Co to jest „elektrosmog”? Czy smog elektromagnetyczny jest szkodliwy dla zdrowia? Ochrona przed „elektrosmogiem”

Fot. Hero Images / Getty Images

„Elektrosmog” określa się też mianem smogu elektromagnetycznego. To potoczne acz kontrowersyjne określenie dla zjawiska wszechobecnego w środowisku promieniowania elektromagnetycznego, którego szkodliwość na organizm ludzki owiana jest licznymi mitami. Za granicą pojęcie „elektrosmog” praktycznie nie występuje.

„Elektrosmog” to stosunkowo nowe zjawisko, na temat którego mówi się coraz częściej wraz z postępującym rozwojem technologicznym, sprzyjającym szerzeniu się pola elektromagnetycznego. „Elektrosmog” budzi wiele kontrowersji i powstało na jego temat mnóstwo rozmaitych poglądów. Najwięcej sprzeczności związanych jest z kwestią jego wpływu na ludzkie zdrowie. Badacze donoszą jednogłośnie, że promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie dopuszczalnych limitów nie wpływa negatywnie na zdrowie.

Co to jest elektrosmog?

Postępujący rozwój technologiczny sprawia, że trudno jest znaleźć miejsce na świecie pozbawione działania fal elektromagnetycznych. Międzynarodowe Biuro Rejestracji Częstotliwości Radiowych (ang. International Frequency Registration Board, IFRB) donosi, że każdego roku zwiększa się liczba źródeł pól elektromagnetycznych. Doskonały przykład stanowi codzienne ludzkie życie, gdzie na każdym kroku korzysta się z urządzeń elektrycznych i elektronicznych, z których płynie wiele korzyści. W związku z tym stosunkowo niedawno pojawiło się pojęcie „elektrosmogu”. „Elektrosmog” to określenie dla rosnącej emisji sztucznego promieniowania elektromagnetycznego do środowiska. Alternatywnie zjawisko to nazywa się mianem smogu elektromagnetycznego. Pojęciem „elektrosmogu” posługują się często tzw. pseudoekolodzy i osoby sceptycznie nastawione do wpływu urządzeń elektrycznych i elektronicznych na nasze zdrowie. Osoby te głoszą argumenty świadczące o szkodliwości niskiego pola elektromagnetycznego, które zdaniem naukowców nie są potwierdzone, a wręcz zakrawają o formę teorii spiskowych.

Czy „elektrosmog” jest szkodliwy dla człowieka?

Dostępne na chwilę obecną informacje naukowe jednoznacznie stwierdzają, że promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie dopuszczalnych limitów nie wykazuje szkodliwego działania na ludzki organizm. Mimo iż na co dzień korzysta się z wielu urządzeń emitujących promieniowanie związane z napięciem czy przepływem prądu (m.in. telewizor, komputer, telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa, odkurzacz, mikser), to nie rzutują one niekorzystnie na nasze zdrowie. Producenci urządzeń elektrycznych spełniać muszą restrykcyjne normy, które gwarantują całkowite bezpieczeństwo ich użytkowania. Nawet przebywanie w okolicy występowania masztów i nadajników GSM, trakcji wysokiego napięcia, aparatów CB-radio czy stacji radarowych nie będzie powodowało żadnych zaburzeń w stanie zdrowia. Mogą być one jedynie źródłem pewnego dyskomfortu ze względu na wydzielane bodźce słuchowe, a te mogą wpływać na samopoczucie, powodować ból i zawroty głowy, rozkojarzenie, bezsenność. Wyżej wymienione źródła promieniowania elektromagnetycznego umieszczane są na wysokości i w odległości, które sprawiają, że emisja promieniowania nie przewyższa obowiązujących w Polsce norm, które są jednymi z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Dodatkowo podlegają ciągłemu nadzorowi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Badacze negują także istnienie zjawiska elektrowrażliwości, czyli odczuwania symptomów chorobowych w otoczeniu urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne. Specjaliści wskazują, że mogą one mieć podłoże psychosomatyczne.

Jednym z popularyzatorów wiedzy na temat działania i wpływu na zdrowie promieniowania elektromagnetycznego jest Andrzej Krawczyk – prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu, który od niemal 40 lat zajmuje się tymi zagadnieniami. Dodatkowo wieloletnie badania zagranicznych specjalistów skazują na brak związku między polem elektromagnetycznym a jakimikolwiek chorobami. Z inicjatywy Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji powstała strona internetowa Bądź w zasięgu! na której zawarte są treści edukacyjne z zakresu problematyki pola elektromagnetycznego. Mimo licznych doniesień naukowych, w społeczeństwie nadal panuje obawa, a wręcz przekonanie o szkodliwości pola elektromagnetycznego i konieczności podejmowania działań chroniących przed „elektrosmogiem”.

Czy konieczne jest ograniczanie natężenia „elektrosmogu” w najbliższym otoczeniu?

Obowiązujące w Polsce normy dotyczące emisji promieniowania elektromagnetycznego zapewniają całkowite bezpieczeństwo dla ludzi. Mimo to oferowane są pewne formy ochrony przed tzw. elektrosmogiem w najbliższym otoczeniu. Podczas wyposażania domu w sprzęty elektryczne należy wybierać tylko te posiadające certyfikaty bezpieczeństwa CE, co oznacza, że produkt jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej, oraz znak TCO, którym opatrzone są sprzęty pozytywnie ocenione pod względem ergonomii, energooszczędności i ekologii. Nadzorem i kontrolą przestrzegania norm dla sprzętu elektrycznego do użytku indywidualnego w Polsce zajmuje się Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czyli UOKiK i Inspekcja Handlowa.

Jak eliminować elektrosmog?

Niska wiedza społeczna na temat elektromagnetyzmu stała się okazją do zarobku dla przedstawicieli różnych firm, którzy podjęli się produkcji urządzeń i rozwiązań do eliminacji „elektrosmogu”. Jedną z ofert jest folia ochrona, którą powinno się umieszczać na urządzeniach emitujących pole elektromagnetyczne. Dostępne są też przezroczyste folie okienne – tzw. anty-elektrosmog, które montuje się na szyby wewnątrz pomieszczeń. Kolejnym produktem są maty do spania umieszczane pod materacem, które producenci określają mianem swoistych ekranów pola elektrycznego. W ostatnich latach w sprzedaży pojawiły się także materiały budowlane, takie jak farby, dachówki, okna, drzwi, rolety czy tynki, których zadaniem jest blokowanie działania promieni elektromagnetycznych.

Przekonajcie się także, jakie choroby powoduje oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Niestety smog widać gołym okiem:

Zobacz film: Jakie choroby wywołuje zanieczyszczone powietrze? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. 1. Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu, Wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka. Płaszczyzny dialogu, Warszawa, Instytut Naukowo-Badawczy ZTUREK, 2009.

2. Grotenhermen F., Dealing rationally with electrosmog, „Pflege Aktuell”, 1997, 51(4), s. 234-238.

3. Balmori A., Electrosmog and species conservation, “Science of the Total Environment”, 2014, 496, s. 314-316.

4. Strona internetowa Bądź w zasięgu!

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 18.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej