Co to jest elastyna? Kolagen i elastyna – podstawowe budulce tkanek

Fot: andresr / gettyimages.com

Elastyna – białko występujące w tkance łącznej – to główny składnik więzadeł, ścięgien oraz większych naczyń krwionośnych. Występuje też w tkance opłucnej. Kolagen z elastyną odpowiadają za elastyczność skóry. Wybitnie sprężyste włókna elastynowe sprawiają, że skóra jest napięta i jędrna.

Kolagen i elastyna to dwa podstawowe białka strukturalne budujące skórę. Elastyna jest białkiem hydrofobowym, co oznacza zdolność cząsteczek chemicznych do odpychania cząsteczek wody. Budowa elastyny opiera się na ok. 750 resztach aminokwasowych, wśród których przeważają glicyna (ponad 30%), alanina (ponad 20%), walina (ok. 15%) oraz prolina (ponad 10%). Elastyna z tych 4 aminokwasów zbudowana jest w przeszło 75–80%. Nie rozpuszcza się w wodzie.

Kolagen i elastyna – budulec skóry

Kolagen, obok elastyny, stanowi główne białko tkanki łącznej i podstawowy składnik ścięgien. Oba białka są jak guma; odznaczają się bardzo wysoką odpornością na rozciąganie. Mają wyjątkowe właściwości fizyczne gwarantujące skórze właściwej jędrność i elastyczność. Zabezpieczają ją również przed szkodliwym wpływem czynników mechanicznych. Do tej pory odkryto i sklasyfikowano w sumie niespełna 30 typów kolagenu, co odróżnia go od elastyny, która występuje w jednym typie genetycznym. Dlatego budowa molekularna elastyny jest znacznie prostsza niż budowa kolagenu.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Cząsteczki elastyny są wydzielane przez fibroblasty, występujące u zwierząt komórki wywodzące się z mezodermy, będące jednocześnie najliczniejszymi komórkami tkanki łącznej właściwej. Włókna elastynowe pracują podobnie jak sprężyna – rozciągają się i kurczą, wracając do swojej pierwotnej postaci. Dzięki ścisłemu połączeniu kolagenu z elastyną możliwa jest ich wzajemna kontrola – sprężystość elastyny stanowi ochronę dla włókien kolagenowych, natomiast dzięki wytrzymałości kolagenu elastyna nie może się zanadto rozciągnąć.

Elastyna w kosmetyce

Elastyna stanowi rusztowanie skóry. Struktura elastyny i kolagenu sprawia, że białka te są niezwykle odporne na rozciąganie, nacisk oraz uszkodzenia mechaniczne. Jednak proces produkcji elastyny zatrzymuje się już ok. 25. roku życia. U osób po pięćdziesiątce włókna elastynowe zaczynają zanikać. Wskutek tego skóra traci jędrność i sprężystość – staje się obwisła, wysuszona i mało elastyczna. Producenci kosmetyków chętnie wykorzystują więc właściwości elastyny, zwłaszcza że jej sprężystość jest ok. trzystukrotnie większa od sprężystości kolagenu.

O elastynie mówi się, że to „naturalny eliksir młodości”. Jej właściwości są chętnie wykorzystywane przez producentów kosmetyków do pielęgnacji ciała, a zwłaszcza przeznaczonych do cery dojrzałej, których celem jest zahamowanie procesu starzenia skóry, jej wygładzenie oraz ujędrnienie, a także spłycenie zmarszczek. Co prawda, proces starzenia skóry jest naturalny i nieunikniony – nie można go zatrzymać – jednak dodatek elastyny do kosmetyku może ten proces opóźnić i korzystnie wpłynąć na stan skóry, a zwłaszcza poprawić jej napięcie, odżywić ją i nawilżyć.

W kosmetyce szczególnie chętnie wykorzystywany jest kolagen z elastyną. Kolagen z elastyną na twarz można dostać przede wszystkim w formie płynnej, a także w postaci kremów. Elastyna w kosmetyce może być również stosowana w celu likwidacji cellulitu, rozjaśnienia rozstępów czy ujędrnienia biustu.

Zobacz film: Jak z wraz z wiekiem zmienia się nasza skóra? Źródło: 36,6.

Kolagen i elastyna – jak stosować?

Płynna elastyna (oraz kolagen z elastyną w płynie) może stanowić dodatek do stosowanego na co dzień kremu, mleczka bądź balsamu. Można ją również mieszać z odżywczymi olejkami. Po rozcieńczeniu z wodą – zgodnie z zaleceniami producenta – elastynę podaje się bezpośrednio na skórę, np. przed nałożeniem balsamu.

Krem z kolagenem i elastyną polecany jest osobom, które zaobserwowały u siebie pierwsze zmarszczki, przebarwienia, utratę jędrnością bądź spadek nawilżenia skóry. Takie kremy dostępne są w wersji na dzień i na noc. Zapewniają solidną regenerację skóry. Bardzo często wzbogacone są dobroczynnymi dla skóry witaminami. Stosowanie elastyny, a zwłaszcza kolagenu z elastyną powoduje:

  • spłycenie istniejących zmarszczek,
  • głębokie nawilżenie skóry,
  • zwiększenie elastyczności,
  • zabezpieczenie skóry przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych,
  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • zlikwidowanie przebarwień,
  • spłycenie blizn,
  • zmiękczenie skóry,
  • zniwelowanie cellulitu,
  • ujędrnienie i uniesienie biustu.

Elastyna w tabletkach

Na uwagę zasługuje również elastyna dostępna w tabletkach (albo kolagen i elastyna w tabletkach – oba białka bardzo często występują w jednym preparacie). Są to tzw. nutrikosmetyki, czyli suplementy diety poprawiające urodę. Obecna w nich elastyna oraz kolagen są np. pochodzenia morskiego.

Regularne stosowanie elastyny i kolagenu w tabletkach regeneruje skórę od wewnątrz. Podana w ten sposób elastyna z kolagenem pomaga odbudować tkankę łączną, która odzyskuje sprężystość, jędrność i właściwe napięcie. Uzupełnieniem składu takich preparatów są witaminy oraz ekstrakty roślinne.

Zobacz film: Jakie nawyki szkodzą naszej skórze? Źródło: Stylowy Magazyn.

Bibliografia:

1. http://www.jhsm.san.edu.pl/issues/JHSM_6_5.pdf.

Data aktualizacji: 22.05.2018,
Opublikowano: 22.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej