Co to jest fenyloalanina? Występowanie, działanie i szkodliwość substancji

Fot. AndreyGorulko / Getty Images

Fenyloalanina to substancja, która musi być codziennie dostarczana do organizmu, aby umożliwić mu prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiada m.in. za właściwą pracę układu nerwowego, syntezę wielu hormonów, a także pomaga w minimalizowaniu chronicznego bólu. Dlatego tak ważne jest, aby jej źródła znalazły się w codziennym jadłospisie.

Zarówno niedobór, jak i nadmiar fenyloalaniny powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Niedobór tej substancji jest związany m.in. z: brakiem energii, zaburzeniami pamięci i koncentracji, wypadaniem włosów, impotencją i depresją. Z kolei jej nadmiar najczęściej występuje u chorych na fenyloketonurię i związany jest np. z zaburzeniami cyklu u kobiet, bezsennością, załamaniem emocjonalnym, a także ze zwiększonym niebezpieczeństwem dla rozwijającej się ciąży.

Fenyloalanina – co to jest i kiedy ją stosować?

Fenyloalanina to substancja organiczna, która buduje białko. Jest jednym z 20 aminokwasów kodowanych przez DNA. Znajduje się praktycznie w każdych organizmach – od roślinnych, poprzez zwierzęce i na ludzkich kończąc. Fenyloalanina jest niezbędna w organizmie człowieka, jednak z racji tego, że nie jest produkowana przez niego samodzielnie, to on musi zadbać o to, aby codziennie ją do niego dostarczać. Dlatego też kluczowym jest, aby była regularnie otrzymywana wraz z codziennym pożywieniem. Tylko w taki sposób możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Należy jednak podkreślić, że fenyloalaninę należy przyjmować z umiarem. Jej za duże stężenie może u niektórych powodować zaburzenia, np. u osób z problemami neurologicznymi może zaostrzać objawy depresji.

Gdzie można znaleźć fenyloalaninę?

Fenyloalanina ma swoje źródła w wielu ogólnodostępnych pokarmach. Ta substancja jest powszechna i zawierają ją np. produkty bogate w białko. Można ją znaleźć w serach, twarogu, mleku odtłuszczonym, śledziach, fasoli, orzechach ziemnych, sezamie, pestkach dyni, migdałach, awokado i bananach. Jest dostępna w wielu innych produktach, jednak w powyższych jej zawartość jest najwyższa. Osoby aktywne fizycznie mogą zwiększyć jej poziom, stosując odżywki dla sportowców. Inne źródło fenyloalaniny to aspartam, czyli kwas asparaginowy, który znajduje się na przykład w gumach do żucia.

Fenyloalanina – działanie i znaczenie dla organizmu

Fenyloalanina ma znaczące działanie dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim jest niezbędna do funkcjonowania układu nerwowego. To ona przenika barierę krew-mózg, przez co potrafi zneutralizować objawy stanów chorobowych. Umożliwia skupienie się i zapamiętywanie, pomaga w chronicznych bólach, a także zmniejsza ból po intensywnej aktywności sportowej. Jest również przydatna osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ skutecznie zmniejsza łaknienie. Ponadto fenyloalanina jest również konieczną substancją umożliwiającą produkcję dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Dodatkowo bierze czynny udział w syntezie hormonów tarczycy, hormonów nadnerczy, melaniny oraz białek. Jest również konieczna do utrzymania prawidłowego poziomu libido.

Czy fenyloalanina jest niezdrowa? Szkodliwość substancji

Fenyloalanina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak należy podkreślić, że są osoby, dla których szkodliwość tej substancji jest wysoka. Przede wszystkim mowa tutaj o tych, którzy chorują na PKU, czyli dziedziczną chorobę – fenyloketonurię. U osób chorych stwierdza się brak enzymu, który odpowiada za przyswajanie tej substancji, przez co po wniknięciu do organizmu nie ulega ona przekształceniu w fenyloketony i nie jest wydalana z moczem. Dla tej grupy osób fenyloalanina jest toksyczna i powoduje poważne objawy, m.in. zaburzenia intelektualne u dorosłych. Z tego powodu chorzy na PKU muszą bezwzględnie unikać tej substancji. Dlatego też na przykład produkty zawierające w składzie aspartam (jej zawartość to aż 40%) opatrzone są dopiskiem: „Produkt jest źródłem fenyloalaniny”.

Fenyloalanina – suplementacja

Dostarczenie fenyloalaniny wraz z pożywieniem nie powinno stanowić problemu, gdyż jest ona dostępna w wielu produktach. Jeśli jednak badanie diagnostyczne stwierdza jej niedobór w organizmie, specjalista może zalecić suplementację. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele suplementów diety, które umożliwiają przyjęcie określonej dawki. Warto jednak pamiętać, aby zażywać je zawsze po posiłku i najlepiej w obecności witaminy C. Suplementacja fenyloalaniną jest również częsta w przypadku osób borykających się z nadwagą i otyłością. Ponieważ jest ona odpowiedzialna za zmniejszenie łaknienia, często stanowi składnik preparatów na odchudzanie. Innymi środkami, w których składzie występuje, są na przykład suplementy diety zwiększające libido. Dzięki niej popęd seksualny skutecznie wzrasta.

Zobacz film: Czy dieta dostosowana do klimatu, to klucz do zdrowia i zgrabnej sylwetki? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 03.06.2018,
Opublikowano: 04.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Czy dieta roślinna może zmniejszyć ryzyko chorób serca?

Diety opierające się głównie lub wyłącznie na produktach roślinnych budzą coraz większe zainteresowanie. Ich zwolennicy często kierują się troską o środowisko naturalne lub prawa zwierząt. Jednak jak taki sposób żywienia wpływa na zdrowie? Czy eliminacja mięsa i innych produktów odzwierzęcych może ochronić przed chorobami serca? Wyjaśniamy. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej