Co to jest synestezja? Przyczyny, rodzaje i badanie tej przypadłości

Fot: undrey / stock.adobe.com

Synestezja polega na doświadczaniu danych bodźców poprzez różne kanały zmysłowe. Ludzie dotknięci tą przypadłością czują silne emocje z tym związane, nie mają nad tym kontroli i dobrze je pamiętają. Wyróżnia się synestezję wzrokową, muzyczną i audiomotoryczną. Dzięki temu zaburzeniu często zostaje się artystą. Synestezję mieli m.in. Vladimir Nabokov, Wassily Kandinsky lub Arthur Rimbaud.

Synestezja została opisana przez Francisa Galtona w XIX wieku. Początkowo uważano tę przypadłość za efekt przyjmowania niektórych narkotyków. Słowo to pochodzi z greki, w której synaísthesis oznacza równoczesne postrzeganie.

Co to jest synestezja?

Synestezja jest stanem, w którym osoba odczuwa doświadczenia zmysłowe na skutek kontaktu z wrażeniami pochodzącymi z innych zmysłów. Tak więc jeden bodziec wyzwala także emocje pozornie niezwiązane z tą reakcją. Dla przykładu osoba słuchająca muzyki klasycznej może czuć smak owoców w ustach lub „widzieć” ją w postaci określonej barwy. Socjolodzy szacują, że tę przypadłość ma jedna na milion osób. Zauważono też częstsze występowanie synestezji u osób leworęcznych oraz u kobiet.

Zobacz także: Marihuana: skutki palenia pozytywne i negatywne

Synestezja – rozpoznanie, test

Aby rozpoznać synestezję, naukowiec Richard E. Cytowic wyróżnił następujące kryteria:

  • projekcja – wyjątkowe doświadczenia powstają również poza umysłem;
  • mimowolność – osoba z synestezją nie kontroluje pojawiających się wrażeń zmysłowych;
  • pamięć – są to żywe doświadczenia, które zostają na długo w pamięci;
  • trwałość – niezależnie od upływu czasu, dane wrażenia mają przypisany ten sam kolor lub smak;
  • emocje – jest to bardzo realne doświadczenie, które często jest połączone z silnymi emocjami w postaci przygnębienia lub zachwytu.

Zobacz także: Budowa mózgu człowieka i jego funkcje: procesy życiowe, zmysły, myślenie, funkcje poznawcze

Można też zbadać swój poziom synestezji na określonych stronach internetowych, które są poświęcone temu zagadnieniu. Test zajmuje około godziny, lecz można dzięki niemu określić przybliżony wskaźnik dla osób, którzy mają podejrzenie o wystąpieniu tej przypadłości.

Rodzaje synestezji: mocna, muzyczna, wzrokowa, audiomotoryczna

Wyróżnia się synestezję mocną oraz słabą. Tę drugą odczuwa każdy człowiek, ponieważ wszyscy potrafią powiązać np. czerwony kolor z ciepłem. Są to zakodowane schematy, które dziedziczy się, tak jak np. reakcję na groźne zwierzę.

Odnośnie synestezji mocnej, najbardziej popularny rodzaj tej przypadłości dotyczy kojarzenia słów ze zmysłem smaku, wzroku, dotyku lub słuchu. Tak więc poniedziałek i styczeń może mieć niebieską barwę, a czwartek i cyfra 15 – kolor żółty. W tym przypadku każda litera ma swój oddzielny kolor, przez co niekiedy abstrakcyjne wyrazy zaczynające się na daną sylabę mają tę samą barwę.

Synestezja audiomotoryczna natomiast polega na zajęciu określonej pozycji podczas słyszenia konkretnych dźwięków. Ludzie z tą przypadłością mają poczucie, że muszą „ustawić się”, aby odebrać sygnał prawidłowo.

Popularna jest też synestezja muzyczna, w której ludzie doświadczają silnych wrażeń smakowych lub wzrokowych na skutek kontaktu z utworami. Zależnie od rodzaju muzyki czują oni określone stany. Niekiedy może ich to obrzydzać, a czasem uszczęśliwiać.

Przyczyny synestezji: większa ilość połączeń neuronalnych, zachwiana równowaga biochemiczna

Jedna z teorii na temat przyczyn synestezji głosi, ze ludzie z tą przypadłością mają więcej połączeń neuronalnych, dzięki czemu potrafią łączyć ze sobą różne, niepowiązane ze sobą zmysły. Inni badacze natomiast twierdzą, że ludzie ci mają zachwianą równowagę pomiędzy hamowaniem a wyciszaniem impulsów nerwowych. Uważają oni, że wszyscy rodzą się z tą zdolnością jednak tracą ją wraz z wiekiem. Niektórzy sądzą natomiast, że synestezja jest dziedziczna, jednak nie ma wystarczająco dużo przesłanek aby to stwierdzić.

Synestezja – eksperymenty neurobiologiczne

W badaniu neurobiologicznym nad synestetykami naukowcy utworzyli diagram z wielu znaków, które układały się w określoną figurę. Uczestnicy eksperymentu mieli jak najszybciej ustalić, jaki obiekt przypomina schemat. Okazało się, że synestetycy rozwiązali badanie znacznie szybciej od osób, które nie mieli tej przypadłości. Uczestnicy byli podłączeni też do rezonansu magnetycznego. Dzięki temu badacze odkryli, że podczas ćwiczenia synestetycy uruchamiali dwa ośrodki w mózgu: jeden odpowiedzialny za rozpoznanie znaków, a drugi za widzenie barw. Takie badania przybliżają naukowców do zrozumienia zagadnienia synestezji i stawiają pytanie, w jaki sposób można rozwinąć zdolności synestetyczne u zwykłych ludzi.

Synestezja – przykłady z codziennego życia oraz sławnych ludzi

Dzięki lepszemu połączeniu pomiędzy aspektami zmysłowymi, synestetycy często zostają artystami. Arthur Rimbaud (który był bohaterem filmu „Totalne zaćmienie” Agnieszki Holland) tak opisywał swoją przypadłość: „A jest czarne, E białe, I czerwone, U zielone a O niebieskie”. Dzięki tej zdolności stał się on jednym z najbardziej znanych francuskich pisarzy. Inne znane osobistości, które miały synestezję to: rosyjski pisarz Vladimir Nabokov, abstrakcjonista Wassily Kandinsky, pianista Franciszek Liszt czy Muzyk John Mayer.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej