Co to są fosfolipidy? Właściwości, budowa i zastosowanie fosfolipidów

Fot. apugach / Getty Images

Fosfolipidy to organiczne związki chemiczne zaliczane do lipidów będących rodzajem tłuszczów. Stanowią podstawowy budulec błony komórkowej. Wykorzystuje się je do produkcji kosmetyków oraz leków wspomagających pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Nazywane są również fosfatydami.

Fosfolipidy to związki zbudowane ze szkieletu alkoholowego, który wzbogacony jest o kwas fosforowy i kwasy tłuszczowe. Są powszechnie wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym ze względu na działanie nawilżające i natłuszczające skórę oraz zmiękczanie naskórka. Są naturalnymi emulgatorami. Tworzą na powierzchni skóry ochronny film oraz zwiększają jej elastyczność i jędrność. Wspomagająco wykorzystywane są w leczeniu zaburzeń wątroby, dróg żółciowych i kamicy żółciowej.

Co to są fosfolipidy?

Fosfolipidy to organiczne związki chemiczne, które złożone są z kwasów tłuszczowych, szkieletu alkoholowego, kwasu fosforowego (wzór sumaryczny H3PO4), grupy funkcyjnej nadającej im charakterystycznych właściwości. Pod względem rodzaju alkoholu wyróżnia się dwie grupy fosfolipidów. Mianowicie glicerofosfolipidy, czyli pochodne gliceryny, oraz sfingofosfolipidy, czyli pochodne sfingozyny. Fosfolipidy zaliczane są do lipidów będących rodzajem tłuszczów. Alternatywnie nazywane są fosfatydami lub fosfotłuszczowcami.

Fosfolipidy – przykłady

Najbardziej znane są fosfolipidy z nasion soi, a wśród nich fosfatydylocholina, w której skład wchodzi cholina. Ze wszystkich fosfolipidów budujących błonę komórkowa stanowi ona aż 40%. Ponadto jest ważnym elementem budulcowym mózgu i tkanki nerwowej oraz chroni osłonkę mielinową, czyli osłonę włókien nerwowych. Inne przykłady fosfolipidów to: sfingomielina, kefalina (fosfatydyloetanoloamina), fosfatydyloinozytol, fosfatydyloseryna, kardiolipina (difosfatydyloglicerol).

Gdzie występują fosfolipidy?

Fosfolipidy mogą być dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem lub produkowane endogennie – syntetyzowane. Naturalnie występujące fosfolipidy są pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Źródłem fosfolipidów spożywczych są m.in.: żółtka jaj, orzeszki ziemne, soja, kiełki pszenicy, orzechy włoskie. Zawierają je też ryby, owoce morza, płatki owsiane, wątróbka wołowa, szparagi.

Fosfolipidy dostarczyć można organizmowi w postaci suplementów diety i leków. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów zawierających fosfolipidy, a jednym z nich jest „Apteo Esse Fosfolipidy”. Za opakowanie 50 kapsułek zapłaci się około 11 zł. Zaleca się jednak nie zażywać takich środków na własną rękę, a skonsultować to z lekarzem. W preparatach fosfolipidowych wykorzystywana jest przeważnie frakcja fosfatydylocholiny, która zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, oleinowy, linolenowy. Fosfolipidy są także stosowane w produkcji preparatów kosmetycznych.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Fosfolipidy w budowie błony komórkowej

Fosfolipidy stanowią istotny element budulcowy błon komórkowych. Cechą charakterystyczną tych związków jest dwubiegunowość. Oznacza to, że jeden z końców fosfolipidów ma charakter hydrofobowy (skłonność do odpychania od siebie cząsteczek wody), zaś drugi – hydrofilowy (tzw. wodolubność, skłonność do łączenia się z wodą). Błony komórkowe budują dwie warstwy fosfolipidów, gdzie końce hydrofobowe stykają się ze sobą w środku, zaś końce hydrofilowe znajdują się na zewnątrz błony. Działają stabilizująco, ochronnie, regeneracyjnie na błony komórkowe.

Fosfolipidy – funkcje i działanie

Fosfolipidy doskonale sprawdzają się jako emulgatory, czyli umożliwiają powstanie emulsji i zapewniają jej trwałość. Są podstawowym budulcem liposomów, zwanych też pęcherzykami fosfolipidowymi. Pełnią funkcję transportową, ponieważ stanowią nośnik substancji czynnych w głąb naskórka. Fosfolipidy odpowiadają za równowagę wodno-tłuszczową. Zapewniają właściwy poziom nawilżenia skóry. Regulują pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo łagodzą podrażnienia skórne i przyspieszają regenerację skóry. Mają zdolność skutecznego zmiękczania naskórka. Uzupełniają ubytki skórne, wbudowując się w spoiwo międzykomórkowe. Tworzą na powierzchni skóry film chroniący przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Zwiększają elastyczność i jędrność skóry.

Fosfolipidy a praca wątroby i woreczka żółciowego

Preparaty z fosfolipidami wskazane są do stosowania w przypadku schorzeń wątroby, takich jak marskość, stłuszczenie, zapalenie. Zapewniają stabilizację błon komórek wątrobowych. Konieczne są do namnażania i różnicowania hepatocytów. Hamują proces włóknienia w wątrobie. Zmniejszają wrażliwość hepatocytów na szkodliwe działanie układu odpornościowego. Dość często w środkach wspierających regenerację wątroby występują fosfolipidy sojowe. W związku z tym osoby zmagające się z alergią na soję powinny dokładnie czytać skład preparatów fosfolipidowych.

Fosfolipidy wspomagają pracę pęcherzyka żółciowego. Wpływają korzystnie na poziom cholesterolu, zwiększają jego rozpuszczalność w przewodach żółciowych, w konsekwencji czego zapobiegają tworzeniu się złogów cholesterolowych i przyspieszają jego eliminację z organizmu. Z kolei normalizacja stężenia cholesterolu działa przeciwmiażdżycowo. Ponadto fosfolipidy zmniejszają poziom lipoprotein we krwi. Regulują przebieg procesów metabolicznych. Biorą udział w trawieniu tłuszczów. Wspomagają wchłanianie witamin A, D, E, K.

Fosfolipidy a układ krążenia

Fosfolipidy wykazują korzystne działanie na układ krwionośny. Zmniejszają lepkość płytek krwi, przez co usprawniają jej przepływ w naczyniach krwionośnych. Dodatkowo zwiększają elastyczność czerwonych krwinek i zmniejszają adhezję (przyklejanie, łączenie) płytek do ścian naczynia oraz obniżają ciśnienie krwi. Dlatego też zaleca się podawać je w przypadku choroby niedokrwiennej serca, zawału czy arteriosklerozy, czyli miażdżycy.

Bibliografia:

1. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, Warszawa, WSiP, 2009.

2. Kozłowska-Wojciechowska M., Niezbędne fosfolipidy, „Terapia”, 2014, 22(6), s. 12-15.

3. Parchem K., Bartoszek A., Fosfolipidy oraz produkty ich hydrolizy jako żywieniowe czynniki prewencyjne w chorobach cywilizacyjnych,” Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2016, 70, s. 1343-1361.

Data aktualizacji: 19.11.2018,
Opublikowano: 16.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej