Co to są przerzuty? Mechanizm powstawania metastaz

Fot: peterschreiber.media / gettyimages.com

Metastaza jest wtórną zmianą, zbudowaną z nieprawidłowych komórek, powstającą w wyniku rozprzestrzeniania się guza pierwotnego do odległych obszarów ciała oraz węzłów chłonnych. Stwierdzenie przerzutów w większości przypadków decyduje o zmianie leczenia.

Przerzuty nowotworowe mogą rozprzestrzeniać się bezpośrednio do jam ciała, drogą naczyń chłonnych oraz krwionośnych. To, w jakim miejscu i czy w ogóle dojdzie do powstania ogniska wtórnego, zależy od charakterystyki zmiany pierwotnej, agresywności oraz układu ją drenującego.

Czym jest metastaza (przerzut nowotworowy)?

Określenie „przerzut” dotyczy rozwoju wtórnych ognisk nowotworowych w organizmie na obszarze, który nie przylega bezpośrednio do guza pierwotnego. Zdolność do przerzutowania mają głównie nowotwory złośliwe. W większości przypadków im mniejsze zróżnicowanie tkankowe ma nowotwór (na przykład rak anaplastyczny), tym większe jest prawdopodobieństwo przerzutowania. Nie ma natomiast reguły, jeżeli chodzi o wielkość zmiany pierwotnej – małe mogą łatwiej rozsiewać komórki nowotworowe niż duże.

Statystyka jest nieubłagana – u około ⅓ pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór, stwierdza się objawy spowodowane obecnością przerzutów. Dodatkowo u ⅕ chorych z przerzutami ogniska metastatyczne są utajone. Nie powodują dolegliwości, wykrywane są w badaniach obrazowych.

Jak powstaje metastaza?

Mechanizm powstawania przerzutów obejmuje trzy główne drogi: rozsiew komórek nowotworowych w obrębie jam ciała, rozsiew przez układ limfatyczny i rozsiew drogą krwi. Pierwsza dotyczy m.in. raka jajnika, którego ogniska często odnajduje się w jamie otrzewnej. Rozsiew przez układ limfatyczny jest typowy dla raków, natomiast hematogenny dla mięsaków. Oba systemy łączą się jednak ze sobą, gdyż zaopatrują w składniki odżywcze różne obszary ciała. To sprawia, że komórki wszystkich nowotworów mogą wędrować tymi drogami.

Na wczesnym etapie guzy wtórne powstające w wyniku wędrowania drogą limfatyczną można odnaleźć dzięki charakterystycznej strukturze tego układu. Pierwszy regionalny węzeł chłonny, do którego dochodzi limfa z guza pierwotnego, nazywa się węzłem wartowniczym. Można go wykryć dzięki wstrzyknięciu znacznika w pobliże zmiany, a jego biopsja okazuje się pomocna w określaniu zasięgu nowotworu i planowaniu leczenia.

Lokalizacja przerzutów nowotworowych

Przerzuty mogą lokalizować się w niemal wszystkich narządach oraz układach ludzkiego organizmu. W większości przypadków, zanim zostaną odnalezione w odległych obszarach ciała, rozwijają się w węzłach chłonnych.

Komórki nowotworowe wędrujące drogą krwi najczęściej powodują ogniska metastatyczne w wątrobie i płucach. Spowodowane jest to spływem żyłą wrotną oraz przepływem z jam ciała, które są skomunikowane z żyłami drenującymi zmianę pierwotną.

Badania wskazują, że rozmieszczenie przerzutów nie zawsze wynika z naturalnej drogi odprowadzania krwi i limfy oraz lokalizacji guza pierwotnego. Za przykład można podać raka gruczołu krokowego, który rozsiewa się przede wszystkim do układu kostnego. Raki płuc mają z kolei tendencję do zajmowania nadnerczy oraz mózgu. Ciekawym spostrzeżeniem jest, że przerzuty nowotworowe rzadko rozwijają się w mięśniach szkieletowych.

Wykrywanie przerzutów nowotworowych

W przypadku zdiagnozowania zmiany pierwotnej podejmuje się próby odnalezienia przerzutów lub wykluczenia ich występowania. W tym celu wykorzystuje się głównie badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI) lub pozytonowa tomografia emisyjna (PET). By potwierdzić obecność nieprawidłowych komórek w podejrzanej zmianie, wykonuje się niekiedy biopsję lub wycina się węzeł chłonny, a materiał poddaje badaniu histologicznemu pod mikroskopem.

W zaawansowanych przypadkach ogniska metastatyczne dają objawy, które zależą od lokalizacji komórek nowotworowych. Przerzuty w mózgu mogą predysponować do bólu głowy, chlustających, porannych wymiotów. Pierwszym sygnałem ich obecności w kościach bywa złamanie patologiczne. Zmiany w otrzewnej doprowadzają natomiast do powstania wodobrzusza. Przerzutowe węzły chłonne charakteryzują się zwiększaniem rozmiarów, twardą strukturą i nieprzesuwalnością względem podłoża.

Rokowania w przerzutach nowotworowych

Na rokowanie w onkologii składa się wiele czynników, obejmujących stopień zaawansowania, typ histologiczny zmiany, stan ogólny chorego oraz możliwości terapeutyczne. Zaawansowanie danego nowotworu określa się na podstawie ogólnoświatowej klasyfikacji TNM, w której T oznacza zaawansowanie guza pierwotnego, N – obecność przerzutów w węzłach chłonnych, natomiast M – obecność metastaz odległych. To, na jej podstawie kwalifikuje się pacjenta do leczenia, określa rokowanie w chorobie.

W zależności od nowotworu obecność przerzutów może dyskwalifikować lub zmieniać opcje lecznicze albo nie wpływać na długość przeżycia. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, nie da się jednoznacznie określić rokowania przy obecności przerzutów bez znajomości charakterystyki danego nowotworu.

Zobacz wideo: Nowotwór - jak powstaje? Czy izraelscy naukowcy opracowali lek na raka?

36,6

A: lek. Ewelina Stefanowicz

Bibliografia:

1. Kumar V. Robbins. Patologia. Urban & Partner. Wrocław 2014.

2. Topcul M. The Biology Of Cancer Metastasis [w:] Cancer: Disease of the age. 2015.

3. Jassem J. Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Via Medica, Gdańsk 2019.

Data aktualizacji: 25.11.2021,
Opublikowano: 26.11.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej