Co to jest talasemia? Czy jest często spotykana w Polsce?

Fot: sommersby / stock.adobe.com

Talasemia to innymi słowy niedokrwistość tarczowatokrwinkowa. Jest chorobą wrodzoną, którą wywołują nieprawidłowości w łańcuchach hemoglobiny. Ma pewne charakterystyczne objawy – najbardziej znamiennym spośród nich są deformacje twarzoczaszki.

Talasemia jest drugą, obok anemii, najgroźniejszą chorobą zaburzającą prawidłowy przepływ krwi. U dzieci może być przyczyną niedorozwoju. Występuje w trzech postaciach: major, intermedia i minor.

Hemoglobina a talasemia

Hemoglobina jest białkiem znajdującym się w czerwonych krwinkach. Zbudowana jest z hemu oraz polipeptydowych łańcuchów globiny. Prawidłowo zbudowana cząsteczka posiada cztery łańcuchy. Pełni w organizmie niezwykle istotną rolę: odpowiada za czerwony kolor krwi, a dzięki swojej (właściwej) budowie przenosi tlen i poprzez dostarczenie go do określonych komórek umożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. Zaburzenia w budowie cząsteczek zachwiewają tę pracę. Ich niewłaściwe struktury powodują upośledzenie i osłabienie możliwości przenoszenia tlenu, co skutkuje niedotlenieniem. Organizm produkuje wobec tego w dalszym ciągu erytrocyty w szpiku, gdyż w ten sposób chce zwalczyć niedotlenienie – śledziona jednak rozpoznaje te krwinki jako uszkodzone i przeprowadza proces hemolizy, czyli ich rozpad. Sprzeczność w działaniach tych części organizmu powoduje tworzenie słabo ubarwionych krwinek niewielkich rozmiarów, które z wymienionych przyczyn przenoszą mniejsze ilości tlenu.

Talasemia – charakterystyka i przyczyny choroby u dzieci

Talasemia to ogólnie przyjęta nazwa niedokrwistości tarczowatokrwinkowej, wywodząca się z łaciny. Oznacza chorobę, na której powstanie jednostka nie ma wpływu, ponieważ jest wrodzona. Zachorowanie na talasemię powoduje nieprawidłowość w zapisanej w genach informacji dotyczącej budowy cząsteczek hemoglobiny. Skutkiem tego jest zmniejszona synteza poszczególnych łańcuchów tego białka.

Wśród zaburzeń w budowie cząsteczek hemoglobiny wyróżnia się talasemię oraz anemię sierpowatą. Obie choroby mogą być dziedziczone z pokolenia na pokolenie, ponieważ charakteryzuje je podłoże genetyczne. Talasemia ponadto jest przypadłością dziedziczoną autosomalnie i recesywnie, a przy tym bez uwzględnienia płci. W chromosomach płciowych nie ma bowiem genów, które odpowiadają za produkcję cząsteczek hemoglobiny.

Wśród postaci choroby, pod względem jej zaawansowania, wyróżnia się talasemię:

  • minor – najłagodniejsza postać, dziedziczona po jednym z rodziców; występuje bezobjawowo, wiąże się z minimalnym niedoborem łańcucha beta i występowaniem lekkiej anemii; nie wymaga specjalistycznego leczenia;
  • intermedia – umiarkowana postać, w przebiegu której bywa konieczne przetoczenie krwi w celu poprawy stanu osoby chorej;
  • major – najcięższa postać, pojawiająca się około 2 roku życia; często bywa konieczne przetoczenie krwi, które ma na celu utrzymać osobę chorą przy życiu, a także przyjmowanie kwasu foliowego i niejednokrotnie – usunięcie śledziony.

Talasemia na świecie i w Polsce

Jeżeli chodzi o miejsce występowania, talasemia najczęściej spotykana jest w Afryce i Azji, a także w rejonach Morza Śródziemnego. Wśród mieszkańców Azji (także Bliskiego Wschodu) oraz Afryki występuje głównie talasemia alfa. Choroba w postaci beta jest przypadłością charakterystyczną dla Afroamerykanów, mieszkańców Chin i krajów śródziemnomorskich. W Polsce talasemia występuje niezwykle rzadko.

Talasemia – objawy

Talasemię alfa można zdiagnozować już na etapie życia płodowego. Objawem choroby jest obrzęk płodu. Na tym stadium rozwoju człowieka schorzenie może doprowadzić nawet do obumarcia płodu.

Postać talasemii sprawia, że choroba może przebiegać bezobjawowo, bądź dawać poważne objawy. Jeżeli w ciągu dwóch pierwszych lat życia dziecka wystąpią: ostra anemia, spowolniony wzrost i nieprawidłowości w budowie szkieletu, można mówić o zaawansowanej postaci talasemii. Wiąże się ona także z częstym powstawaniem infekcji w organizmie. Inne symptomy wynikające z niedotlenienia tkanek to osłabienie, problemy z koncentracją, zawroty i bóle głowy, przyspieszenie akcji serca. Talasemia daje także takie objawy, jak deformacja kości twarzy, żółtaczka i zaburzenia wzrostu.

Talasemia – diagnostyka

Ze względu na łatwość pomylenia choroby z anemią spowodowaną niedoborem żelaza, talasemia jest trudna w diagnozie. Podstawą jest wywiad lekarski i ustalenie genetycznych obciążeń. Jeżeli dodatkowo występuje powiększenie śledziony, talasemia jest wysoce prawdopodobna. Jednak aby mieć pewność, lekarz zazwyczaj zleca wykonanie morfologii krwi w celu ustalenia ewentualnych nieprawidłowości w kształcie czerwonych krwinek. Wykonywane są też: rentgen całego szkieletu, biopsja bądź pobranie fragmentu szpiku kostnego oraz w przypadku konieczności ustalenia postaci choroby także diagnostyka molekularna – pozwala ona jednoznacznie określić mutację sprawczą, czyli rozróżnić talasemię beta-zero od beta-plus.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 22.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej