Co to jest biała wydzielina z pochwy? O czym świadczy?

Fot: Voyagerix / stock.adobe.com

Biała wydzielina z pochwy może być prawidłowa, ale może być też niepożądanym objawem. Zależy to od czynników, które wpływają na jej kolor, zapach i konsystencję. Na ogół każda wydzielina świadczy o naturalnym funkcjonowania układu rozrodczego, nawet jeżeli wydaje się inna.

Wydzielina z pochwy służy ważnej funkcji oczyszczającej w żeńskim układzie rozrodczym. Płyn wytwarzany przez gruczoły wewnątrz pochwy i szyjki macicy usuwa martwe komórki i bakterie. To utrzymuje czystość pochwy i pomaga zapobiec jej infekcjom. Jeśli jednak kolor, zapach lub konsystencja wydają się znacząco nietypowe, szczególnie jeśli towarzyszy im ból lub pieczenie pochwy, może świadczyć to o zakażeniu lub innym stanie chorobowym.

Biała wydzielina z pochwy – co przyczynia się do zmiany koloru wydzieliny?

Wydzielina z pochwy jest otrzymywana poprzez śluz z szyjki macicy. Pomaga utrzymać wilgotność pochwy i chroni ją przed infekcją. Normalna jest koloru jasnego lub białego, bezzapachowa, obfita i lepka podczas trwania cyklu menstruacyjnego, a jaśniejsza i śliska w czasie owulacji. Większość kobiet wydziela jej więcej podczas ciąży, a mniej po menopauzie.

Wszelkie zmiany równowagi bakteryjnej, jak i hormonalnej w pochwie mogą wpływać na zapach, kolor i strukturę wydzieliny. Oto kilka przyczyn, które mogą zaburzać tę równowagę:

  • stosowanie antybiotyku lub sterydów,
  • bakteryjne zapalenie pochwy – częściej występuje u kobiet w ciąży lub kobiet, które mają wielu partnerów seksualnych,
  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych,
  • rak szyjki macicy,
  • chlamydia lub rzeżączka (zakażenia przenoszone drogą płciową),
  • cukrzyca,
  • zapalenie pochwy, podrażnienie w okolicy pochwy,
  • zakażenia drożdżycą,
  • ciąża,
  • środki chemiczne stosowane w niektórych preparatach do higieny intymnej.

Biała wydzielina z pochwy – co oznacza?

Biała wydzielina z pochwy jest głównym objawem dwóch stanów chorobowych pochwy – zakażenia drożdżakowego i bakteryjnego zapalenia pochwy. 

Ta pierwsza dolegliwość powoduje białą, serowatą i obfitą bezzapachową wydzielinę, a dodatkowo przyczynia się do obrzęku, świądu i bólu podczas stosunku płciowego. Inne objawy to pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienie okolicy pochwy.

Jak rozpoznać i jak leczyć infekcję grzybiczą pochwy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Grzybicze zapalenie pochwy: objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Zobacz także: Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy – co może oznaczać barwa upławów? Czy należy się niepokoić?

Około 75% kobiet przechodzi co najmniej jedno zakażenie drożdżakowe w ciągu całego życia. Narażone są na nie kobiety w każdym wieku. Najprawdopodobniej występuje tuż przed menstruacją lub tuż po niej. 

Małe ilości grzybów drożdżowych często znajdują się w zdrowej pochwie, ale jeśli za dużo ich rośnie, może to spowodować zakażenie drożdżakowe, na które bardziej narażone są kobiety stosujące antybiotyki, w ciąży, mające cukrzycę lub bardzo aktywne fizycznie (często pocące się). U niektórych kobiet często dochodzi do infekcji drożdżakowych bez wyraźnej przyczyny. Zakażenie może być bardzo nieprzyjemne, więc powinno się je jak najszybciej zdiagnozować. Leczone jest doustnie lub dopochwowo.

Bakteryjne zapalenie pochwy powoduje białą, szarą lub żółtą wydzielinę o charakterystycznym rybim zapachu, wyczuwalnym najsilniej po stosunku płciowym lub po umyciu się. Jest też przyczyną niewielkiego zaczerwienienia i obrzęku pochwy lub sromu. Zwykle spowodowane jest przez bakterie Gardnerella vaginalis. Bakteryjne zapalenie pochwy leczone jest zazwyczaj doustnym antybiotykiem.

Zobacz także: Drożdżyca pochwy - przyczyny, objawy oraz leczenie

Niektóre infekcje pochwowe mogą być przenoszone na dłoniach, podczas stosunku oralnego, pochwowego lub analnego, jeżeli doszło też do stosunku pochwowego przy użyciu tej samej prezerwatywy lub bez prezerwatywy. Tego typu przenoszenie zakażenia nie ogranicza się tylko do stosunków heteroseksualnych. Do infekcji pochwy może dojść również bez zbliżenia seksualnego. 

Ponadto należy pamiętać, że zawsze zdarzają się dni, kiedy zapach lub wydzielina pochwowa wydają się „inne”, a jednak nie oznacza to niczego złego. Pochwa oczyszcza się w kilkudniowych cyklach. Czasami występuje tylko chwilowy brak równowagi w pochwie, dlatego należy zwracać uwagę na zmiany zapachu, koloru i struktury, które pojawiają się i utrzymują dłużej niż kilka dni lub powodują fizyczny dyskomfort. Jeśli kobieta zauważy zmienioną wydzielinę powinna zgłosić się do ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Biała wydzielina z pochwy – jak uniknąć infekcji pochwy lub przerwać nawroty zakażeń?

Zapobieganie białej wydzielinie z pochwy należy zacząć od zmiany nawyków. Oto kilka zasad, które warto zastosować, żeby uchronić się przed infekcjami:

  • Po skorzystaniu z toalety zawsze trzeba wycierać się od przodu do tyłu. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się bakterii z obszaru odbytu do pochwy. Należy myć ręce przed stosunkiem i po nim.
  • Warto podmywać się codziennie delikatnym, bezzapachowym płynem z dodatkiem kwasu mlekowego i utrzymywać okolice pochwy suche.
  • Powinno się nosić majtki bawełniane w ciągu dnia. Materiał ten pozwala, aby obszar narządów płciowych "oddychał". Nie należy nosić bielizny w nocy.
  • Należy unikać perfumowanych płynów do higieny intymnej i papierów toaletowych oraz tamponów.

Jak zbudowany jest kobiecy układ rozrodczy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 11.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej