Co to jest i na czym polega mysore joga? Kto jest twórcą tej metody?

Assembly/getty images

Mysore joga to sposób praktykowania stylu ashtanga pod uważnym okiem nauczyciela. Metoda uczy niezależności, daje swobodę i podkreśla indywidualność. Rola nauczyciela polega na przygotowaniu instrukcji działania, doradzaniu i korygowaniu w razie zaistnienia potrzeby, dbaniu o dalszy rozwój uczenia.

Mysore joga to szczególna metoda nauczania podczas jednych zajęć zarówno osób początkujących, jak i tych na zaawansowanym poziomie. Charakterystyczne jest dla niej to, że uczeń decyduje o stopniu intensywności ćwiczeń, który dopasowuje do swoich możliwości. Dzięki temu rozwija się w wybranym dla siebie tempie. Korzyści płynące ze stylu mysore to wzrost wytrzymałości, siły, koncentracji umysłu, elastyczności, nauka tolerancji i akceptacji dla własnych braków i ograniczeń.

Co to jest mysore joga?

Mysore joga to sposób nauczania jogi zgodnie z tradycją Ashtanga Vinyasa Yoga, który rozwinął się w położonym na południu Indii mieście Mysore. Opracowany został przez zmarłego w 1989 roku Tirumalai Krishnamacharya, którego nazywa się „ojcem współczesnej jogi”. Kontynuowany był zwłaszcza przez jego wnuka Sharatha Joisa oraz ucznia Sri K. Pattabhi Joisa. Jedyną instytucją na świecie uprawnioną do certyfikowania i autoryzowania nauczycieli tego sposobu nauczania ashtanga jogi jest założony w Mysore K. Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute.

Na czym polega mysore joga?

Podczas zajęć prowadzonych w stylu mysore na sali panuje cisza. Ćwiczenia nie są wykonywane przez wszystkich uczniów w jednym tempie. Praktyka realizowana jest przez każdego ucznia z osobna na podstawie indywidualnie opracowanych przez nauczyciela instrukcji. Oznacza to, że na jednych zajęciach spotykają się ludzie o różnym stopniu zaawansowania, którzy nie muszą dostosowywać się do siebie, a wykonują ćwiczenia na własnym poziomie w zgodzie z samym sobą.

Nauczyciel daje każdemu uczniowi wsparcie, które przyjąć może postać korekty słownej lub modyfikacji ułożenia ciała. Dodatkowo podpowiada, jak przygotować się do danych asan, powstrzymuje nadmierne aspiracje, pomaga zrozumieć ograniczenia i radzić sobie z frustracją. Metoda mysore to najbezpieczniejszy i najlepszy sposób nauki ashtangi. Osoby początkujące mają gwarancję, że zostaną solidnie nauczone podstaw, które zostaną ugruntowane, zanim przejdą do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Ashtanga jogi nie należy mylić z opracowaną przez Patańdźalego ośmioczęściową drogą do jogi, która zawiera:

  • nakazy moralne w stosunku do innych – Yamy,
  • nakazy moralne w stosunku do siebie samego – Niyamy,
  • praktykę pozycji jogi – Asany,
  • kontrolę oddechu – Pranayama,
  • kontrolę zmysłów – Pratyahara,
  • koncentrację – Dharana,
  • medytację – Dhyana,
  • boską jedność, wyzwolenie – Samadhi.

Jak wyglądają ćwiczenia metodą mysore joga?

Metodą mysore uczniowie praktykują do momentu, który jest właściwy dla ich doświadczenia i możliwości. W miarę jak podnosi się elastyczność, siła, wytrzymałość nauczyciel zwiększa poziom zaawansowania ćwiczeń. Każde następne ma na celu wzmocnić i równoważyć poprzednie. Asany podaje się jeden po drugim w kolejności sekwencyjnej. Oznacza to, że jeśli dostaje się nową pozycję, to praktykuje się sekwencję do tej pozycji, po czym wycisza się stopniowo, wykonując wygięcia do tyłu i sekwencję końcową. W momencie, gdy nauczyciel uzna za stosowne, doda kolejną pozycję. Ważne, aby nie uczyć się zbyt wiele na początku, ponieważ metoda mysore polega na zapamiętywaniu i biegłości w nauczaniu przed dalszym postępem.

Charakterystycznym elementem jest vinyasa, czyli specjalna technika ruchowo-oddechowa, która stanowi połączenie wszystkich pozycji w taniec wykonywany w rytmie oddechu. Tzw. system ruch-oddech różni ashtangę od innych form jogi, nadając jej dynamiczny wymiar.

Jak często powinna być praktykowana joga metodą mysore?

Ashtanga Vinyasa Yoga praktykowana metodą mysore tradycyjnie podejmowana jest codziennie z wyjątkiem sobót, pełni Księżyca i nowiu. Tzw. dni księżycowe są uznawane za dni odpoczynku. Już od początku warto ćwiczyć 5–6 dni w tygodniu. Nawet jeśli tak częste zaangażowanie w praktykę nie jest możliwe, korzyści będą zauważalne przy ćwiczeniach wykonywanych 2–3 razy w tygodniu. Jeśli to możliwe, należy gimnastykować się codziennie o tej samej porze. Początkowo praktyka trwa mniej niż 30 minut, ale z czasem, gdy dodawane są kolejne pozycje, wydłuża się.

Rozwój osobowości dzięki metodzie mysore

Dzięki praktyce w stylu mysore możliwe jest wyjście poza fizyczny aspekt jogi i wejście na poziom duchowy. Ćwiczenia stają się swoistą medytacją w ruchu. Wykonywane samodzielnie i nierozproszone pozwalają na wyciszenie umysłu, wejrzenie w głąb siebie. Umożliwiają podjęcie pracy z samym sobą i walkę ze swoimi słabościami np. zniecierpliwieniem, lenistwem, frustracją. Dodatkowo joga w stylu mysore zwiększa koncentrację, odpręża, relaksuje, uwalnia od napięć. Wpływa korzystnie na samoocenę i wiarę w siebie. Samodzielna praktyka przenosi uwagę do wewnątrz i rozwija zaufanie do siebie. Podczas indywidualnie wykonywanych ćwiczeń stworzone są warunki do nauki prawidłowego oddychania.

Zobacz film: Dlaczego warto praktykować jogę?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. J. Scott, Joga Ashtanga, Delta, Warszawa 2004.

2. M. Cory, Joga – kompletny przewodnik dla początkujących, Vital, Białystok 2018.

Data aktualizacji: 06.11.2020,
Opublikowano: 08.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej