Co zrobić z pęcherzem po oparzeniu, a czego bezwzględnie unikać? Wskazówki, porady, dobre praktyki

Cappi Thompson/getty images

Pęcherze oparzeniowe na skórze powstają w wyniku silnych bodźców termicznych, najczęściej w wyniku wypadków kuchennych, długiej ekspozycji ciała na słońce, a także porażenia prądem. Aby uniknąć dalszych powikłań, oparzenie z pęcherzem wymaga odpowiedniego postępowania

Pęcherz powstały po oparzeniu często wygląda nieestetycznie i może przeszkadzać w komfortowym wykonywaniu codziennych czynności. Zjawisko stanowi jednak naturalną reakcję obronną organizmu na czynniki destrukcyjne, dlatego pierwsza pomoc i późniejsza higiena skóry wpływają na proces leczenia i rokowanie.

Pęcherz oparzeniowy

Pęcherze po oparzeniach, czyli wykwity na powierzchni skóry, to naskórek oddzielony od skóry właściwej, wypełniony bezbarwnym płynem limfatycznym. Tego typu zmiany pojawiają się zwykle na skutek oparzeń II stopnia w wyniku działania wysokoenergetycznych czynników termicznych, chemicznych lub elektrycznych na powierzchnię ciała. W zależności od rozmiarów pęcherzy i rozsiania ich na powierzchni skóry zmiany goją się samoistnie w ciągu 10–14 dni lub dłużej. Kiedy oparzenie obejmuje głębokie warstwy skóry właściwej, pozostawia blizny różnego stopnia, w przypadku zajęcia zewnętrznych tkanek pęcherze zazwyczaj znikają bez śladu. Pęcherzyki oparzeniowe najczęściej są efektem wypadków kuchennych z udziałem rozgrzanego tłuszczu podczas smażenia czy gotującej się wody. Z kolei w sezonie letnim zwykle obserwuje się na skórze pęcherzyki po opalaniu jako efekt nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, czyli promieniowanie UV.

Pęcherze po oparzeniach – objawy

Pęcherze oparzeniowe, tzw. bąble, stanowią fizjologiczną reakcję organizmu na czynniki destrukcyjne, skierowane na dany obszar ciała. Wykwity skórne tego typu wypełnione płynem surowiczym, w którym nagromadzone komórki układu odpornościowego biorą udział w procesach regeneracyjnych i naprawczych uszkodzonych tkanek, to swoista bariera ochronna przed patogenami i kontaktem organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Pęcherze oparzeniowe II stopnia zwykle wyglądają mało estetyczne, wywołują uczucie szczypania, świądu i rozpychania skóry. Zmiany potrafią być bolesne i wrażliwe na dotyk, a nawet ruch powietrza. W ich okolicy często pojawia się rumień.

Co na pęcherze po oparzeniu, czyli jak zminimalizować straty?

W sytuacji, kiedy dojdzie wypadku, należy możliwie szybko przerwać proces parzenia i zapewnić skórze pierwszą pomoc. Przykładowo w przypadku oparzeń termicznych gorącymi płynami i parą wodną zaleca się chłodzenie uszkodzonego miejsca zimną, ale nie lodowatą wodą, która odbiera ciepło z powierzchni skóry, jednocześnie hamując jego przenikanie w głąb tkanek. W efekcie dochodzi do spłycenia głębokości oparzenia, przyspieszenia leczenia rany i zminimalizowania blizny. W dalszym postępowaniu należy zabezpieczyć skórę jałowym opatrunkiem i udać się po pomoc do wykwalifikowanych służb medycznych.

Zobacz film: Oparzenia

źródło:x-news

Czy można przebić pęcherz po oparzeniu?

Przebijanie pęcherzy po oparzeniu to jeden z największych błędów higieny rany, utrudniający jej regenerację i powrót do zdrowia. Chłonka znajdująca się we wnętrzu pęcherza oparzeniowego o właściwościach antybakteryjnych po wydostaniu się na zewnątrz uniemożliwia kontynuację procesów leczniczych. W ten sposób otwarta rana wystawia organizm na bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, co zwiększa ryzyko przedostania się patogenów do jego wnętrza i rozwinięcia infekcji bakteryjnej. W ostateczności kontrolowanego przebicia pęcherzyków oparzeniowych może dokonać wykwalifikowana osoba, która odpowiednio zabezpieczy ranę i zleci dalsze postępowanie.

Co zrobić z pęcherzami po oparzeniu, kiedy pękają samoistnie?

W przypadku gdy pęcherz po oparzeniu rozwinie się do znacznych rozmiarów, może dojść do jego samoistnego pęknięcia. Jednak często przerwanie ciągłości pęcherza oparzeniowego następuje nieumyślnie, np. poprzez otarcie o ubranie czy uderzenie w przedmiot codziennego użytku. Tego typu sytuacje również niosą za sobą ryzyko zakażenia i spowalniają proces leczenia rany, szczególnie gdy przebity pęcherz po oparzeniu nie zostanie zauważony lub pierwsza pomoc przedmedyczna nie będzie odpowiedniej jakości.

Jak leczyć rany po oparzeniach?

W zależności od rozległości uszkodzeń leczenie rany po oparzeniach może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Osoby, które nieumiejętnie zabezpieczają pęcherze, mogą być narażone na rozwinięcie się powikłań i wydłużenie czasu rekonwalescencji. Leczenie zaawansowanych pęcherzy oparzeniowych zwykle obejmuje:

  • zwalczanie zakażenia;
  • uzupełnianie płynów i substancji odżywczych;
  • zabezpieczanie bąbli i zmian specjalistycznymi opatrunkami;
  • zabiegi chirurgiczne przeszczepiające fragmenty skóry i rekonstruujące plastykę ich powierzchni.

Uzupełnienie leczenia często stanowią zabiegi kosmetyczne i fizjoterapeutyczne, np. laseroterapia. Zajmując się samodzielnie leczeniem pęcherzy oparzeniowych, warto pamiętać o unikaniu nakładania na otwarte zmiany II i III stopnia wszelkich maści, natłuszczaczy i preparatów domowej produkcji. Leczenie oparzeń najlepiej prowadzić pod kontrolą specjalisty.

Bibliografia:

1. Stużyna J., „Wczesne leczenie oparzeń”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

Data aktualizacji: 05.08.2020,
Opublikowano: 05.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej