Co to jest spirulina? Jakie są jej potwierdzone właściwości?

Fot. tashka2000 / Getty Images

Spirulina jest błękitno-zieloną algą o wielu zdrowotnych właściwościach. Ponieważ zawiera ponad 4 tys. różnych związków, niekiedy ciężko jednoznacznie stwierdzić, który z nich wpłynął pozytywnie na leczenie danego schorzenia, stąd też nadal trwają badania nad jej wykorzystaniem.

Spirulina jest całkowicie naturalnym suplementem diety, który można kupić bez recepty w większości aptek i sklepów ze zdrową żywnością. Coraz częściej mówi się o niej jako o super żywności (ang. superfood).

Spirulina jest prawdziwą bombą witaminowo-białkową dla organizmu! Więcej na ten temat znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Czym jest spirulina? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest spirulina?

Spirulina, która jest obecnie bardzo pożądaną substancją w diecie, hodowana jest w wielu miejscach na świecie. Najbardziej sprzyjający dla niej klimat panuje w Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce. Roślina posiada dość intensywny smak, a zawarte w niej składniki są bardzo łatwo przyswajalne dla człowieka. Spożywana regularnie w znaczący sposób wpływa na ogólną poprawę zdrowia i kondycji. Coraz więcej badań naukowych potwierdza jej konkretne właściwości.

W większości aptek i sklepów spirulina dostępna jest w formie sproszkowanej lub w postaci tabletek. Warto jednak upewnić się przed zakupem, że towar pochodzi od sprawdzonego producenta, który posiada wszystkie niezbędne certyfikaty. Trzeba unikać produktów, które nie zostały dopuszczone do legalnej sprzedaży, gdyż nigdy nie można mieć pewności, czy zawierają pełnowartościowe składniki.

Spirulina – działanie

Działanie spiruliny nadal jest badane. Mnogość zawartych w niej składników czyni z niej jedną z lepiej przebadanych roślin na świecie, a mimo to naukowcy nie potrafią jeszcze odpowiedzieć na wszystkie pytania. Uznawana jest za zdrową żywność przede wszystkim z racji obecności w niej wielu związków. Jej podstawowym budulcem jest białko. Ciekawostką jest to, że ta sama ilość alg zawiera więcej tego łatwo przyswajalnego surowca niż ta sama ilość mięsa. Ponadto posiada aż 8 aminokwasów określanych jako egzogenne, czyli takie, których nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować organizm. Ilość beta-karotenu znajdującego się w spirulinie niemal 25-krotnie przekracza tę, która zawarta jest w marchwi. Dodatkowo roślina ta jest bogatym źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza B1, B2 czy B12, która wpływa na poprawę koncentracji, pamięci, a przede wszystkim zapobiega anemii. Najczęściej dostarczana jest ona do organizmu z wątróbki zwierzęcej, ale spirulina zawiera jej około 2,5 razy więcej, a dodatkowo może być doskonałym zamiennikiem mięsa w diecie wegetariańskiej. Nie można pominąć również zalet zawartego w roślinie kwasu gamma-linolenowego, który ma właściwości redukujące poziom cholesterolu, a jednocześnie zapobiega nadciśnieniu i chorobom serca.

Jakie właściwości ma spirulina?

Badania potwierdziły, że spirulina posiada właściwości odwracania szkód wyrządzonych w organizmie przez złą dietę. Nie tylko obniża poziom cholesterolu, ale jednocześnie może zapobiegać powstawaniu miażdżycy i redukuje ryzyko udaru mózgu. Jej regularne stosowanie w formie suplementu diety niesie więc za sobą prozdrowotne działanie na serce i układ krwionośny. Dodatkowo zawarta w niej fikocyjanina obniża ciśnienie krwi. Trwają badania nad jej wykorzystaniem w leczeniu takich chorób jak cukrzyca.

Potwierdzono też, że alga ma moc usuwania metali ciężkich z organizmu, do zatrucia którymi dochodzi często w miastach przemysłowych. Głównym metalem, który przenika do organizmu jest arsen.

Badania przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że spirulina może zapobiegać występowaniu zmian nowotworowych, ponieważ zwiększa produkcję przeciwciał, białek zwalczających infekcje i innych komórek wspierających układ odpornościowy człowieka. Ponadto wspomaga leczenie zapalenia zatok, zwłaszcza nieżytu nosa o podłożu alergicznym. Sprawdzono też, że pomaga w redukcji masy ciała, głównie przez dużą zawartość dobrze przyswajalnego białka, dzięki któremu ograniczone zostają procesy magazynowania tłuszczu. Dodatkowo białko zmniejsza napady głodu, co jest cenną zaletą dla osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami.

Jest wskazana w diecie osób starszych, u których często występują niedobory różnych substancji. Zawarte w spirulinie witaminy i chlorofil skutecznie wzmacniają też włosy i paznokcie, zapobiegając ich łamaniu i wypadaniu. Wyciąg z alg można z powodzeniem stosować w leczeniu chorób wirusowych, np. pokrzywki, grypy czy różyczki. Lista korzyści z przyjmowania tego typu suplementacji jest znacznie dłuższa, a dodatkowo spiruliny nie można przedawkować, chociaż jak zawsze wskazany jest umiar i stosowanie się do zalecanych przez producenta dawek.

Spirulina – dawkowanie

Algi są roślinami, których bogactwo składników zapewnia organizmowi znacznie większą porcję energii. Zaleca się, aby dzienna dawka spiruliny spożywanej profilaktycznie wynosiła 1 tabletkę lub jedną łyżeczkę sproszkowanej substancji na 10 kg masy ciała. W formie proszku można ją dodawać do koktajli, sałatek czy owsianki. Aby wspomóc efekt odchudzający, dzienną porcję należy podzielić na dwie dawki, przyjmowane rano i po południu (nie zaleca się stosować jej wieczorem, głównie przez składniki działające na organizm energetycznie i pobudzająco).

Data aktualizacji: 30.11.2018,
Opublikowano: 09.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej