Co to jest schizofrenia i jakie są jej objawy?

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Schizofrenia to zaburzenie z grupy psychoz, polegające na dezintegracji funkcji psychicznych jednostki – myślenia, spostrzegania, odczuwania emocji, zachowania. Chory ma poważnie upośledzoną zdolność realistycznej oceny własnej osoby, nieadekwatny odbiór rzeczywistości i sposób jej przeżywania.

Schizofrenia jest chorobą ludzi młodych – jej początek przypada zwykle na późny okres dojrzewania lub wczesną dorosłość. Zaburzenie w równym stopniu dotyka osoby obojga płci, obejmując około 0,5% populacji.

Schizofrenia to choroba przewlekła z okresami remisji. Ma zmienny przebieg i niejednorodny obraz kliniczny. Choroba może rozpocząć się w ciągu kilku dni lub rozwijać miesiącami. U każdego z chorych obserwuje się specyficzny zespół objawów.

Schizofrenia – przyczyny

Przyczyny schizofrenii nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że jej rozwój jest wynikiem splotu wielu uwarunkowań, których współistnienie może wyzwolić pierwszy epizod choroby. Stwierdzono, że zachodzi znaczne ryzyko zachorowania u ludzi, których najbliżsi krewni cierpią na schizofrenię, co nie oznacza, że u osoby obciążonej genetycznie musi rozwinąć się to zaburzenie. Choroba ujawnia się, jeśli dodatkowo wystąpią inne czynniki, do jakich należą silny stres, niektóre choroby zakaźne, zażywanie narkotyków. Udowodniono także, że u schizofreników dochodzi do zaburzenia wydzielania jednego z neuroprzekaźników – dopaminy, odpowiedzialnej między innymi za procesy emocjonalne i wyższe czynności psychiczne.

Objawy schizofrenii

Objawy schizofrenii można podzielić na pozytywne (wytwórcze), negatywne i poznawcze.

Do objawów pozytywnych należą urojenia i halucynacje (omamy). Pierwsze z nich to zaburzenia myślenia, drugie – spostrzegania. Urojenia są fałszywymi sądami, które wprawdzie mogą łączyć się w niepozbawiony logiki system, ale zniekształcają rzeczywistość. Halucynacje polegają na realistycznych doznaniach zmysłowych, które występują bez obecności bodźca zewnętrznego.

Objawy negatywne schizofrenii wyrażają się w spadku aktywności chorego, obniżeniu zainteresowań, wycofaniu społecznym, zubożeniu życia emocjonalnego, mniejszej dbałości o samego siebie. Postępująca bierność i apatia mogą prowadzić do załamania życiowych planów i dążeń osoby dotkniętej chorobą, np. przerwania nauki.

Wśród objawów poznawczych schizofrenii wyróżnia się zaburzenia koncentracji i uwagi oraz problemy z pamięcią, zwłaszcza krótkotrwałą. Chorzy mają duży kłopot z przyswajaniem informacji i wykorzystywaniem ich do podejmowania bieżących działań. W konsekwencji często nie rozumieją, co się wokół nich dzieje, zachowują się chaotycznie, nieadekwatnie do sytuacji.

W przebiegu schizofrenii zaobserwować można także zaburzenia nastroju, które zwykle wywołane są wyżej opisanymi objawami. Emocje chorego mogą być adekwatne do jego przeżyć (np. może ogarniać go żal związany z utratą możliwości dalszej edukacji) lub paradoksalne do nich (np. napady śmiechu w obliczu niekorzystnych dla chorego sytuacji). U osób cierpiących na schizofrenię często pojawia się depresja, a nawet tendencje samobójcze.

Rodzaje schizofrenii

Ze względu na stopień nasilenia poszczególnych objawów, wyróżnia się kilka podstawowych odmian choroby:

  • schizofrenia paranoidalna – dominują objawy wytwórcze przy braku wyraźnych cech zdezorganizowanego zachowania, myślenia i emocji,
  • schizofrenia hebefreniczna – przeważają objawy dezintegracji poszczególnych funkcji psychicznych, wyrażające się zaburzeniami myślenia, spłyceniem emocjonalności, chaotycznym, infantylnym zachowaniem,
  • schizofrenia katatoniczna – charakterystyczne są dla niej zaburzenia motoryczne, stany tzw. osłupienia lub pobudzenia katatonicznego; chory albo pozostaje w bezruchu, nie nawiązując kontaktu z otoczeniem, albo będąc silnie pobudzonym, wykonuje chaotyczne, bezcelowe czynności,
  • schizofrenia prosta – górują objawy negatywne przy niewielkim natężeniu lub nieobecności objawów wytwórczych,
  • schizofrenia niezróżnicowana – charakteryzuje się zmiennością objawów, brakiem przewagi jednych nad drugimi.

Zobacz także: Rodzaje schizofrenii - objawy i przyczyny tego zaburzenia psychicznego

Schizofrenia – leczenie

W przypadku nasilonych, gwałtownych objawów (przeważnie wytwórczych) leczenie schizofrenii zwykle wiąże się z hospitalizacją. Jeśli choroba rozwija się stopniowo, a jej symptomy mają niewielkie natężenie, pacjent korzysta z opieki ambulatoryjnej. W każdym przypadku zdiagnozowana schizofrenia wymaga leczenia psychiatrycznego.

Podstawową formę leczenia stanowi farmakoterapia oparta o leki przeciwpsychotyczne. Preparaty te nie uzależniają, więc są bezpieczne w długoterminowym stosowaniu. Bardzo istotne jest ich systematyczne zażywanie, zgodnie z zaleceniami lekarza psychiatry. W ściśle uzasadnionych przypadkach, np. skrajnie nasilonych objawów katatonicznych, u chorych stosuje się elektrowstrząsy.

Leczenie schizofrenii wspierane jest psychoedukacją i psychoterapią. Do udziału w nich zachęca się nie tylko chorego, ale i jego bliskich. W ramach psychoedukacji przekazywane są informacje na temat przebiegu choroby. Terapia poznawczo-behawioralna jest nauką radzenia sobie z trudnymi emocjami i zachowaniami, jakie towarzyszą epizodom chorobowym. Schizofrenikom proponuje się także terapię zajęciową, która ma im ułatwić funkcjonowanie społeczne.

Zobacz także: Zaburzenia dysocjacyjne - przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

W leczeniu schizofrenii istotna jest modyfikacja trybu życia chorego – właściwa dieta, rezygnacja z używek, przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu na aktywność fizyczną i sen.

Ze względu na przewlekły charakter choroby, leczenie trwa zwykle całe życie.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

S 18.07.2018r.

To straszna choroba

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej