

W przypadku suchego kaszlu, który bardzo często pojawia się w przebiegu COVID-19 warto sięgnąć po leki, które rozrzedzą wydzieliny zalegającą w płucach i ułatwią jej wykrztuszenie. Najlepiej sprawdzą się  N-acetylocysteina - ACC, ambroxol Flegamina. Warto także zadbać o właściwe nawilżanie dróg oddechowych (nebulizacja - sól fizjologiczna, mucosolvan, inhalacje Olbas, Inhalol, Amol). Jeśli takie doraźne działania nie przynoszą efektu - należy skonsultować się lekarzem.

Koronawirus. Jak może rozwijać się infekcja?

Przebieg infekcji wywołanej przez nowego koronawirusa może być bardzo różny. W zależności od rodzaju oraz nasilenia objawów mówi się o czterech stadiach COVID-19:

  • pierwsze stadium COVID-19 - choroba jest bezobjawowa lub skąpoobjawowa, pacjenci nie wymagają hospitalizacji;
  • drugie stadium COVID-19 - to pełnoobjawowa postać choroby i wymaga leczenia szpitalnego;
  • trzecie stadium COVID-19 - dochodzi do tzw. burzy cytokinowej, czy zbyt silnej reakcji układu odpornościowego na zakażenie;
  • czwarte stadium COVID-19 - to stan zagrażający życiu pacjenta.

Zobacz film i dowiedz się więcej o leczeniu pacjentów z COVID-19:

Zobacz film: Jak leczy się chorych na COVID-19? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 17.11.2020,
Opublikowano: 16.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej