Pochwica jest dysfunkcją seksualną, która utrudnia lub całkowicie uniemożliwia kobiecie nie tylko odbycie stosunku pochwowego, ale nawet przeprowadzenie podstawowych badań ginekologicznych.
Dzieje się tak dlatego, że podczas próby penetracji niektóre mięśnie pochwy mimowolnie kurczą się, pochwa „zamyka się” i nie można dostać się do jej wnętrza, a kontynuowanie zbliżenia powoduje bardzo duży dyskomfort i ból u kobiety. W skrajnych przypadkach skurcz pojawia się na samą myśl o stosunku seksualnym.
Przyczyny pochwicy dzielimy na pierwotne, czyli takie, które pojawiły się przed rozpoczęciem współżycia, i wtórne, które wystąpiły u kobiety już aktywnej seksualnie. Pochwica może mieć również podłoże organiczne i psychogenne.
W przypadku pochwicy pierwotnej przyczynami psychogennymi mogą być lęk przed rozpoczęciem współżycia lub zajściem w ciążę, rygoryzm religijny, ukryte skłonności homoseksualne lub trauma np. związana z wykorzystywaniem seksualnym. Do przyczyn organicznych zaliczmy wady rozwojowe narządów rodnych, np. zarośnięcie wrodzone narządów rodnych, obecność przegród w pochwie lub macicy czy wrodzony brak pochwy.
Do przyczyn pochwicy wtórnej należą: endometrioza, atrofia błony śluzowej (np. związana z menopauzą), stany zapalne pochwy czy otarcia. Jedną z nieoczywistych przyczyn bólu może być uczulenie na lateks. Kobieta często nawet nie wie, że ma alergię. Po każdym stosunku pojawiają się podrażnienia, zaczerwienienie i ból. Dolegliwości mogą utrwalić się i przejść właśnie w pochwicę.
Na pytanie odpowiedział: lek. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Prowadzi liczne badania naukowe m.in. nad skutecznością laserów ginekologicznych lub leczeniem wysiłkowego nietrzymania moczu. Jest twórcą kilku autorskich terapii m.in. pierwszej w Polsce metody leczenia pochwicy.
Jest założycielem krakowskiej Intima Clinic. Placówka oferuje ponad 50 zabiegów i konsultacji z zakresu ginekologii i położnictwa, ginekologii plastycznej, ginekologii estetycznej, laseroterapii, chirurgii naczyniowej i ogólnej, endokrynologii, diabetologii, hipertensjologii, angiologii, dietetyki, psychologii i seksuologii. Klinka wyposażona jest w najnowszej generacji sprzęt medyczny.
Kolejne pytania:
Jak wygląda leczenie pochwicy?