Co to jest zespół policystycznych jajników? Zobacz rozmowę Ewy Drzyzgi z Sandrą Kubicką, która zmaga się z tą chorobą

Fot: 36,6

Zespół policystycznych jajników to stosunkowo często diagnozowana choroba. Schorzenie najczęściej daje o sobie znać między 25. a 45. rokiem życia. Czym się charakteryzuje? Jak można z nim walczyć i całkowite wyleczenie jest możliwe?

W pierwszej fazie owulacji z wielu pęcherzyków dojrzewających w jajnikach zostaje wybrany jeden dominujący. To dzięki niemu komórka jajowa trafia do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona. W organizmie zdrowej kobiety pozostałe pęcherzyki obumierają.

W przypadku pań z zespołem policystycznych jajników nie ma dominujące pęcherzyka i żaden z nich nie obumiera. Co gorsza, tworzą one cysty, które zaczynają wytwarzać męskie hormony płciowe, zwłaszcza testosteron. Zbyt wysokie stężenie tego hormonu wywołuje objawy typowe dla zespołu policystycznych jajników.

Zespół policystycznych jajników, czyli co?

Zespół policystycznych jajników to rodzaj zaburzenia hormonalnego. U kobiet z tą chorobą jajniki nie pracują prawidłowo i zaczynają wytwarzać zbyt dużo męskich hormonów. W konsekwencji zaczynają pojawiać się problemy z cerą, owulacją (w niektórych przypadkach nie ma jej wcale), nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn oraz łysienie. Problemy z owulacją lub jej całkowity brak sprawiają, że kobiety z tym schorzeniem mają duże problemy z zajściem w ciąże.

Najlepszym sposobem na wykrycie choroby jest badanie krwi z oznaczeniem męskich hormonów oraz USG jajników.

Sposób leczenia w dużej mierze zależy od tego, czy kobieta chce w danym momencie swojego życia mieć dziecko, czy nie. W przypadku pań, które chcą poczekać z macierzyństwem, wprowadza się leczenie dwuskładnikową antykoncepcją hormonalną. U kobiet, które starają się o dziecko, stosuje się leki wywołujące owulację, jeśli to nie działa, pacjentka kierowana jest na zapłodnienie metodą in vitro.

Jedną z kobiet, która zmaga się z zespołem policystycznych jajników jest Sandra Kubicka. U modelki nagle pojawił się trądzik, zaczęła też bardzo szybko przybierać na wadze. Jak dowiedziała się o swojej chorobie? Co było dla niej najtrudniejsze? Dowiecie się tego z rozmowy, którą przeprowadziła z nią Ewa Drzyzga.

Zobacz film: Czym jest zespół policystycznych jajników? Historia Sandry Kubickiej Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.10.2019,
Opublikowano: 08.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej