Co zwiastuje mrowienie rąk? Przyczyny i środki zaradcze

Fot: puhhha / fotolia.com

Mrowienie rąk nie wydaje się niczym szkodliwym. Może mieć wiele powodów – zbyt długie przebywanie w jednej pozycji, podpieranie ręką głowy lub ciała podczas leżenia. Po rozprostowaniu kończyny uczucie mrowienia ustaje, ale niedługo może pojawić się ponownie. Czasami jest symptomem poważniejszych chorób.

Mrowienie rąk towarzyszy osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Często zdarza się, że wybudza człowieka ze snu. Silne drętwienie lewej ręki wraz z dłonią i palcami może świadczyć o zbliżającym się zawale serca, dlatego nie można go ignorować.

Czym jest mrowienie palców i rąk?

Uczucie mrowienia opisywane także jako drętwienie to jedna z parestezji – wrażeń związanych z zaburzeniem czucia. Nie odczuwa się wtedy bólu, a bezwładność i zesztywnienie. Przyczyną mrowienie rąk są impulsy wysyłane przez układ nerwowy, którego składowe – poszczególne nerwy są drażnione, mogą być też uszkodzone. Pojawia się czasami w nocy, skutecznie wybudzając ze snu aż do momentu uspokojenia.

Zobacz także: Parestezje kończyn – jakie są przyczyny parestezji? Czy mogą mieć związek z nerwicą?

Mrowienie rąk i nóg – przyczyny

U zdrowych ludzi mrowienie (drętwienie) rąk często bywa spowodowane niewłaściwą dietą – taką, w której brakuje magnezu, wapnia oraz niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego witamin z grupy B. Niedobory tych składników mogą spowodować uciążliwe skurcze nóg, które niejednokrotnie wyrywają ze snu oraz drżenia mięśni. Z kolei dieta z nadmierną podażą soli może przyczynić się do magazynowania wody w organizmie, a przez to do mrowienia kończyn.

Inną przyczyną jest długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji, szczególnie ze zgiętą kończyną – uczucie mrowienia występuje wtedy aż do kilku chwil po jej rozprostowaniu. Na mrowienie wpływają także codzienne czynności – długie rozmowy telefoniczne, korzystanie z komputera itp. związane z niefizjologicznym ułożeniem rąk. Kiedy występuje drętwienie, rękę należy umieścić ponad poziomem położenia serca, w celu przywrócenia prawidłowego przepływu krwi.

W przypadku osób chorych jednymi z najczęściej spotykanych przypadłości związanych z drętwieniem rąk, dłoni i palców są schorzenia kręgosłupa. Zazwyczaj są to zmiany pourazowe, dyskopatie lub zwyrodnienia powstałe w obrębie odcinka szyjnego. Mrowieniu rąk sprzyja także uszkodzenie przewodzeń nerwowych przez narażenie na silne czynniki termiczne, takie jak odmrożenie bądź oparzenie.

Choroby a mrowienie lewej i prawej ręki

Wśród przyczyn mrowienia o podłożu chorobowym wyróżnia się choroby układu kostnego i choroby ogólnoustrojowe. Spośród tych pierwszych najpopularniejszą jest dyskopatia. Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgów szyjnych powodują kłopoty z przewodnictwem nerwowym i wywołują drętwienie kończyn.

Do mrowienia rąk przyczynić się może także choroba zwyrodnieniowa. Dolegliwość ta dotyka najczęściej stawu biodrowego, kolana oraz stawów w kręgosłupie. Może jednak zaatakować każdy staw – także w rękach. Występuje, gdy chrząstka stawowa ulega zniszczeniu, a wraz z nią cała tkanka tworząca staw.

Jak działa układ nerwowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Zespół Guillaina-Barrego, czyli autoimmunologiczna choroba obwodowego układu nerwowego, również skutkuje mrowieniem rąk. Przewodnictwo nerwowe zostaje zaburzone, drętwieją dłonie i stopy, a stopniowo – większa powierzchnia ciała. Osłabia się siła mięśni rąk i nóg, co można poznać po trudnościach w stawaniu na palcach czy stąpaniu po schodach.

Mrowienie rąk może być spowodowane także neuropatią – stanem zapalnym nerwów obwodowych, który jest przyczyną zaburzeń przewodzenia impulsów czuciowych i ruchowych wzdłuż włókien nerwowych, a to z kolei powoduje drętwienie i uczucie palenia kończyn. Neuropatię dzieli się na cukrzycową, polekową i alkoholową. Na skutek powikłania po cukrzycy zniszczeniu ulegają zakończenia włókien nerwowych, co objawia się poprzez odczuwanie na przemian zimna i ciepła oraz uczucie mrowienia w kończynach. Neuropatia alkoholowa powoduje uszkodzenie nerwów i drętwienie kończyn (zwłaszcza dolnych), a polekowa – uszkodzenie nerwów przez niektóre leki, w tym przeciwnowotworowe.

Przyczynami mrowienia rąk bywają także choroby, takie jak padaczka (drętwienie występuje zamiennie z drgawkami bądź zwiastuje wystąpienie napadu), nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, a także udar mózgu, który może objawić się drętwieniem kończyn po jednej stronie ciała.

Mrowienie rąk w ciąży

Kobiety w ciąży doświadczają przeróżnych zmian hormonalnych, które powodują magazynowanie nadmiaru wody w organizmie. U ciężarnych obrzęki pojawiają się często w torebkach stawowych nadgarstków, przez które biegną włókna nerwowe – obrzęki naciskają na nerwy i wywołują mrowienie dłoni.

Jeżeli ręce drętwieją podczas snu, należy zmienić pozycję na wygodniejszą oraz rozprostować kości i mięśnie rąk – mrowienie powinno ustąpić.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 18.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

mki 15.11.2018r.

albo borelioza

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej