Przypomina nowotwór, daje przerzuty. Coraz więcej przypadków zarażenia tasiemcem w Polsce

Fot. elenaleonova / Getty Images

Tasiemiec to bardzo niebezpieczny pasożyt. Lekarze coraz częściej porównują go do nowotworu, zwłaszcza, że może dawać przerzuty! Pacjenci o tym, że są nosicielami dowiadują się albo przypadkiem, albo w momencie, gdy pasożyt osiąga ogromne rozmiary.

Chociaż każdy tasiemiec jest groźny dla człowieka, to najgroźniejszymi z nich są tak zwane tasiemce bąblowcowe, które teoretycznie nie atakują ludzi. Jesteśmy dla nich żywicielami pośrednimi, a żerują najczęściej w organizmach mięsożernych zwierząt leśnych, a także psów oraz kotów. Łatwo się nimi zarazić np. poprzez jedzenie źle umytych owoców leśnych. 

Jaja pasożytów, które wraz z dorosłymi tasiemcami dostają się do organizmu, bardzo szybko wykluwają się i przechodzą przez ściany jelit do naczyń krwionośnych i limfatycznych, skąd przenoszą się do wszystkich narządów w organizmie, które sukcesywnie niszczą - tak właśnie można pokrótce scharakteryzować bąblowicę. To nie jest zwykły tasiemiec...

Polecamy: Czym są pasożyty ludzkie? Objawy pasożytów, oczyszczanie organizmu

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: bąblowicy jest ostatnio więcej. O ile w 2011 w Polsce odnotowano 20 takich przypadków, to w 2017 roku było ich już 75. Choroby można się ustrzec dbając o higienę, zawsze myjąc ręce po kontakcie ze zwierzęciem oraz dokładnie myjąc produkty spożywcze. Warto także wykonać USG brzucha - nawet jeśli nie ma się żadnych objawów. 

Więcej informacji o bąblowicy w Polsce znajdziecie na TVN24.pl: "Pasożyt przybiera formę larwalną w postaci guza". Coraz więcej przypadków bąblowicy w Polsce

O tasiemcu w ciele człowieka opowiada dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z Dzień Dobry TVN. Zobaczcie, co mówi:

Zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wygląda bąblowica?

Dr Elżbieta Kacprzak z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w rozmowie z TVN24.pl tak opisuje postać tasiemca w naszym organizmie:

Postać tasiemca występuje tylko u zwierząt, człowiek jest przypadkowym żywicielem i pasożyt przybiera formę larwalną w postaci guza. 

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że w naszym organizmie rośnie gigantyczny guz - larwy tasiemca mogą rozwijać się bardzo szybko lub wręcz przeciwnie - latami. Najczęstszymi objawami bąblowicy są: niewydolność wątroby, nadciśnienie wrotne, zapalenie dróg żółciowych, żółtaczka mechaniczna, bóle brzucha, puchlina brzuszna, a kiedy zaatakowany zostanie mózg: utrata przytomności, stany padaczkowe, zaburzenia widzenia.

Bąblowice dzieli się w medycynie na bąblowicę jednojamową (wywołaną tasiemcem jednojamowym) oraz bąblowicę wielojamową (wywołaną tasiemcem wielojamowym). Druga postać choroby jest o wiele groźniejsza, ale w obu przypadkach larwy lokują się zwykle w wątrobie lub płucach. W przypadku tasiemca jednojamowego organizm broni się przed nim, tworząc otoczkę złożoną z tkanki łącznej, co w efekcie sprawia, że w organizmie rośnie torbiel. W przypadku tasiemca wielojamowego larwy lokują się we wnętrzu wątroby żerując na niej! Doprowadza to do wyniszczenia organu - ten rodzaj bąblowicy jest najczęściej mylony z nowotworami i przerzutami nowotworowymi.

Leczenie bąblowicy polega na wycięciu guza oraz podawaniu odpowiednich leków. Choroba wymaga interwencji lekarskiej, gdyż nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci.

Więcej o bąblowicy znajdziecie tutaj:  Bąblowica – czym jest ta choroba? Objawy zakażenia tasiemcem, leczenie bąblowicy

Data aktualizacji: 18.07.2018,
Opublikowano: 18.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej