Co to jest tretinoina? Zastosowanie tretinoiny na problemy skórne

Fot: jacob wackerhausen / gettyimages.com

Tretinoina, nazywana kwasem retinowym, to produkt metabolizmu witaminy A. Substancja wykazuje pozytywne działanie na skórę. Hamuje rogowacenie naskórka i działa złuszczająco. Zapobiega zaczopowaniu gruczołów łojowych, co zmniejsza ryzyko stanów zapalnych.

Tretinoina to substancja powszechnie wykorzystywana w dermatologii. Znalazła zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego zaskórnikowego, krostkowego czy grudkowego. Badacze podkreślają zdolność tretinoiny do zwiększania proliferacji (rozmnażania się komórek) i rozluźnienia czopów łojowych, skutkującego ich opróżnianiem.

Co to jest tretinoina?

Tretinoina (z łac. tretinoinum) to organiczny związek chemiczny będący metabolitem, czyli produktem przemiany retinolu (witaminy A) o wzorze sumarycznym C20H28O2. Według nomenklatury systematycznej Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (z ang. International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) tretinoina to kwas (E)-3,7-dimetylo-9-(2,6,6-trimetylo-1-cycloneksen-1-yl)-2,4,6,8-nonatetraenowy. Zwyczajowo funkcjonują takie alternatywne sposoby jej określania: kwas witaminy A, kwas retinowy, kwas retynowy, kwas retinolowy.

Jakie są preparaty z tretinoiną?

Preparaty z tretinoiną mogą mieć rozmaitą postać. Krem z tretinoiną jest jedną z najczęściej występujących form. W ofercie znajdują się także płyn do przemywania skóry i stosowane doustnie kapsułki. Niemalże wszystkie środki z tretinoiną dostępne są wyłącznie po okazaniu recepty lekarskiej. Substancja wydalana jest z organizmu z moczem i kałem. Podczas jej stosowania unikać należy ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które powoduje jej rozkład, oraz jednoczesnego zażywania nadtlenku benzoilu predysponującego do utlenienia tretinoiny.

Na czym polega działanie tretinoiny?

Badacze donoszą, iż tretinoina zapobiega nagromadzaniu się w przewodzie przywłosowym zrogowaciałych komórek skóry. Zmniejsza spoistość komórek gruczołów łojowych, dzięki czemu skutecznie udrażnia ich ujścia. W konsekwencji tego zmniejsza prawdopodobieństwo powstania i łagodzi już istniejące stany zapalne oraz rozwój zaskórników. Tretinoina podnosi aktywność komórek w obrębie warstwy kolczystej, co zapewnia skuteczne pokrywanie blizn prawidłowo rozwijającym się naskórkiem. Ze względu na pobudzanie proliferacji komórek skóry przyspiesza powstawanie nowego naskórka w miejscu chorobowo zmienionego.

Zastosowanie tretinoiny na problemy skórne

Tretinoina ma szerokie zastosowanie w dermatologii w łagodzeniu rozmaitych problemów skórnych. Wykorzystywana jest w terapii różnych postaci trądziku z wyjątkiem trądziku różowatego oraz w chorobie Favre’a i Racouchota, która ma postać guzkowego zwyrodnienia tkanki sprężystej z licznymi zaskórnikami i torbielami. Tretinoina wykorzystywana bywa na zmarszczki głębokie i w leczeniu łysienia plackowatego. Uważana jest za środek opóźniający procesy starzenia skóry i zmniejszający rozstępy, ponieważ intensyfikuje produkcję kolagenu. Tretinoina doskonale nadaje się na przebarwienia skórne i w leczeniu nadmiernego rogowacenia naskórka, w tym:

  • parakeratozy (rogowacenie patologiczne przejawiające się w występowaniu jąder komórkowych w komórkach warstwy rogowej, gdzie fizjologicznie one nie występują, charakterystyczne dla schorzeń przebiegających z nadmierną proliferacją naskórka, jak łuszczyca),
  • dyskeratozy (rogowacenie patologiczne dotyczące pojedynczych komórek w obrębie nabłonka wielowarstwowego płaskiego, gdzie fizjologicznie nie zachodzi rogowacenie, typowe dla choroby Dariera).

Tretynoinę w postaci doustnej używa się też w terapii ostrej białaczki promielocytowej, czyli choroby rozrostowej szpiku kostnego. Choroba stanowi 10–15% przypadków ostrej białaczki szpikowej.

Jak wybrać kosmetyki do skóry? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Przeciwwskazania do stosowania tretynoiny

Tretynoina przeciwwskazana jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik wchodzący w skład preparatu oraz kobietom w ciąży. W Klasyfikacji FDA (z ang. Food and Drug Administration, czyli Agencja Żywności i Leków) leków stosowanych w ciąży tretynoinę sklasyfikowano do kategorii D. Oznacza to, że istnieją dowody niekorzystnego wpływu substancji na płód. Jednakże w niektórych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści stosowania tretynoiny przewyższają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu. Substancja wykazuje działanie teratogenne i wiąże się z ryzykiem rozwoju wad zwłaszcza w obrębie czaszki, jak rozszczep podniebienia, niedorozwój żuchwy, nieprawidłowości kości skroniowej, wady ucha zewnętrznego. Podczas leczenia tretynoiną i miesiąc po zakończonej terapii nie powinno się planować ciąży.

Tretynoina może wchodzić w interakcje z innymi środkami złuszczającymi, w tym m.in. z: kwasem salicylowym, etanolem, rezorcyną. W konsekwencji tego dojść może do podrażnienia naskórka. Nie wskazane jest jej jednoczesne stosowanie z tetracyklinami, co doprowadzić może do wzrostu wartości ciśnienia śródczaszkowego. Należy zwrócić uwagę na suplementację witaminą A ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia hiperwitaminozy.

Skutki uboczne stosowania tretynoiny

Na wystąpienie niepożądanych działań podczas stosowania tretynoiny narażone są zwłaszcza osoby o skórze wrażliwej i jasnej karnacji. Wśród ewentualnych skutków ubocznych wymienia się m.in.: zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie, łuszczenie skóry. Znacznie rzadziej występują: spadek apetytu, splątanie, bezsenność, ból i zawroty głowy, parestezje, zaburzenia rytmu serca, nudności, biegunka, zaparcia, wymioty, ból brzucha, wysypka, świąd, nadmierna potliwość.

Bibliografia:

1. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2005.

2. Stachura J., Domagała W., Patologia znaczy słowo o chorobie. T. 2, Kraków, Wydawnictwo Polskiej Akademii Umiejętności, 2003.

3. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2014, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2014.

4. Boryczka M., Pasker B., Sosada M., Retinoidy jako substancje czynne produktów leczniczych, kosmetyków i suplementów diety, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy”, 2010, 8, s. 8-16.

Opublikowano: 31.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej