Co to jest glejak i jakie objawy daje ten nowotwór?

Zobacz:Co to jest glejak mózgu i jakie daje objawy? Źródło: 36,6

Mózg to centrum dowodzenie organizmu. To on decyduje jak odbieramy emocje, jaki mamy charakter i co lubimy. Mózg tak samo, jak każdy inny organ może chorować, również na nowotwór. Jednym z nowotworów mózgu jest glejak.

Ludzki mózg zbudowany jest przede wszystkim z komórek nerwowych. Ich podstawowym zadaniem jest odbieranie i przesyłanie impulsów nerwowych. Aby mogły spełniać swoje zadanie niezbędne są komórki glejowe. To właśnie one chronią i odżywiają komórki nerwowe, one także mogą podlegać procesom nowotworzenia.

Glejak to najczęściej diagnozowany typ nowotworu mózgu. Mimo że nie daje przerzutów odległych, to może naciekać. Co gorsza, w pierwszej fazie rozwoju glejak nie daje żadnych objawów. Pacjenci bardzo często o nowotworze dowiadują się przypadkowo.

Warto zaznaczyć, że charakter dolegliwości zależy od tego, w której części mózgu pojawiła się zmiana. Jeśli glejak rozwinął się w płacie czołowym u chorego mogą się pojawić zaburzenia nastroju, problemy z pamięcią. Pojawienie się glejaka w części czołowej powoduje zaburzenia ruchowe. Przy zmianach zlokalizowanych w części skroniowej pacjenci mają omamy słuchowe. Jeśli glejak rozwinął się w samym centrum mózgu, czyli wzgórzu lub podwzgórzu mogą pojawić się zaburzenia hormonalne oraz znaczne przybieranie na wadze.

W przypadku glejaków bardzo często u pacjentów pojawiają się tzw. objawy nagłe. Należą do nich m.in. atak padaczki, przewlekłe bóle głowy oraz wymioty. Trzeba sobie zdawać sprawę, że glejak może się pojawić praktycznie u każdego, także u dziecka. Dlaczego? W powyższym filmie tłumaczy to prof. Krzysztof Łabzuek.

Glejak - jak można go leczyć? 

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenia jest operacja i całkowite wycięcie guza. Niestety w przypadku zmian w mózgu nie jest to takie proste. Lekarz nie może wyciąć guza wraz z marginesem, bo takie postępowanie pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje, np. paraliż czy uszkodzenie ośrodków odpowiedzialnych za mówienie czy widzenie. 

Na szczęście dzięki postępowi medycyny skuteczne i bezpieczne dla pacjenta wycięcie glejaka jest możliwe. Takie operacje przeprowadzają lekarze z 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Jak wyglądają takie operacje i dlaczego obywają się w całkowitej ciemności? Odpowiedź znajdziecie w poniższym filmie:

Zobacz film: Nowoczesne metody operowania guza mózgu Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.11.2019,
Opublikowano: 15.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej