Co to jest i na czym polega badanie EBUS? Zastosowanie badania EBUS

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Badanie EBUS jest nieocenioną metodą w diagnostyce chorób układu oddechowego. Ta nowoczesna technologia umożliwia analizowanie zmian znajdujących się poza światłem drzewa oskrzelowego. Badanie przeprowadza się głównie w znieczuleniu miejscowym.

Badanie EBUS jest inwazyjną metodą badania układu oddechowego, która wprowadzona została do praktyki medycznej na początku XXI w. Zwyczajowo nazywane bywa ultrasonografią przezoskrzelową. Podczas badania istnieje możliwość biopsji węzłów chłonnych śródpiersia i wnęki płuca, co stanowi podstawę w diagnostyce nowotworów płuca.

Co to jest badanie EBUS?

EBUS to badanie bronchofiberoskopowe z ultrasonografią wewnątrzoskrzelową. Stanowi jedno z najnowocześniejszych metod diagnostycznych chorób dróg oddechowych. Badanie EBUS w opinii mnóstwa specjalistów jest zdecydowanie lepszą metodą od dotychczas stosowanych klasycznych bronchofiberoskopów. Jako jego czołową zaletę lekarze wymieniają możliwość przeprowadzenia oceny struktur znajdujących się poza światłem drzewa oskrzelowego, co do niedawna nie było możliwe.

Wykonywałeś kiedyś bronchoskopię?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Na czym polega badanie EBUS?

Bronchoskopia EBUS wykonywana jest przy użyciu specjalnego bronchofiberoskopu, który wyposażony jest w głowicę ultrasonograficzną o średnicy około 3 mm i zminiaturyzowaną kamerkę. Podczas badania na monitorze od razu uwidacznia się obraz ultrasonograficzny analizowanej struktury. Dodatkowo możliwe jest przeprowadzenie badania dopplerowskiego i/lub badania biopsyjnego, podczas którego pobiera się materiał do analizy mikroskopowej. Umożliwia to specjalnie skonstruowana sonda bronchofiberoskopowa, wyposażona w przystawkę dopplerowską i igłę do biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. W badaniu stosuje się igły 10–40 mm, co pozwala na nakłuwanie zmian oddalonych od oskrzela, w którym znajduje się bronchofiberoskop. Biopsja przeprowadzona jest w czasie rzeczywistym, w związku z czym osoba ją wykonująca może dokładnie obserwować miejsce poboru materiału. Niestety z uwagi na mały rozmiar igły możliwe jest pobranie niewielkiej ilości materiału, co wiąże się z prawdopodobieństwem napotkania trudności w postawieniu pełnego rozpoznania. Doppler z kolei pozwala na szczegółowe rozróżnienie naczyń krwionośnych od chłonnych.

Podczas badania EBUS chory znajduje się w pozycji leżącej na plecach na specjalnym łóżku. Między żuchwą a szczęką wkłada się specjalny ochronny gryzak. Badanego wprowadza się w stan sedacji, która polega na wyciszeniu i uspokojeniu dzięki zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego przy zastosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych. W związku z tym dosyć inwazyjne badanie EBUS staje się znacznie mniej nieuciążliwe dla chorego. W przypadku chorych, u których nie ma możliwości wykonania badania w znieczuleniu miejscowym, stosuje się znieczulenie ogólne. Bronchofiberoskop wprowadza się przez jamę ustną, a jeśli nie jest to możliwe to przez nos.

Jak zbudowany jest układ oddechowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Powikłania po badaniu EBUS

Po badaniu EBUS chory może skarżyć się na ból gardła i chrypkę. Objawy powinny ustąpić w ciągu 24 godzin. W przypadku wykonywania biopsji po zabiegu może wystąpić niewielkie krwioplucie. Sporadycznie dojść może do odmy opłucnowej jako konsekwencji BAC, uszkodzenia strun głosowych, a u osób zmagających się z astmą do patologicznego skurczu oskrzeli.

Przygotowanie do badania EBUS

Przygotowanie do badania EBUS jest takie samo jak w przypadku normalnej bronchoskopii. Chory powinien pamiętać, by w dniu badania nie przyjmować żadnych pokarmów i płynów. Pierwszy posiłek po badaniu można spożyć po upływie co najmniej 2 godziny. Posilanie się od razu po zabiegu grozi zachłyśnięciem. Chorzy noszący protezy lub biżuterię w jamie ustnej powinny je usunąć na czas badania. Konieczne jest wstrzymanie się od palenia papierosów na dobę przed badaniem. Chory może mieć założone wkłucie do żyły obwodowej.

Zastosowanie badania EBUS

Badanie EBUS pozwala na postawienie rozpoznania i określenie stopnia zaawansowania oraz rozległości stanu chorobowego. Ocenia rozległość i głębokość nacieku nowotworowego oraz wielkość, lokalizację i charakter poszczególnych grup węzłów chłonnych śródpiersia. EBUS w badaniu płuc wykorzystywany jest w dużej mierze do diagnozowania guzów przebiegających z powiększeniem wnęk płucnych i węzłów chłonnych śródpiersia. Przy zmianach nowotworowych czułość i swoistość badania wynosi odpowiednio 90,5% i 90,6%. W EBUS dzięki zastosowaniu miniaturowych sond radialnych typu mini-probe możliwa staje się skuteczna diagnostyka zmian obwodowych. EBUS służy do rozpoznawania sarkoidozy, która w nomenklaturze medycznej figuruje jako choroba Besniera-Boecka-Schaumanna. To choroba układu odpornościowego, w której przebiegu dochodzi do powstania ziarniniaków, tj. małych grudek zapalnych, lokalizujących się przeważnie w węzłach chłonnych i płucach.

Bronchofiberoskopia z ultrasografią wewnątrzoskrzelową jest doskonałą alternatywą dla mediastinoskopii czy torakoskopii, które są zabiegami chirurgicznymi obarczonymi większym ryzykiem powstania powikłań. Mediastinoskopia to badanie służące do obrazowania zawartości śródpiersia. U chorego w znieczuleniu ogólnym wykonuje się nacięcie na szyi o rozmiarze 3–5 cm w celu wprowadzenia narzędzia badawczego. Zaś torakoskopia, nazywana wziernikowaniem jamy opłucnej, to badanie przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, które polega na wykonaniu nacięć na boku klatki piersiowej między żebrami i wprowadzeniu przez nie narzędzi badawczych.

Bibliografia:

1. Herth F.J., Krasnik M., Vilmann P., EBUS-TBNA for the diagnosis and staging of lung cancer, “Endoscopy”, 2006, 38, s. 101–105.

2. Soja J., Gross-Sondej I., Ćmiel A., Sładek K., Badanie bronchofiberoskopowe u osób w podeszłym wieku — ocena metod endoskopowych stosowanych w diagnostyce chorób płuc, „Gerontologia Polska”, 2011, 19(2), s. 77–81.

3. Chciałowski A., Rola bronchoskopii we współczesnej pneumonologii, „Medycyna po Dyplomie”, 2010, 1(166), s. 70-79.

4. Rzechonek A., Błasiak P., Kacprzak G., Kołodziej J., Przydatność badań inwazyjnych w chorobach płuc, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2013, 15(2), s. 251–256.

Data aktualizacji: 02.02.2019,
Opublikowano: 01.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej