Co zrobić, kiedy ugryzie nas kleszcz?

Fot: ArtBoyMB / gettyimages.com

Z roku na rok kleszczy jest coraz więcej. Co gorsza, można się na nie natknąć nie tylko w lesie, ale także w parku czy w przydomowym ogródku. Mimo że ugryzienie kleszcza nie zawsze jest równoznaczne z chorobą, to warto wiedzieć, jak postępować, kiedy znajdziemy na skórze nieproszonego gościa.

Kleszcze to nieduże pajęczaki, które można spotkać praktycznie wszędzie. Szacuje się, że nawet co drugi kleszcz może być nosicielem krętków borelli, czyli bakterii, która może doprowadzić do rozwoju boreliozy.

Co to jest borelioza?

Borelioza to choroba wywoływana bez bakterie, których nosicielami są właśnie kleszcze. Aby doszło do zakażenia - po pierwsze kleszcz musi mieć w sobie bakterie, po drugie musi przebywać na skórze co najmniej przez 24 godziny. Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień, który pojawia się w miejscu ugryzienia. Niestety nie jest to reguła i zdarza się, że nie występuje on wcale. Dodatkowo zakażenie może wywołać objawy podobne do grypy, zdarza się, że choroba w pierwszej kolejności atakuje stawy lub daje objawy neurologiczne.

Mimo że oficjalne statystyki pokazują, że tylko 4 proc. osób ugryzionych przez zakażone kleszcze zaraża się boreliozą, to zdaniem lekarzy dane te są mocno zaniżone.

Może to być spowodowane niską wiarygodnością standardowych badań w kierunku boreliozy, którymi bada się osoby ugryzione przez kleszcze (test ELISA ma skuteczność na poziomie ok 30-40 proc.), wciąż niską świadomością ludzi nt. zalet badania kleszczy i rzadkim ich badaniem. Jak również faktem, że coraz częściej, gdy okazuje się, że kleszcz był nosicielem boreliozy, pacjenci decydują się na profilaktyczną antybiotykoterapię, nie ryzykując rozwinięcia się zakażenia - mówi prof. Tomasz Wielkoszyński.

Co zrobić, kiedy ugryzie nas kleszcz?

Osoby, które znalazły na skórze kleszcza powinny go jak najszybciej usunąć. Można to zrobić samodzielnie używając tzw. kleszczołapek lub zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Aby się przekonać, czy grozi na zakażenie pajęczaka można oddać do laboratorium, które sprawdzi, czy kleszcz był nosicielem groźnej bakterii.  Dlaczego warto zdecydować się na takie badanie?

Kleszcze bada się po to, żeby wykryć, czy kleszcz był zakażony boreliozą albo koinfekcjami, czyli innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Krętki borelii występują w jelicie i śliniankach kleszcza. Nie ma ich więc w kończynach, są za to w odwłoku. Nawet w sytuacji, gdy na badanie zostanie przyniesiony kleszcz bez głowy, jest szansa, że badanie wykryje krętki. Cały kleszcz zawsze podnosi wiarygodność takiego badania. Ostateczną decyzję o przydatności diagnostycznej materiału zawsze podejmuje diagnosta przyjmujący materiał - mówi prof. Wielkoszyński.

Warto zaznaczyć, że wykrywalność krętków u kleszczy jest znacznie wyższe, niż boreliozy u człowieka.

Badanie kleszcza metodą immunofluorescencji bezpośredniej ma czułość diagnostyczną na poziomie ok. 85 proc., badanie techniką PCR - na poziomie 90-95 proc. Zawsze jednak istnieje margines błędu i ryzyko uzyskania fałszywie ujemnego wyniku u kleszcza - dodaje specjalista.

Nawet jeśli badanie kleszcza wykluczy zakażenie borelią, a wykonane po sześciu tygodniach badanie serologiczne na obecność przeciwciał dało wynik ujemny, to i tak warto zachować czujność.

Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Do 3 miesięcy od ugryzienia warto zachować czujność w kwestii takich objawów u siebie, jak stany grypopodobne, objawy stawowe, zaburzenia poznawcze, bóle głowy, objawy neurologiczne, zmęczenie czy kołatanie serca. Mogą one wskazywać na zakażenie boreliozą - mówi prof.  Tomasz Wielkoszyński.

Co zrobić, jeśli kleszcz był zakażony?

W takich sytuacjach można postąpić na dwa sposoby. Pierwsze rozwiązanie zakłada profilaktyczne włączenie antybiotykoterapii. Drugie to przede wszystkim obserwacja miejsca na skórze, w które wbił się kleszcz, a także własnego organizmu. Osobom, które zdecydują się na takie rozwiązanie zaleca się wykonać badań: PCR (po ok. 7-10 dniach od ukąszenia), albo przeciwciała w kierunku boreliozy, czyli Western Blot lub Microblot Array (po 4-6 tygodniach od ukąszenia). Które rozwiązanie jest lepsze?

Antybiotyk podany w chwili powstania zakażenia, czyli w momencie, gdy krętki znajdują się tylko lokalnie w skórze wyrządzi dużo mniej szkody w organizmie niż długotrwałe leczenie w momencie, kiedy doszło do rozsiewu krętków w organizmie. Im wcześniej podejmie się leczenie, tym większa szansa na uniknięcie boreliozy - mówi specjalista.

Data aktualizacji: 01.07.2020,
Opublikowano: 01.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej