Co to jest odynofagia? Przyczyny bólu przy przełykaniu

Fot.: blackday / stock.adobe.com

Ból przy przełykaniu nazywany jest inaczej odynofagią. Może być spowodowany stanem zapalnym w obrębie gardła, chorobą refluksową przełyku, zapaleniem przełyku, urazem mechanicznym lub chorobą nowotworową.

Ból przy przełykaniu może się pojawić w przebiegu wielu schorzeń. Predysponują do niego procesy chorobowe rozwijające się w obrębie jamy ustnej, gardła, przełyku, migdałków, ślinianek, krtani, tchawicy czy żołądka. W związku z tym odynofagię dzieli się na przełykową i pozaprzełykową.

Co to jest odynofagia?

Odynofagia w nomenklaturze medycznej oznacza ból przy przełykaniu. Nazwa wywodzi się z języka greckiego od słów odyno – ból oraz phagein – jeść. Objaw pojawia się najczęściej w klatce piersiowej za mostkiem.

Główne przyczyny bólu podczas przełykania

Do głównych przyczyn bólu podczas przełykania należą:

Dysfagia

Jest to choroba charakteryzująca się utrudnionym przechodzeniem pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka. Zaburzenia połykania dzieli się na:

  • dysfagię ustno-gardłową – ruch kęsa pokarmowego jest zaburzony brakiem koordynacji fazy ustnej i gardłowej;
  • dysfagię mechaniczną – występuje przeszkoda organiczna w obrębie jamy ustnej, gardła czy przełyku;
  • dysfagię czynnościową – występuje w przebiegu nerwic czy schorzeń somatycznych bez podłoża organicznego.

Przyczyny zaburzeń połykania są bardzo liczne. Należą do nich m.in.: urazy i choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroba Wilsona, neuropatie obwodowe, choroba Parkinsona, pląsawica Huntingtona, nowotwory i stany zapalne jamy ustnej i gardła, uchyłek Zenkera, wole i pierścień Schatzkiego. Objawy typowe dla dysfagii to ból w gardle przy przełykaniu, uczucie pieczenia i palenia za mostkiem, odruchy wymiotne, dławienie i kaszel.

Choroba refluksowa przełyku

Inną chorobą objawiającą się bólem przy przełykaniu w mostku jest refluks żołądkowo-przełykowy. Polega on na zarzucaniu kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do górnego odcinka przewodu pokarmowego. Spowodowany jest niesprawnością zwieracza dolnego przełyku. Choroba może nie mieć określonej przyczyny. Często rozwija się po ciąży, operacji achalazji przełyku, zakażeniu wirusem opryszczki lub urazach mechanicznych. Objawy to: zgaga, ból przełyku przy przełykaniu, odbijanie, mdłości, wymioty, brak apetytu, spadek masy ciała.

Stan zapalny w obrębie gardła

Zapalenie gardła wywołuje ból podczas przełykania śliny. To typowa dolegliwość okresu zimowego i wczesnowiosennego. Wywołana jest przez zakażenia wirusowe. Niekiedy czynnikiem sprawczym są bakterie, głównie paciorkowce beta hemolizujące grupy A. Typowe objawy to ból gardła, trudności w połykaniu z towarzyszącym bólem głowy, mięśni i stawów oraz gorączka.

Zwężenie przełyku

Zmniejszenie średnicy przełyku powoduje utrudnienie połykania pokarmów. Rozróżnia się wrodzone (bardzo rzadka przypadłość spowodowana wadami rozwojowymi) lub nabyte zwężenie przełyku (spowodowane bliznowatymi zwężeniami w wyniku urazu lub zapalenia). Powoduje ból zamostkowy przy połykaniu, uczucie ucisku w środkowej części klatki piersiowej, ślinienie się i utrudnione połykanie.

Achalazja przełyku

Jest to choroba motoryki przełyku, w przebiegu której dochodzi do zaburzeń rozkurczu dolnego zwieracza przełyku. Konsekwencjami są: częsta zgaga, kaszel, krztuszenie się, ból w klatce piersiowej i trudności z połykaniem. Achalazja stanowi ponad 70% wszystkich pierwotnych zaburzeń motoryki przełyku.

Choroba Chagasa

Znana jest też pod nazwą trypanosomoza amerykańska. Jest to tropikalna pasożytnicza choroba. Występuje najczęściej na terenie Ameryki Południowej. Schorzenie jest wywołane przez uwiciony pierwotniak Trypanosoma cruzi. Wyróżnia się cztery stadia choroby w zależności od stopnia zmian w przełyku:

  • stadium 1 – prawidłowa średnica przełyku, opóźnione opróżnianie przełyku;
  • stadium 2 – poszerzenie przełyku, zaburzona motoryka przełyku, hipertoniczny zwieracz dolny;
  • stadium 3 – znaczne poszerzenie przełyku, zaleganie treści;
  • stadium 4 – przełyk poszerzony i wydłużony.

Poszerzenie przełyku prowadzi do odynofagii, kacheksji, częstej czkawki, kaszlu, regurgitacji i aspiracji treści żołądkowej.

Inne przyczyny odynofagii

Inne przyczyny bólu w klatce piersiowej przy przełykaniu to m.in. choroby OUN (guzy mózgu, udar, choroby rdzenia, stwardnienie rozsiane, niedokrwienie), cukrzyca, choroby tarczycy, nowotwory jamy ustnej, przeszkoda mechaniczna, efekt uboczny niektórych leków, miastenia, choroba Parkinsona, pląsawica Huntingtona, nieswoiste zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna), ropień okołomigdałkowy, odwodnienie, przesuszenie śluzówek jamy ustnej i gardła, grzybica przełyku i uchyłki w górnej części przełyku.

Leczenie i diagnostyka odynofagii

W diagnostyce odynofagii zastosowanie mają m.in.: wywiad, badania endoskopowe, tomografia komputerowa, pH-metria przełyku i badanie radiologiczne.

Podstawą terapii jest leczenie przyczynowe. Choremu zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych w formie płukanek i tabletek do ssania. Bez względu na chorobę podstawową trzeba dążyć do zmiany stylu życia, a zwłaszcza zaprzestać stosowania używek i przestrzegać zaleceń dietetycznych. Należy przybierać przy jedzeniu wyprostowaną, pionową pozycję. Najlepiej ograniczyć spożywanie stałych i suchych pokarmów. Zaleca jest dieta rozdrobniona lub papkowata. Niekiedy potrzebna jest pomoc terapeuty karmienia, który nauczy jak jeść, by ograniczyć krztuszenie się. Ulgę przynosi płukanie gardła roztworem soli, który zmniejszy obrzęk i zapalenie. Należ pamiętać o nawilżaniu organizmu za pomocą inhalacji, ale i przez obfite pojenie z wykorzystaniem ziołowych herbat.

Bibliografia:

1. Prosiegel M., Schelling A., Wagner-Sonntag E., Dysphagia and multiple sclerosis, „ International MS Journal”, 2004, 11 (1), s. 22–31.

2. Terlikiewicz J., Makarewicz R., Zaburzenia połykania, „Polska Medycyna Paliatywna”, 2003, 2(1), s. 31–38.

3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne: stan wiedzy na rok 2010, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2010.

4. Tarnowski W., Bielecki K., Refluks żołądkowo-przełykowy, „Postępy Nauk Medycznych”, 2001, 2, s. 68–76.

5. Wiskirska-Woźnica B., Wprowadzenie do dysfagii jako problemu wielospecjalistycznego, „Otorynolaryngologia”, 2016, 15(2), s. 59–62.

6. Dubner S., Schapachnik E., Pérez Riera A.R., Valero E., Choroba Chagasa — aktualny stan wiedzy na temat rozpoznawania i postępowania terapeutycznego, „Folia Cardiologica Excerpta”, 2009, 4(6), s. 330–344.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 09.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej