Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Fot. Judith Haeusler / Getty Images

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Skóra stanowi bardzo ważny organ człowieka, oddziela bowiem środowisko wewnętrzne organizmu od zewnętrznego. Najbardziej zewnętrzną warstwę skóry buduje naskórek. W zależności od miejsca na ciele może mieć on różną grubość i strukturę, co przekłada się na jego odporność. Bardzo delikatny naskórek zlokalizowany jest w obrębie powiek, a w okolicy podeszwy charakteryzuje się dość grubą warstwą rogową. Skórę zasiedlają liczne patogeny. Mało kto, używając kosmetyków do skóry, zwraca jednak uwagę na ich pH. Jednak odczyn, czyli pH skóry, ma istotne znaczenie dla rodzaju patogenów i jej dobrostanu. Na pH skóry mają wpływ nie tylko kosmetyki, ale również dieta, nawodnienie organizmu, temperatura czy dotlenienie.

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Ile wynosi prawidłowe pH skóry?

Skóra ma odczyn pH kwaśny, mieszczący się w granicach 4,7–5,6. Jednak nie jest to stała wartość. Waha się ona w zależności od pory dnia, pory roku, płci, wieku czy koloru skóry. Zauważono, że skóra ludzi o ciemniejszej karnacji może mieć niższe pH. Jest ono niższe również u mężczyzn i osób młodszych. Ponadto odczyn pH skóry nie jest jednakowy na całym ciele. Np. pod pachami występuje niższe pH niż w innych okolicach ciała. Fizjologicznie naskórek człowieka poza kwaśnym pH jest suchy i ma niższą temperaturę niż temperatura wewnętrzna człowieka. Powoduje to, że nie jest on najlepszym środowiskiem dla namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych, które zdecydowanie lepiej czują się w temperaturze około 37°C, w znacznej wilgotności i bardziej neutralnym pH. Nie oznacza to jednak, że skóra człowieka jest wolna od drobnoustrojów. Są one nieodłącznym elementem flory fizjologicznej człowieka, a niektóre z nich warunkują utrzymanie właściwego pH skóry. Flora fizjologiczna jest konieczna, by zapobiec namnażaniu się innych, niebezpiecznych dla człowieka drobnoustrojów chorobotwórczych.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Co wpływa na nieprawidłowe pH skóry?

Bardzo często w przypadku schorzeń dermatologicznych stwierdza się zaburzenia w zakresie prawidłowego odczynu pH skóry. Dotyczy to m.in. zmian trądzikowych, zakażeń grzybiczych czy zapaleń skóry na tle alergicznym. Wiele kosmetyków może wpłynąć na zmianę pH skóry człowieka. Ponadto sama bieżąca woda zmienia pH skóry na kilka godzin. Można tu przytoczyć powiedzenie „częste mycie skraca życie”. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Jednak zbyt częste kąpiele w środkach dodatkowo zmieniających pH skóry mogą wpłynąć negatywnie na naskórek i spowodować zwiększoną predyspozycję do powstawania zmian skórnych. Nieprawidłowości pH skóry mogą pojawić się po miejscowym leczeniu zmian skórnych (maści z antybiotykami) bądź leczeniu układowym. Bardzo duże znaczenie ma dieta. Duże spożycie cukrów w diecie, produktów wysoko przetworzonych może zaburzać pH skóry i sprzyjać szerzeniu się patogenów.

Flora bakteryjna skóry a pH

Zmiany pH mogą mieć różne konsekwencje. Kwaśne pH sprzyja aktywności białek i lipidów flory fizjologicznej, co przekłada się na działanie bakteriobójcze. Kwaśne pH sprzyja gojeniu się ran, złuszczaniu i keratynizacji naskórka oraz utrzymaniu flory bakteryjnej na odpowiednim poziomie. Zasadowe lub neutralne pH skóry sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii, które są chorobotwórcze i powodują również nieprzyjemny zapach potu.

Jak zadbać o odpowiednie pH skóry twarzy?

Po umyciu twarzy z zastosowaniem substancji czynnych powierzchniowo warto zastosować tonik przywracający kwasowe pH skóry. Zapobiega to namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych m.in. za tworzenie się zaskórników i trądziku, zwłaszcza jeśli dodatkowo korzystamy z podkładów czy pudrów, które również zaburzają odpowiedni odczyn skóry.

Zobacz film: Produkty na jędrną cerę. Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 14.10.2022,
Opublikowano: 19.10.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej