Co to jest benzen (C6H6)? Normy w powietrzu, zastosowanie i objawy zatrucia

Fot: zinkevych / fotolia.com

Benzen (C6H6) to jedna z najgroźniejszych substancji przemysłowych. Ten rozpuszczalnik negatywnie wpływa na stan zdrowia i może nawet prowadzić do śmierci. Najczęściej benzen dostaje się do organizmu poprzez wdychanie oparów lub przez skórę. Jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, dzieci, starszych i osób chorych.

Do zatrucia benzenem dochodzi najczęściej u osób pracujących w przemyśle: chemicznym, gumowym, farmaceutycznym, tworzyw sztucznych, lakierniczym itp. Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Polsce narażonych jest na nie ok. 8 tys. pracowników, dlatego też zatrucie nie jest częste. Warto zaznaczyć, że najwyższe dopuszczalne stężenie benzenu w powietrzu środowiska pracy wynosi 10 mg/m3, a wartość NDSCh – 40 mg/m3.

Benzen (C6H6) – co to jest?

Benzen, zapisywany jako wzór sumaryczny C6H6, to związek organiczny otrzymywany podczas przeróbki węgla kamiennego i ropy naftowej. Jest toksyczny i rakotwórczy, dlatego też stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Ponadto wykazuje działanie narkotyczne. Został odkryty w 1825 r. przez Michaela Faradaya, który wyodrębnił go z gazu świetlnego z londyńskiej lampy gazowej. Z kolei w 1845 r. Charles Mansfield wyodrębnił po raz pierwszy ten związek organiczny ze smoły węglowej. Benzen (benzol) nosi swoją nazwę dopiero od 1843 r. – nadał mu ją Justus von Liebig. Produkowano go od 1849 r. na skalę przemysłową. Od 1849 r. służy jako surowiec do produkcji detergentów, barwników, tworzyw sztucznych i medykamentów. Stanowi również składnik benzyny silnikowej.

Właściwości i zastosowanie benzenu

Benzen (C6H6) to bezbarwna substancja, która ma ostry zapach. Ponadto ten związek słabo rozpuszcza się w wodzie, za to lepiej w rozpuszczalnikach organicznych, takich jak: naftalen, wosk bądź tłuszcze. Benzen po podpaleniu ma kopcący płomień. Ciepło jego spalania wynosi 9470 kcal/kg. Substancja ta jest trwała chemicznie. Z kolei łatwo ulega m.in. reakcjom: acylowania, alkilowania oraz katalizowania kwasami Lewisa. Warto podkreślić, że jest to substancja toksyczna.

Zastosowanie benzenu wynika głównie z potrzeb przemysłu. Najczęściej stosuje się go jako składnik: lakierów, pestycydów, włókien syntetycznych, barwników, a także do otrzymywania – acetonu, aniliny, fenolu i bezwodnika maleinowego. Obecnie, ze względu na jego wysoką szkodliwość, zastępuje się go innymi, mniej toksycznymi rozpuszczalnikami.

Norma benzenu w powietrzu

Benzen powszechnie stosowany jest w przemyśle, jednak, jako że jest dostępny także w benzynie, spalinach, dymie tytoniowym, wodzie pitnej i produktach spożywczych, stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. 

Benzen w powietrzu to główne zagrożenie – wchłania się drogą oddechową. Innym sposobem jest absorbcja substancji przez skórę (forma ciekła). Aby nie doszło do zatrucia, jej dopuszczalny poziom wynosi 5 µg/m3. Jeśli stężenie wpisane w skalę jakości powietrza jest wyższe niż norma benzenu w powietrzu, to zaleca się albo skrócenie czasu przebywania na powietrzu (szczególnie przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze, a także z chorobami alergicznymi skóry, oczu i układu krążenia), albo zaleca się całkowite unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu. 

Jeśli poziom benzenu był wysoki, a osoba mimo tego przebywała na zewnątrz, w przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą.

Polecamy: Mapa smogu - jak sprawdzić, czy jesteśmy zagrożeni?

Zatrucie benzenem – kiedy występuje i jakie są objawy zatrucia?

Benzen jest toksyczny, dlatego stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Jego niskie stężenie powoduje uszkodzenie szpiku kostnego i negatywnie wpływa na procesy krwiotwórcze w organizmie. Wyższe stężenie wpływa narkotycznie na organizm. 

Jeśli stwierdza się ostre zatrucie benzenem, to mogą pojawić się też objawy takie jak: ból i zawroty głowy, znużenie, duszności, wymioty, drgawki, a nawet utrata przytomności. Osoba z zatruciem nie reaguje na światło, a temperatura jej ciała spada. Jeśli stężenie benzenu było bardzo wysokie, może nastąpić nawet utrata świadomości i śmierć. Do zgonu dochodzi w przeciągu kilku minut po arytmii i zaburzeniach oddychania. Warto podkreślić, że może występować także przewlekłe zatrucie benzenem. Przy jego lekkiej formie zostają uszkodzone wątroba i nerki, powstają zaburzenia metaboliczne (brak apetytu, problemy w trawieniu), a także pojawia się ogólne zmęczenie. Podczas przewlekłej odmiany pojawiają się m.in. krwawe wybroczyny i silne krwotoki z nosa. 

Jeśli do zatrucia doszło w skutek dostania się benzenu przez skórę, to w krótkim czasie powstają na niej zmiany skórne, pojawia się świąd, przesuszenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Zobacz film: Jakie choroby wywołuje zanieczyszczone powietrze? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 01.04.2018,
Opublikowano: 03.04.2018 r.

Komentarze (8)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

bodek 24.09.2019r.

szeroko otwarta kieszen i kasa a czarny motloch niech zdycha

Antynowosielski Antoś 01.09.2019r.

Kędzierzyn - Koźle.
Naftalen, benzen, benzol.!!!!!!!!!
Władze o nas nie dbają bo podatki trucicieli są gigantyczne.

ja z KK 30.08.2019r.

Kędzierzyn-Koźle zatem jest gigantyczną komorą gazową dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców - stężenia benzenu w powietrzu są regularnie na poziomie kilkuset procent dopuszczalnej normy a ostatnio wynosiło nawet 1800% (!). Władze miasta zamiatają sprawę pod dywan, GIOŚ nie dowierza podejrzewając awarię urządzeń pomiarowych...

Roxie 04.12.2018r.

nasze zdrowie jest wazne bo to uplywa na zycie

Roxie 04.12.2018r.

ale czemu swiat zamiast ulatwiac nam zycie complikuje ? bo ludze nie mysla !

Roxie 04.12.2018r.

co jest przyczna benzenu ? Tak naprawde to tylko prowadzi smierc

Maly 30.09.2018r.

Maly

Nick 17.08.2018r.

a w Kędzierzynie nawet do 300 µg/m3 dochodzi, dziś rano tylko ponad 20...

Zobacz wszystkie 8 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej