Co to jest femidom? Cena, działanie i zakładanie kobiecej prezerwatywy

Fot: brazzo / gettyimages.com

Femidom to inna nazwa kobiecej prezerwatywy. Oprócz zbliżonej długości nie przypomina wyglądem swojego męskiego odpowiednika. Została wynaleziona w 1991 roku przez duńskiego lekarza Lasse Hessela. Prezerwatywy damskie wykonywane są z lateksu, nitrylu bądź poliuretanu. Femidom jest praktycznie niedostępny w Polsce.

Prezerwatywa jest mechaniczną formą antykoncepcji. Część społeczeństwa nie jest świadoma istnienia kondomów dla kobiet, które znane są także jako femidom. Założenie żeńskiej prezerwatywy nie należy do prostych czynności. Wyróżnia się dwie generacje kobiecych kondomów w zależności od wykorzystywanych w ich produkcji materiałów – FC1, która produkowana jest od 1991 roku z poliuretanu, oraz FC2 – od 2005 roku z syntetycznych nitryli i od 2009 roku z naturalnego lateksu.

Co to jest femidom?

Prezerwatywa jest jednym z najczęściej stosowanych mechanicznych środków antykoncepcyjnych przez mężczyzn, której działanie polega na blokowaniu wniknięcia spermy do pochwy. Istnieją jednak także żeńskie prezerwatywy, których alternatywna nazwa to femidom. W Polsce są one mało popularne. Zostały wynalezione w 1991 roku przez duńskiego lekarza Lasse Hessela. Stosowanie kobiecych prezerwatyw zostało zatwierdzone przez Agencję Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration), Światową Organizację Zdrowia i agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych. Nie powoduje żadnych efektów ubocznych i nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do jej użytkowania.

Jakie są rodzaje antykoncepcji? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie są rodzaje antykoncepcji? Źródło: Klinika urody.

Tak samo jak prezerwatywa dla mężczyzn femidom stosowany jest w celu zapobiegania ciąży i chorobom przenoszonym drogą płciową, takim jak zakażenie wirusem HIV, kiła czy rzeżączka. Kobiece prezerwatywy nie krępują i nie uciskają narządów płciowych. Niestety mogą osłabić siłę doznań i stanowić źródło specyficznych odgłosów, co zmniejsza komfort samego stosunku.

Z czego wykonany jest femidom?

Początkowo kobiece kondomy wykonywane były przede wszystkim z poliuretanu (elastycznego tworzywa sztucznego). Stanowiły one tzw. pierwszą generację kobiecych kondomów, czyli FC1 (ang. female condom 1). Od 2005 roku rozpoczęła się tzw. druga generacja żeńskiej prezerwatywy, czyli FC2, która miała na celu wyeliminowanie dotychczas występującego przy użyciu femidomu rozpraszającego szelestu i zmniejszenie kosztów produkcji. Wówczas do ich wytwarzania zaczęto stosować syntetyczne nitryle, a od 2009 roku naturalny lateks. Bez względu na materiał wszystkie kobiece prezerwatywy pokryte są środkiem nawilżającym. To właśnie jego obecność sprawia, że femidom może być stosowany nawet przez kobiety po porodzie lub zmagające się z problemem suchości pochwy. Prezerwatywa damska jest dobrą alternatywą dla kobiet, które z różnych przyczyn nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej.

Jak wygląda femidom?

Żeńskie prezerwatywy składają się z dwóch pierścieni – jeden znajduje się na końcu i ułatwia włożenie prezerwatywy do pochwy, a drugi umieszczony jest na początku, zakrywa część sromu i chroni przed jej wysunięciem. Prezerwatywa damska przypomina kształtem dość obszerną rurkę o długości około 17 cm, która zamknięta jest na jednym końcu. Pierścień wejściowy ma średnicę 7 cm, a drugi około 6 cm. Żeńska prezerwatywa jest jednorazowego użytku, dostępna w jednym rozmiarze, bez recepty.

Czy antykoncepcja to temat tabu? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Antykoncepcja - temat tabu? Źródło: Stylowy Magazyn.

W ostatnim czasie pojawił się też femidom bez wewnętrznego pierścienia, a jego rolę przejęła substancja w formie niewielkiego tamponu, która po wprowadzeniu do pochwy zamienia się w pianę przytrzymującą prezerwatywę.

Jak zakłada się femidom?

Zakładanie femidomu może przysporzyć wiele problemów, dlatego warto je wcześniej przećwiczyć. Prezerwatywę aplikuje się przed stosunkiem (nawet do 8 godzin przed współżyciem), przy czym nie trzeba jej ściągać od razu po nim, gdyż luźno wyściela pochwę.

Zakładanie kobiecej prezerwatywy należy przeprowadzić w sposób bardzo dokładny. Najwygodniejszą do tego pozycją jest stanie z jedną stopą opartą na podwyższeniu lub leżenie z lekko ugiętymi nogami w kolanach i rozluźnioną miednicą. Wewnętrzny pierścień (na zamkniętym końcu prezerwatywy) wprowadza się do pochwy po wcześniejszym złapaniu palcami i delikatnym ściśnięciu. Należy umieścić palec wewnątrz prezerwatywy i wepchnąć pierścień najdalej jak to możliwe. Prezerwatywa nie powinna być skręcona. Ważne jest, aby wewnętrzny pierścień objął szyjkę macicy, a ten pozostający na zewnątrz wspierał się o wargi sromowe podczas zbliżenia. Podczas wprowadzania członka do pochwy należy przytrzymać zewnętrzny pierścień, aby zapobiec zsunięciu prezerwatywy. Po stosunku należy ścisnąć zewnętrzny pierścień i wyjąć ostrożnie prezerwatywę, aby jej zawartość nie wylała się do dróg rodnych kobiety.

Ile kosztuje femidom i jaka jest jego skuteczność?

Cena femidomu wynosi około 10 zł za sztukę, przy czym produkt ten jest bardzo trudno dostępny w Polsce. Nabyć go można tylko w niektórych aptekach lub dzięki sprzedaży internetowej. Wówczas do stosunkowo niewielkiej ceny femidomu dolicza się jeszcze koszt dostawy.

Skuteczność kobiecej prezerwatywy, podobnie jak innych metod antykoncepcyjnych, określa się dzięki wskaźnikowi Pearla. Dla femidomu wynosi on od 3 do 21, a tak duże różnice podyktowane są prawidłowością założenia kondomu. Stosowany we właściwy sposób jest skuteczny w 97%, zaś błędnie umieszczony działa w około 79%. Należy pamiętać, że niewskazane jest jednoczesne stosowanie prezerwatywy męskiej i żeńskiej, gdyż może to spowodować ich pęknięcie lub zsunięcie.

Bibliografia:

1. Zdrojewicz Z., Świerczyńska E., Prezerwatywy — historia i teraźniejszość, „Seksuologia Polska”, 2009, 7(1), s. 28–34.

2. Grupa Ekspertów Seksualnych „Ponton”, Jak dojrzewać i nie zwariować poradnik dla młodzieży, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Warszawa, 2012.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o antykoncepcji długoterminowej

Zobacz film: Antykoncepcja - preparaty długoterminowe. Wady i zalety. Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 28.08.2018,
Opublikowano: 28.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

MałaMi 31.08.2018r.

Jakoś sobie tego nie wyobrażam, jak czegoś takiego używać? Ok, rozumiem zamysł, że zapobiega niechcianej ciąży, jednocześnie chroni przed jakąś groźną chorobą, ale moim zdaniem to strasznie nie praktycznie. Zdecydowanie bardziej wolę tabletki albo plastry.

Baśka35 29.08.2018r.

pierwsze słyszę! działa to to? kurka, chyba już bardziej ufam normalnym prezerwatywom! Myślę, że lepiej pigułki - przynajmniej kobieta ma gwarancje, że nie zajdzie.

Jaga79 28.08.2018r.

Prezerwatywa dla kobiet?! Coś takiego naprawdę istnieje? Myślałam, że condomy są tylko dla facetów, a kobiecie zostaje pigułka albo plaster. Szkoda, że u nas takich rzeczy w ogóle się nie spotyka.

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej