Co to jest ablacja i jak pomaga leczyć migotanie przedsionków?

Fot: Viaframe / gettyimages.com

Migotanie przedsionków to jeden z rodzajów arytmii. Szacuje się, że schorzenie dotyczy ponad 600 tysięcy osób w Polsce. W leczeniu choroby wykorzystuje się m.in. ablację. Na czym ona polega?

Ablacja to zabieg, który wykorzystuje prądu o częstotliwości radiowej (ablacja RF- radio frequency). W czasie zabiegu lekarz wprowadza do serca - przez żyłę lub tętnicę udową - specjalną elektrodę. Urządzenie trafia do miejsca, w którym wystąpiła nieprawidłowość, a jej końcu jest "podgrzewana" do temperatury około 60°C. Dzięki temu lekarz może wypalić miejsca, w który występuje arytmia. Jeszcze niedawno skuteczność tej metody leczenia wynosiła zaledwie 50 proc. Na szczęście technikę udało się na tyle usprawnić, że aż 80 proc. zabiegów kończy się sukces.

Wzrost skuteczności metody był możliwy dzięki badaniom prowadzonym w Klinice Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie pod kierunkiem prof. Piotra Kułakowskiego, kierownika Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej, eksperta Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Nie ma jednej ablacji

Zdaniem lekarzy ablacja to zabieg, który mógłby pomóc nawet 300 tysiącom osób z migotaniem przedsionków. Zabieg można przeprowadzić na dwa sposoby tj. przygrzewać lub mrozić (krioablacja) tkanki odpowiedzialne za nieprawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych. Obie metody są tak samo skuteczne.

Zdaniem prof. Piotra Kułakowskiego interesująca się wydaje się szybkość z jaką lekarze uczą się metody. Obserwacje pokazały, że krioablacja i ablacja prądem o częstotliwości radiowej (radiofrequency, RF) są podobnie skuteczne, ale opanowanie metody krioablacji przychodzi operatorom znacznie szybciej.

Jak rozpoznać arytmię?

Zaburzenia rytmu serca bardzo często nie dają żadnych objawów. Jednak pojawienie się niepokojących dolegliwości powinno skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Trzeba sobie zdawać sprawę, że nieleczona arytmia może doprowadzić do niewydolności krążenia, udar mózgu oraz zatoru obwodowego. Zatem, co powinno niepokoić? Do najbardziej charakterystycznych objawów arytmii należą:

  • uczucie niepokoju i lęku;
  • osłabienie;
  • uderzenia gorąca;
  • utrata przytomności.

Jak ablacja leczy migotanie przedsionków? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ablacja - leczenie migotania przedsionków Źródło: 36,6

Ablacja - jak to wygląda?

Celem ablacji jest zniszczenie tych tkanek, które wywołują zaburzenia rytmu. Można go podzielić na dwa typy:

  • prosty, dotyczący np. częstoskurczu węzłowego, przedsionkowego czy ablacji drogi dodatkowej, przeprowadzany w lekkiej sedacji;
  • złożony, związany z migotaniem przedsionków czy komorowymi zaburzeniami rytmu.

Najważniejszym elementem zabiegu jest znalezienie miejsca, w którym powstaje nieprawidłowy impuls elektryczny i wywołuje arytmię. W jego odszukaniu pomagają specjalne elektrody. Z ich pomocą tworzy się również tzw. mapę elektroanatomiczną serca pacjenta.

Praktycznie każda pracownia elektrofizjologii posiada narzędzia niezbędne do stworzenia tego rodzaju mapy, która za pomocą wizualizacji pozwala odnaleźć miejsce, w którym dochodzi do zaburzenia rytmu serca. Z pomocą nowoczesnej technologii nakłada się na siebie obraz uzyskany przez lampę rentgenowską na trójwymiarową mapę serca, tym samy odnalezienie wadliwego miejsca jest dużo łatwiejsze.

Czy arytmię da się wyleczyć?

Leczenie arytmii zależy przede wszystkim od stanu pacjenta, nasilenia arytmii oraz jej przyczyny. W ogromnej większości przypadków schorzenie ma łagodny przebieg i leczenie może się ograniczyć do przyjmowania magnezu, potasu oraz beta-blokerów. Cięższy przebieg arytmii wymaga przeprowadzenia ablacji.

Zdaniem prof. Piotra Kułakowskiego prawie jedna trzecia pacjentów ma nawrót migotania przedsionków po przebytym pierwszym zabiegu i kwalifikuje się do powtórnego zabiegu, zwykle wykonywanego metodą RF.

Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej