Co to jest znamię Beckera? Przyczyny, leczenie i zagrożenia

Fot: Tharakorn / gettyimages.com

Znamię Beckera to zmiana skórna, która najczęściej zlokalizowana jest na klatce piersiowej, w okolicy łopatki lub na ramieniu. Ma postać brązowej plamy o nieregularnym kształcie, osiąga średnicę od 2 do 20 cm. Znamię Beckera ma łagodny charakter, jednak należy je obserwować.

Znamię Beckera zalicza się do znamion barwnikowych. Są to zmiany skórne związane z nadmierną proliferacją (namnażaniem się) melanocytów – komórek barwnikowych obecnych w warstwie podstawnej naskórka, które odpowiadają za syntezę melaniny.

Czym jest znamię Beckera?

Wyróżnia się znamiona barwnikowe wrodzone i nabyte, a także łagodne i atypowe. Część z nich jest obecna już od chwili narodzin, jednak większość rozwija się w kolejnych latach życia. Szacuje się, że osoba dorosła ma około 20 znamion barwnikowych. Po raz pierwszy schorzenie zostało opisane w 1948 roku przez amerykańskiego dermatologa Samuela Beckera.

Znamię Beckera, określane także jako melanoza Beckera, jest zmianą skórną, zaliczaną do znamion barwnikowych. Najczęściej ma charakter wrodzony, co oznacza, że jest obecna od chwili narodzin. Zdarzają się także przypadki, że znamię Beckera rozwija się we wczesnym dzieciństwie. Zmiana nie znika i pozostaje widoczna przez całe życie.

Histologicznie znamię Beckera jest określane jako hamartoma – guz, który jest zaburzeniem rozwojowym. Jest on zbudowany z tkanek występujących w organizmie, rozmieszczonych nieprawidłowo i w zaburzonych proporcjach. Hamartoma ma charakter nienowotworowy.

Nie zostało do końca stwierdzone, dlaczego powstaje znamię Beckera. Uważa się, że zmiana może mieć podłoże genetyczne. Możliwe, że istotnym czynnikiem etiologicznym są androgeny, ponieważ znamię częściej rozpoznaje się u chłopców niż u dziewczynek.

Jak wygląda znamię Beckera?

Znamię Beckera ma postać brązowej plamy, która osiąga średnicę od 2 do 20 cm. Ma nieregularny kształt, a jego brzegi są wyraźnie odgraniczone od pozostałej skóry. Bardzo często zmiana jest pokryta ciemnymi i szorstkimi włosami. Znamię Beckera przez pierwsze 2 lata stopniowo zwiększa swoją powierzchnię. Ma tendencję do zmiany barwy na ciemniejszą pod wpływem działania promieni słonecznych.

Najczęstszymi lokalizacjami znamienia Beckera są: ramię, bark, klatka piersiowa lub plecy w okolicy łopatki. Zdecydowanie rzadziej jest ono umiejscowione na skórze innej części ciała.

Znamię Beckera u dziewczynki zwykle jest blade i mniej owłosione. Dzieje się tak ze względu na mniejszą ilość androgenów. Jednak po ekspozycji na światło słoneczne również ciemnieje.

Jak rozpoznać znamię Beckera?

Kiedy rodzice zauważą u dziecka znamię barwnikowe, powinni udać się do poradni dermatologicznej. Lekarz dokładnie obejrzy skórę pacjenta i wykona badanie dermatoskopem. Znamię Beckera najczęściej rozpoznaje się na podstawie charakterystycznego wyglądu oraz typowej lokalizacji.

Znamię Beckera wymaga różnicowania z innymi zmianami barwnikowymi. Należą do nich:

  • wrodzone znamię komórkowe barwnikowe,
  • znamię płaskie,
  • atypowe przebarwienie skóry,
  • hamartoma miocytów gładkich,
  • przebarwienie typu café au lait.

Leczenie znamienia Beckera

Leczenie znamienia Beckera nie jest konieczne. Zmiana, która wygląda nieestetycznie, może zostać usunięta jedną z dostępnych metod, dobraną indywidualnie podczas konsultacji dermatologicznej. Znamię Beckera można usunąć:

  • chirurgicznie (nie można usuwać dużych zmian),
  • laserowo (naświetlanie powoduje zmianę koloru znamienia na naturalny),
  • preparatami wybielającymi skórę (w przypadku dużych zmian, które nie kwalifikują się do usunięcia inną metodą).

Osoby ze znamieniem Beckera powinny unikać ekspozycji na słońce, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe powoduje, że staje się ono ciemniejsze. W tym celu należy osłaniać daną część ciała odzieżą oraz stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym (wskaźnik SPF minimum 30).

Nie ma żadnych przeciwwskazań do usuwania nadmiernego owłosienia dostępnymi metodami. Najczęściej pacjenci decydują się na golenie i depilację w domu albo profesjonalne zabiegi kosmetyczne: depilację laserową lub za pomocą elektrolizy.

Elektroliza polega na trwałym usunięciu owłosienia za pomocą prądu stałego. Takie działanie prowadzi do uszkodzenia komórek, które odpowiadają za wzrost włosów w danym obszarze ciała. Metoda jest skuteczna i bezpieczna. Osoby ze znamieniem Beckera przed jej zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Czy znamię Beckera jest groźne?

Znamię Beckera jest zmianą nowotworową o łagodnym charakterze. Należy je jednak obserwować oraz poddawać się okresowym badaniom kontrolnym w poradni dermatologicznej ze względu na zwiększone ryzyko pojawienia się czerniaka – nowotworu złośliwego skóry. Niepokój powinna wzbudzić zmiana wyglądu znamienia.

Zobacz także: Jak działa skóra i jakie ma funkcje?

36,6

Bibliografia:

1. E. Kowalska-Olędzka, L. Rudnicka, Znamiona barwnikowe i czerniak u dzieci, Pediatria po Dyplomie 2011, vol. 15, nr 3, 83–89.

Opublikowano: 10.12.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej