Co to jest panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego?

Fot: Klaus Vedfelt / gettyimages.com

„Panendoskopia”, „gastrofiberoskopia” czy „endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego” to różne określenia na badanie pozwalające ocenić przełyk, żołądek i dwunastnicę od wewnątrz, czyli od strony ich światła.

Panendoskopia inaczej określana jest jako „gastrofiberoskopia”, „gastroskopia”, „endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego” lub „ezofagoduodenoskopia”. W literaturze naukowej najczęściej można spotkać się właśnie z nazwą „panendoskopia”. Każde określenie wskazuje jednak na badanie z użyciem specjalnego przyrządu, tzw. endoskopu, który pozwala najdokładniej ocenić stan górnego odcinka przewodu pokarmowego od przełyku po dwunastnicę. Panendoskopia wśród pacjentów znana jest przede wszystkim jako procedura diagnostyczna, pozwalająca wykryć szereg patologii. Jednak należy pamiętać, że jest to również metoda wykonywania szeregu interwencji leczniczych.

Panendoskopia – kiedy konieczna jest endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego?

Panendoskopia jest badaniem oceniającym górny odcinek przewodu pokarmowego, czyli kolejno przełyk, żołądek, a także część dwunastnicy. Pozwala dokładnie poznać stan błony śluzowej, wyściełającej przewód pokarmowy, stwierdzić, czy nie występują w niej ubytki, owrzodzenia bądź inne patologie, jak np. nowotwór. W trakcie gastroskopii dokładnie ocenia się drożność przewodu pokarmowego i wyklucza obecność powszechnej w społeczeństwie bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za powstawanie owrzodzeń.

Endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego wykonuje się więc w sytuacji, gdy podejrzewa się jakąkolwiek

patologię znajdujących się w nim narządów

. Najczęściej obligują do tego pewne objawy kliniczne, jak np. wzdęcia, dolegliwości bólowe nadbrzusza, puste odbijanie, zgaga. Jednak zdarza się, że gastroskopia jest elementem diagnostyki anemii,

krwi w stolcu

, patologicznego spadku masy ciała czy wielu innych niepokojących objawów klinicznych. W trakcie gastrofiberoskopii można pobrać wycinki ze zmian w obrębie przewodu pokarmowego celem przeprowadzenia badania histopatologicznego.

Wykonuje się również niektóre zabiegi.

Na czym polega panendoskopia?

Panendoskopia to badanie wykonywane najczęściej bez znieczulenia ogólnego. Stosuje się jedynie miejscowe znieczulenie gardła poprzez zastosowanie lidokainy w formie sprayu. Pacjent w trakcie badania jest świadomy i musi współpracować z lekarzem przynajmniej w części początkowej badania, kiedy konieczne jest „przełknięcie” endoskopu. To jest jedyny moment badania mogący wywołać dyskomfort u chorego. Rzadko zdarza się, by wystąpiła konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego. Ma to miejsce w sytuacji, gdy badanie jest konieczne, a chory zupełnie nie współpracuje.

Panendoskopia wykonywana jest w pozycji leżącej na boku. Pacjent ma wkładany do ust specjalny ustnik, który lokuje się pomiędzy górną a dolną szczęką. Lekarz wprowadza endoskop (panendoskop), czyli pewnego rodzaju przewód, do przełyku. Na zakończeniu endoskopu znajduje się kamera, która nadaje obraz do monitora. Celem pobrania wycinka do badania histopatologicznego lekarz wprowadza przez endoskop specjalne szczypczyki. Stale obserwuje obraz z endoskopu na monitorze. Samo badanie nie trwa długo, szczególnie jeśli nie ma w obrębie błony śluzowej przewodu pokarmowego znacznej ilości zmian patologicznych, obligujących do pobrania próbek do badania histopatologicznego. Po zakończeniu lekarz od razu opisuje badanie, czyli podaje wynik, do którego dołączane jest zalecenie odbioru wyników badania histopatologicznego (najczęściej w ciągu 14 dni) pod warunkiem, że były pobierane jakiekolwiek wycinki.

Czy panendoskopia wymaga przygotowania?

Panendoskopia powinna być wykonywana po specjalnym przygotowaniu chorego. Podstawą jest to, by pacjent miał pusty żołądek. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że podczas wprowadzania endoskopu i wystąpienia naturalnego odruchu wymiotnego dojdzie do zachłyśnięcia treścią żołądkową. Dlatego tak ważne jest pozostawanie na czczo, czyli powstrzymywanie się od jedzenia i picia przez 8 godzin poprzedzających badanie. Woda niegazowana może być spożyta najpóźniej 2 godziny przed gastroskopią. Do endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego należy przystąpić po wyjęciu protez zębowych. Trzeba pamiętać, że pacjent musi zawsze przed badaniem wyrazić na nie świadomą, pisemną zgodę.

Czy gastrofiberoskopia jest bezpieczna?

Panendoskopia jak każde badanie niesie ryzyko powikłań, jednak akurat w przypadku tej procedury jest ono niewielkie. Kazuistyczne są przypadki perforacji przewodu pokarmowego, a dotyczą one sytuacji, kiedy gastroskopia jest przeprowadzana celem wykonania zabiegu, czyli procedury inwazyjnej. Czasami po gastroskopii może pojawić się niewielkie krwawienie miejscowe, które jednak szybko ustępuje. Na to powikłanie narażeni są szczególnie pacjenci przyjmujący leki przeciwkrzepliwe. Do krwawienia może dojść np. przy usuwaniu polipa czy pobieraniu wycinka do badania histopatologicznego z dość mocno unaczynionej zmiany.

Jak już wcześniej wspomniano, w trakcie badania istnieje ryzyko zachłyśnięcia, jednak przy dobrym przygotowaniu i przestrzeganiu zaleceń to powikłanie jest eliminowane.

Zobacz film: Jak działa układ pokarmowy?

36,6

Bibliografia:

1. Gibiński K., Nowak A., Endoskopia układu trawiennego, PZWL, 1991

2. Muszyński J. (red.), Gastroenterologia, wyd.1, Warszawa.

Data aktualizacji: 14.09.2021,
Opublikowano: 15.09.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej