Co to nerwica wegetatywna - przyczyny, objawy, leczenie i rozpoznanie

Fot: Artem Furman / stock.adobe.com

Nerwica wegetatywna jest zespołem zaburzeń somatycznych, których podłoże znajduje się w psychice. Przyczyny zaburzenia to szybkie pobudzenie układu nerwowego oraz nadmierna opieka w dzieciństwie. Objawy nerwicy wegetatywnej to m.in. duszności, drżenie kończyn, ból w klatce piersiowej i wymioty. Leczenie zaburzenia polega na psychoterapii oraz podawaniu środków przeciwdepresyjnych. Osoba może sama zmniejszać objawy poprzez uprawianie sportu, zioła relaksacyjne i ograniczenie cukrów i tłuszczów.

Najczęstsze rodzaje nerwic to neurastenia, nerwica histeryczna, nerwica natręctw (anankastyczna), nerwica depresyjna oraz wegetatywna. Każda z nich ma podłoże w nadmiernie szybkim i stresującym trybie życia.

Co to jest nerwica wegetatywna?

Nerwica wegetatywna (somatyczna) jest zespołem zaburzeń na tle nerwowym, który przekłada się na dysfunkcję innych układów, m.in. pokarmowego, oddechowego, krążenia lub moczowo-płciowego.

Osoby cierpiące na to schorzenie stosunkowo późno trafiają do psychoterapeuty, ponieważ zwykle skupiają się na diagnostyce zaburzeń somatycznych.

Często pacjencji chorujący na nerwicę wegetatywną podejrzewają występowanie nowotworów mózgu, ponieważ objawy są tak niespecyficzne i intensywne. Jest to zaburzenie bardzo trudne do zdiagnozowania, ponieważ mimo silnych dolegliwości osoby te są zupełnie zdrowe fizycznie. Na chorobę cierpi kilka procent społeczeństwa. Największe ryzyko zachorowania mają pedanci i perfekcjoniści. Zaburzenie występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Zobacz też: Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Przyczyny nerwicy wegetatywnej: czynniki biologiczne i środowiskowe

Biologiczną przyczyną nerwicy wegetatywnej jest stopień pobudzenia układu nerwowego. U osób, których układ nerwowy szybko się pobudza i powoli wycisza, znacznie częściej spotyka się stany nerwicowe o podłożu wegetatywnym. Jednak nie jest to bezpośrednia przyczyna powstania zaburzenia. 

Człowiek ten musi również wychowywać się w środowisku, które jest uznane przez otoczenie za niebezpieczne. Więc nie tyle czynniki zagrażające osobie są przyczyną choroby, lecz raczej sposób wychowania nastawiony na unikanie "wszelkiego zła w tym niebezpiecznym świecie pełnym cierpienia i smutku". 

W związku z tym taka osoba jest bezbronna w otaczającym ją środowisku i jedyne co może robić, to uciekać od wszelkich niebezpieczeństw. To z kolei powoduje kształtowanie się lęku.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o nerwicy

Zobacz film: Nerwica - skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Nerwica wegetatywna - objawy: duszności, drżenie kończyn, ból w klatce piersiowej, wymioty

Główne objawy nerwicy wegetatywnej to dolegliwości somatyczne. Pacjent cierpi często na kołatanie i przyspieszoną akcję serca, przez co podejrzewa się stany przedzawałowe i choroby układu krążenia. Osoby z tym zaburzeniem nadmiernie się pocą oraz drżą im kończyny, co przypomina stan tuż przed omdleniem. 

Ciężko jest im też złapać głęboki oddech, ponieważ łatwo mogą się zacząć dusić. Za to bardzo często ziewają i mają uczucie dławienia w gardle. Pacjenci, cierpiąc na nerwicę wegetatywną, czują również silny ucisk w klatce piersiowej i bóle brzucha, co często jest mylone z nowotworami narządów wewnętrznych. 

Osoby te doświadczają też nagłego uczucia chłodu lub gorąca, co jest zapowiedzią omdlenia lub nowotworu mózgu. Towarzyszy temu stan odrealnienia i depersonalizacja, co sugeruje początek choroby psychicznej.

Jak leczyć nerwicę wegetatywną: psychoterapia, leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe

Nerwica wegetatywna jest niezwykle trudna w rozpoznaniu, ponieważ dolegliwości jest tak wiele, że zanim postawi się właściwą diagnozę pacjent może stracić cierpliwość i udać się do kolejnego specjalisty. Osoba cierpi na konkretne problemy somatyczne, a badania nie wykazują niczego nieprawidłowego. Ciężko jest też przyjąć do wiadomości, że symptomy mają podłoże psychiczne.

Zobacz też: Nerwica żołądka - objawy, przyczyny, leczenie

Leczenie nerwicy wegetatywnej jest długotrwałe, a jego podstawą jest psychoterapia.

Dzięki temu pacjent może zredukować uczucie stresu i lęku oraz zmniejszyć odczuwanie poszczególnych dolegliwości cielesnych. Psychoterapia umożliwia zrozumienie przyczyn swoich zaburzeń, co jest podstawowym krokiem ku wyleczeniu. 

Niekiedy elementem wspierającym terapię jest przyjmowanie leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych, które łagodzą objawy psychiczne. Jednak mają one liczne skutki uboczne oraz łatwo jest się od nich uzależnić, więc powinny być stosowane tylko w przypadku silnych objawów nerwicy.

Jak łagodzić objawy nerwicy wegetatywnej?

Aby pomóc sobie samemu w przypadku nerwicy wegetatywnej, podstawą jest uświadomienie sobie przyczyn dolegliwości. Warto też przygotowywać sobie preparaty ziołowe, która mają działanie uspokajające i adaptacyjne. 

Pomoże tu: 

  • dziurawiec, 
  • lawenda, 
  • werbena
  • kozłek lekarski 
  • pokrzywa. 

Symptomy cielesne są nasilane poprzez kontakt ze stresującymi sytuacjami, więc należy starać się ich unikać. W tym celu nieraz jednym sposobem jest zmiana pracy. Dużą rolę odgrywa również sposób odżywiania i dobry sen. Należy zrezygnować z tłustych potraw oraz produktów zawierających duże ilości cukru.

Organizm ulega znacznej poprawie podczas ćwiczeń fizycznych, więc warto każdego dnia uprawiać jogging, przejechać się na rowerze lub popływać w basenie.

Nawet pół godziny codziennie znacznie poprawia jakość życia i zmniejsza występowanie dolegliwości. Warto też zadbać o czas na relaks - można poczytać dobrą książkę lub wziąć aromatyczną kąpiel z olejkami eterycznymi.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Aga 18.08.2019r.

Toksokaraza ,uciski na kregoslupie ,zmianah miazdycowe ,alergie zapalenie ,zoladka wontroby ,stany zaoalne zebow ,i dodatkowo zmiany w kosciach ,prosze o pomoc a lekarze smiechy robili sobie jam zachodzilam do nich ,sla mnej to tez nie normalne ze odrazu tyle przypadlosci ,kazdy mowil zmien lekarzy ,robilam to ale kiedy dowiadywlai sie na co choruje robili sobie smiech zaczelam leczyc siw naturalnymi sposobami zawsze bglam mobilna i chce teraz tez ,uzdrwoic sie j pracwoac alw gdzje niw pojde dk pracy to mnei zwalniaja ,bo zlabne ,znam zasady i jest coraz gorzej
Balgam o pmoc ,jestem mama chce normlalnie wychowywac salwj dzieci ,q glowie siw tak krecilo zw polamalam noge

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej